Rf alıcı ve verici

bbs2006

Üye
Merhaba
Arkadaşlar bana sesiletimi gerçekleştirmek için rf alıcı ve verici devresi lazım. yardımlarınızı bekliyorum

BAK ARKADAŞIM ELEKTRONİĞİN EN ZOR ALANI RF DİR. KAFADAN TASARLAYAMAZSIN çok ağır hesapları var..elektronik haberleşme mühendisliği okuyanların hiç biri mesleği öğrenemeden mezun oluyolar.
anlaşılması ve uygulamaları zor. lojik deneyi hemen yaparsın bu alanda deney yapmak hem külfet hemde masraflı..yapan adamlarında emin ol çoğu ezbere yapıo yada çalıyor.. saygılar

öncelikle buradan tek tek belirtilemeyecek kadar fazla parametre var, mesela nasıl bir modülasyon yapacaksın? analog ses sinyali mi dijital ses sinyali mi ileteceksin mesafen nedir? alıcı ve verici yüz yüze mi? (line of sight) yoksa eksosfer yansımalı mı olacak? kullanabileceğin güç değerleri neler? vs. vs. vs.
xtpe nin de dedigi gibi aslında bir RF verici ve alıcının devre şemasına baktığında çözümlenmesi çocuk oyuncağı olmasına rağmen tasarlanması o kadar basit bir durum değildir. ITU den bir sürü hocanın konu ile ilgili kitapları var haberleşme mühendisliğine giriş, kablosuz haberleşme, haberleşme elektroniği adı altında bence onlardan faydalansan daha iyi olur. tabi PDF i olan arkadaş varsa onlardan da ellerindekini paylaşmalarını bekliyoruz.

Sn BBS2006 detay bilgi vermen durumunda yardımcı olabilirim.

arkadaslar benimde bu konuda bilgiye ihtiyacım var. Bir RF verici ve alıcı devresi nasıl yapılır bunu anlamak ve bilmek istiyorum. Bu konu hakkında kaynak arıyorum googledan ama Fazla birşey bulamadım..
Bilgisi olan ve kaynak olan varsa verirse herkeze yararlı olur.

FM bandından 2 transistörlü verici ve alıcı olarakta tda7000 kullanabilirsiniz kolaygelsin.

sayın meslektaslarım;

800mHz ve ustu bır frekansta calısıp 100mt uzerı kapsama alanına sahıp bır rf alıcı verıcı devresı arıyorum, verıcıden butonlar yardımı ıle alıcı uzerındekı rolelerı kumanda edecegım, sıte ve net uzerınde detaylı arastırma yaptım fakat ısıme yarayacak bılgıye ulasmıs degılım, kullanılacak malzemeler,malzeme ozellıklerı, anten uzunlugu vs gıbı bılgılerın uzerınde yazılmıs bır devre aramaktayım, yardımlarınızı beklemekteyım...

ıyı calısmalar...

rf alıcı verici nasıl yapılır bunu öğrenmek isteyen arkadaşlar yada tasarlamak isteyen arkadaşlar elektro manyetik alan,elektro manyetik dalga,dif.denklemler(özellikle fourier serileri),işaret işleme,haberleşme elektroniği v.s..gibi konularda uzman olmalılar.kolay değillllllll.hazır modül alıp kullanmak en mantıklısı...

Forum istatistikleri

Konular
128,399
Kullanıcılar
450,292
Son üye
resulcelik68

Yeni konular

Geri