Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

Her iki alternatörden de yapıyorum sayın atasan2006.
Satın alma değil de kendim yapıyorum. Yalnız benim düşünceme göre flanş alternatörün daha rahat kalkınması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü flanş alternatörde mıknatısın nüve karşısındaki zorlanması yok. Nüveli alternatörün milini elle çeviremezken, flanşı parmakla çevirebiliyorsunuz.

Aşağıda benim yaptığım hem nüveli hem de flanş tipi alternatörlerin videoları var.

3000 WATTLIK FLANŞ ALTERNATÖRÜ ELLE TEST EDİLMESİ. AXİAL FLUX - YouTube

48 V. 2000 W. ALTERNATÖR. - YouTube

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Satın alma değil de kendim yapıyorum. Yalnız benim düşünceme göre flanş alternatörün daha rahat kalkınması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü flanş alternatörde mıknatısın nüve karşısındaki zorlanması yok. Nüveli alternatörün milini elle çeviremezken, flanşı parmakla çevirebiliyorsunuz.

Aşağıda benim yaptığım hem nüveli hem de flanş tipi alternatörlerin videoları var.

sayın şefim sizinle aynı fikirdeyim flanş altarnatör kalkışta daha rahattır ama yüke bindiğinde kasılır nüveli al. bi kalkış yaptımı daha yük falan dinlemez çünkü daha evvel flanş türü altarnatör denemem oldu benim fikrim nüveli al.hem yer kaplamaması çalışırken kasılmaması mıknatıslar bir nüveye tutarken diğer nüve çekerek kasılmaz diye düşünüyorum kalkış torku daha zordur Fotoğraf0198.jpgFotoğraf0190.jpg

sayın şefim bende altarnatörlerimi sarım dahil hep kendim yapıyorum çoooook malzeme ve tel bozarak bu seviyelere gelebildim şimdi 72 ankuşlu motor arıyorum yanık olması farketmez yatakları sağlam olsun yeter

Üstatlarım merhaba aranıza yeni katıldım tüm forumu baştan sona okudum ama yeni üye oldum üye olmadığım için resim felan göremedim hiç şimdi bi soru sormak istiyorum defalarca açıklandı fakat resim ile görmğim için tam anlamıyla anlamadım benim 36 oyuklu bir nüvem var 1.15 telden 32 sarım sardım nüve çapı 9 cm uzunluğu ise 9.5 cm mıknatıs dizaynını nüvenin uzunluğunda yapmak için tek mıknatıs kullanırsam sorun yok ancak rotor üzerine iki adet 5 cm uzunlukta mıknatıs kullanırsam nasıl aynı kutupları bir araya getirecem çok kuvvetli mıknatıslar bunun bi yöntemi varmı hadi elle tutarak güç bela yapıştırsak yinede çok riskli değilmi benim bu rotorA en uygun yapacağım mıknatıs yerleşimi nasıl olur ve sonucunda ne kadar güç elde ederim cevaplarsanız beni büyük bi paradokstan kurtaracaksınız saygılarımla ...

Merhaba sayın Erayplt. Evet, dediğiniz gibi 2 mıknatısı aynı kutupları yanyana gelecek şekilde yapıştırmak bayağı zahmetli olur.
Önce bir sıra mıknatısı yapıştıracaksınız, iyice kuruduktan sonra ikinci sıra mıknatısı yapıştıracaksınız. İkinci sırayı yapıştırırken yapıştırıcıyı az hazırlayın. 1-2 mıknatıs yapıştıracak kadar olsun. Çünkü bu mıknatısları kuruyuncuya kadar tutmanız gerekecek.

Verdiğiniz ölçülere göre tahminen 100 devirlerde 14 voltla şarja başlar. En fazla 10 amper alabilirsiniz.

Merhaba sayın Erayplt. Evet, dediğiniz gibi 2 mıknatısı aynı kutupları yanyana gelecek şekilde yapıştırmak bayağı zahmetli olur.
Önce bir sıra mıknatısı yapıştıracaksınız, iyice kuruduktan sonra ikinci sıra mıknatısı yapıştıracaksınız. İkinci sırayı yapıştırırken yapıştırıcıyı az hazırlayın. 1-2 mıknatıs yapıştıracak kadar olsun. Çünkü bu mıknatısları kuruyuncuya kadar tutmanız gerekecek.

Verdiğiniz ölçülere göre tahminen 100 devirlerde 14 voltla şarja başlar. En fazla 10 amper alabilirsiniz.

anladım şefim bir konu daha var ama şimdi benim rotorumun çevresi 28 cm.traşlayınca 22 cm olacak. bir bobin kolları arası 2.5 cm bir kutup bir kolda iken diğer kutubun diğer kolda olması için 2cmlik mıknatıs kullanmam gerekiyor olacak 12 kutup mıknatıs 2cm genişlikten 24 cm yapıyor rotor çevreside 22cm 12 mıknatıs bu alana nasıl sığacak

Verdiğiniz ölçülere göre tahminen 100 devirlerde 14 voltla şarja başlar. En fazla 10 amper alabilirsiniz.[/QUOTE
şefim birde piyasada 5 cm lik üygun mıknatıs bulamadım rotor uzunluğu 9,5 cm ben 8cm lik kısmına mıknatıs yerleştirsem verimde çok düşme olurmu
Bu arada çok teşekkür ederim sayenizde bu konularda bilgi edinip sarım yapabilir hale geldim çok sağolun paylaşımlarınız için

Sayın Erayplt.
Yaptığınız hesap biraz daha değişiyor. Sizin rotor çapı 90 mm. ama bu motor için geçerli. Mıknatıs yapıştırıldığında nüve ile mıknatıs arası da 1 mm olmalı. Yapıştırıcı payı derken rotor çapında 3 mm. daha daraltmak gerekiyor. 10+10=20 mm. mıknatıs kalınlığı, artı 3 mm. boşluk 23 mm. inceltmek gerekiyor.
Bu durumda rotor çapı 67 mm. olmalı. 67x3.14 = 210 mm. Mıknatısların toplam ölçüsü 240 mm. oluyordu. Yani 30 mm. fazlalık var. Ya mıknatısların rotora yapışacak alt taraflarından 2,5 mm. traşlanacak ya da genişliği 15 mm. olan mıknatıs kullanacaksınız. Bu durumda mıknatıslar arasında 2,5 mm. boşluk kalıyor ki olması gereken de budur.

Rotor uzunluğu 95 mm. olup, mıknatısın 80 mm. olması çok şey kaybettirmez.

Hayatta izlemesini en çok sevdiğim görüntü bu sayın atasan2006. Hayırlı uğurlu olsun. İnşaallah istediğiniz gibi olmuştur.
Yalnız kanat açıları fazlamı açık ? Rüzgar da fazla değil gibi.

Forum istatistikleri

Konular
128,334
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri