Reaktif ceza bedeli nasil hesaplanir?

Artık hiçbir zaman endüktif yazmayacak, devamlı kapasitif yazacak. Ama 1 haftada kapasitiften cezaya girecek kadar yükselmez merak etmeyin :).

TanQ hala -0.40'da ve Enduktif hala yaziyor. Degisikligi yaptigim tarihle bugun arasinda %11 degerinde. Kapasitif ise %4'den %26'ya firladi.

Enduktifin hala yaziyor olmasinin (%11) anlami ne olabilir?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
TanQ hala -0.40'da ve Enduktif hala yaziyor. Degisikligi yaptigim tarihle bugun arasinda %11 degerinde. Kapasitif ise %26.

Enduktifin hala yaziyor olmasinin ve ustelik %11'lerde olmasinin anlami ne olabilir?

:eek: İlginç bir durum. Rölenizin kontaktörlerinizin ve kondansatörlerinizin sağlam oluğuna eminmisiniz?

Bir de kendinize ait bir trafonuz yok değil mi?

Kapasitifin yükselmesi zaten amaçladığımız bir durumdu. Az bile yükselmiş % 38 lere kadar yükselebilmesi gerekiyordu. Şu anda eski durumua göre devam etmesine göre yiyeceğiniz ceza azalıyor ama yine de istediğimiz kadar azaltamadık. Endüktifin hiç artmaması gerekiyordu.

Son düzenleme:
kademe alma süresini düşür
kademe çıkma süresi yükselt
reaktifin biraz daha düşmesine faydası olur.

:eek: İlginç bir durum. Rölenizin kontaktörlerinizin ve kondansatörlerinizin sağlam oluğuna eminmisiniz?

Bir de kendinize ait bir trafonuz yok değil mi?

Kapasitifin yükselmesi zaten amaçladığımız bir durumdu. Az bile yükselmiş % 38 lere kadar yükselebilmesi gerekiyordu. Şu anda eski durumua göre devam etmesine göre yiyeceğiniz ceza azalıyor ama yine de istediğimiz kadar azaltamadık. Endüktifin hiç artmaması gerekiyordu.

kademe alma süresini düşür
kademe çıkma süresi yükselt
reaktifin biraz daha düşmesine faydası olur.

Kendimize ait trafomuz yok. Rolemizde hersey normal gorunuyor. Kondansatorler ve kontaktorlerde normal. Sadece 2 kondansator degismisti. Tum sistem bugun tekrar kontrol edildi ve hersey normal gorunuyor.

Dun kademe alma ve cikma surelerini 15/15 iken 10/25 yaptim ve Enduktif %11'den %9'a dustu.

Sonucta istedigimizi tam olarak gerceklestiremesekte Enduktif'den gelecek cezayi dusuruyoruz. O konu tamam. Ancak benim anlayamadigim neden hala Enduktifin yazdigi. Cunki birkac gun sonra tum degerleri eski haline aldigimda korkarimki Enduktif tekrar yukselecek. Ancak kondansatorler ve kontaktorler normal gorunuyor.

gece kullanımda (ışıklandırma vs ) düşük güç nedeniyle RGK devreye girmiyor olabilir.

Allah'ım şu kompanzasyonu bir anlasam hayatın sırrını çözmüş gibi olacağım , okuyorum , takip ediyorum ama pek de bir şey anlamıyorum açıkçası :D

Rekatif Güç tüketimi, yüzde olarak ne kadarını aşarsa cezai işlem yapılır? Ayrıca bu konunun başındaki hesaplama doğru mu? (Son Endeks - İlk Endeks) x Çarpan x 0,11275 mi?
Reaktif Enerji tüketildiğinde, mutlaka ceza olarak mı yansır bize, yoksa belirli bir yüzdeye kadar ödenmiyor mu?

Endüktif % 20 ( 5.8.0 ), kapasitif % 15 (8.8.0 ) değerini geçerse,hangisi fazla ise,o tüketim üzerinden ceza ödenir.0,11 nedir ?Böyle bir değer olmaması gerekir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,235
Kullanıcılar
450,035
Son üye
Cosmos54

Yeni konular

Geri