Pil Punta Kaynak Kartı Triac Sorunu

Levent16Tr

Üye
Selam arkadaşlar forumda ve elektronikte çok yeniyim. Kendi başıma hobi olarak bişeyler yapmaya çalışıyorum. Bu bağlamda elimdeki 18650 pilleri değerlendirmek amacı ile punta kaynak kartı aldım fakat triac ayağı koptu. Malzemeciden numuneyi götürerek triac aldım fakat farklı bir kod veermiş. Olması gereken BTA41-600B iken yerine BTA41-700B vermiş.
BTA41-600B yi ölçtüğümde 148-150 ohm değer verirken BTA41-700B 73-74 ohm aralığında değer veriyor. Kısacası bu triac kart için uygun mudur? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

uygundur. Sadece elinizdeki ürün sahte ürün olabilir. Buna bir yorum yapmak zor. Ne zaman arızalanır bilemeyiz.

Nasıl bir bağlantı yapıyorsunuz? görebilir miyiz?

uygundur. Sadece elinizdeki ürün sahte ürün olabilir. Buna bir yorum yapmak zor. Ne zaman arızalanır bilemeyiz.

Nasıl bir bağlantı yapıyorsunuz? görebilir miyiz?
Elimdeki kart budur. Bağlantıyı da bu şekilde yaptım.
Zamanlama vs.çalışıyor ama tetikleme yaptığımda 2 çıkışından güç vermiyor.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Görsel 2023-08-23 saat 14.35.42.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-08-23 saat 14.35.42.jpg
    142.9 KB · Görüntüleme: 27
  • WhatsApp Görsel 2023-08-28 saat 14.23.01.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-08-28 saat 14.23.01.jpg
    66.2 KB · Görüntüleme: 29
Bu devre ile trafo tetikliyorsunuz degilmi?

Yeni aldığınız triyak uygundur. Bacak boyunu dahada kisaltirsaniz daha sağlıklı olur.

Çok fazla mikro titreşim olacağından, pin
boyunun kısalmasına gerek yok ama daha
düzgün lehimleme yapılmalı, hatta kurşunsuz
lehim kullanılmalı.
Ayrıca izolasyon malzemesi ile soğutucuya
da bağlanmalı...

Triyak ayaklarında yapılan lehimleme işlemini beğenemedim, çünkü ya lehim teli malzemesi (marka, kalite) veya havya ucu sıcaklığı, vb. olumsuz sıcaklık etkeniyle görünüş olarak soğuk lehimi andırıyor, oldukça kalitesiz olmuş, mat görünmeyip daha düzgün ve lehimden sonra parlak olarak görünmeliydi. Kolay gelsin.

Triyak ayaklarında yapılan lehimleme işlemini beğenemedim, çünkü ya lehim teli malzemesi (marka, kalite) veya havya ucu sıcaklığı, vb. olumsuz sıcaklık etkeniyle görünüş olarak soğuk lehimi andırıyor, oldukça kalitesiz olmuş, mat görünmeyip daha düzgün ve lehimden sonra parlak olarak görünmeliydi. Kolay gelsin.
Kartin hem ön hem arka tarafından lehimlenmesi gerekirken sadece tek taraftan lehimlenmiş. Sizin beğenmediğiniz taraf büyük ihtimal lehimlenmeyen taraf .

Evet haklısınız, PC kartlarında olduğu gibi SMD tipinde olmayan çok büyük elektronik elemanlar PCB'nin alttından, SMD ve SMD entegre gibi diğer elemanlar ise üstten yüzey montaj teknolojisiyle lehimlenmiş, triyak da alttan lehimlenenlerdendir dediğiniz gibi, ama ben ilk bakışta üstten olduğuna yanılgıyla karar verdim. Bu lehimleme triyak için aslında 2 taraftan değil sadece alttan lehimlenmiş, ancak lehimin bir kısmı eriyip delik büyüklüğü nedeniyle taşıp yukarıya taşmıştır. Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri