Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

güzel olmus elınıze saglık.bir onceki 36 oyuk da sarım seklını nasıl yaptınız?3 faz 1 faz basına 6 bobınmı yoksa faz basına 12 bobın olarak sardını merak ettım?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sayın servet045 evet 3 faz faz başına 6 bobin sarım şekli başlangıç 1 ci oyuktan 4 cü oyuğa ve faz açısı verdim

atasan ismim servet.sizde isminizi soylersenız daha iyi anlasabılırız.36 oyuk statorda 1-4 hatve ıle sarmışsınız.peki hic 36 oyukda 1 faz basına 12 bobın denedınızmı?bana daha mantıklı ve verımlı gelıyor.bu arada ben bobınajcıyım :) hatta size bir link ataym.resımden hemen anladım nasıl bı sarım seklı oldugunu.

bu lınkdekı arkadas 1 faz basına 12 bobın sarmıs.aslında aramıza buyuk usta sayın SEF de katılsa ıyı fıkırler cıkıcak.

Evet Sn. Şefle uzun zamandır sohbet edemiyoruz zamansızlıktan ... umarım beni bağışlar ve bir an önce aramıza katılır tekrar :)

Arkadaşlar elimde 48 oyuklu stator ve buna ait 9.8 cm.çapında rotoru olan bir motor var.Bu motoru 12 -14 volt ve 25- 30 amper gücünde bir alternatör yapmayı düşünüyorum. Stator oyuk uzunluğu 4 cm. Bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.Selamlar sağlıkla kalın.

Ekli dosyalar

• 001.JPG
    001.JPG
    64.3 KB · Görüntüleme: 31
  • 004.JPG
    004.JPG
    62.7 KB · Görüntüleme: 31
Yukarıdaki stator resmi orjinal sarım şekli ile.Bobinleri söküp çıkarttım statorun boş şekli aşşağıdaki gibi.Bir adet (2*0.90)bobin telinden 20 sipir sararak yerleştirdim. Bunu üç faz olarak nasıl yerleştirmem gerekir açıklayan arkadaşa teşekkür ederim.Resim aşşağıda.
NOT: Bu konuda kendinden uyarmalı 14 volt 50 amperlik bir alternatörü devir yükselterek kurdum ve şu anda çalışıyor.Bu işi hobi olarak yaptığımdan elektronik bilgim yok ancak internetten ve sizlerden aldığım bilgiler dahilinde yapmaya çalışıyorum.Resim aşşağıda.
004.JPG

Ekli dosyalar

• DSC01226.JPG
    DSC01226.JPG
    25.3 KB · Görüntüleme: 29
Rotoru 11 mm. tıraşlayarak çapını 7.7 cm. yaptım. dolaysıyla çevresi 7.7*3.14=24.178 Buda 40*20*10 ebadında 12 mıknatıs sığıyor.Buna göre üç faz olarak stator'u kaç sipir ve kaç mm. lik bobin teli ile sarayım ki 12-14 volt ila 25-30 amper alabileyim.cevaplar için şimdiden teşekkürlerimi sunarım. Herkese sağlıklar diler selamlarımı sunarım. Sevgiyle kalın .

Yukarıdaki önceki yaptığım alternatörün fotoğrafı eski yanlış girmişim. Yeni fotosu aşşağıda
.
upload_2014-10-26_14-30-28.png

Sayın ustalar yukarıda sorduğum soruların cevabını buldum. Teşekkür ederim.

arkadaşlar merhaba yeni rüzgar türbinini yapmaya başladım işe kanatlar ve mıknatıs teminiyle kanat boyu 4.50 cm altarnatör 84 oyuklu 41 cm stator çapı rotor 32 cm çap 112 adet n 42 20x10x40 mıknatıs yerleştiricem mıknatısların manyetik akısını artırmak için kenarlarına demir kullanıcam fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum
Fotoğraf0238.jpg
Fotoğraf0235.jpg
Fotoğraf0237.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,200
Kullanıcılar
449,982
Son üye
admik

Yeni konular

Geri