UPS Akü Şarj Devresi Hk.

krcsamet28

Katılımcı Üye
Herkese iyi çalışmalar.
Arkadaşlar elimde Necron marka UPS'ten söktüğüm resimdeki gibi bir akü şarj devresi var. Bu devre hakkında bilenlerden bilgi almak istiyorum.
Akü şarj devresi 28V çıkış veriyor, 2 adet 12V 7Ah aküyü şarj etmek için kullanılıyor. Ben bu devreyi harici şarj cihazı olarak kullanacağım.
Devrede Kahverengi-Mavi kabloların girdiği 220V besleme girişi (CN1) mevcut. Yine Kırmızı-Siyah kablolardan 28V akü şarj çıkışı (CN3) var.
Asıl öğrenmek istediğim şey, iki adet beyaz kablonun girdiği (CN2) ve 3 pinli header olan (CN4) pinlerinin ne işe yaradığı.

CN2 nolu soket hemen yanındaki optokuplöre bağlı. Optokuplörü aktif ettiğimde çıkış gerilimini kesiyor. Bu soket sizce sadece çıkışı kesmek için mi yoksa PWM gibi gerilim kontrolü için mi kullanılmıştır?

CN4 nolu 3 pinli header hakkında hiçbir bilgim yok. Zaten UPS içinde boştaydı.

Bu devre hakkında detaylı bilgisi olan birileri yardımcı olabilirse sevinirim.

IMG_20231027_103407.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu giriş için ek bir devre yaparak, akü şarj olduktan sonra şarjı kesmek için kullanabilirim diye düşünüyorum.
Ups firması bu güç konverter devresini yapıp şarjı kesmek için ayrı devre kullanmayı düşüneceğini sanmam.

Dediğim gibi muhtemelen bir emniyet elemanı vardır termal koruma v.s.

Cihazın tam modelini verirseniz internette görsellerde belki resimlerden birşeyler yakalayabiliriz.

Ups firması bu güç konverter devresini yapıp şarjı kesmek için ayrı devre kullanmayı düşüneceğini sanmam.

Dediğim gibi muhtemelen bir emniyet elemanı vardır termal koruma v.s.

Cihazın tam modelini verirseniz internette görsellerde belki resimlerden birşeyler yakalayabiliriz.
Malesef UPS modelini bulamadım. Hurda malzemeler arasındaydı. Üzerinde etiketi olmadığı için model numarasını bilmiyorum. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim :)

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri