PV Sistemden elde ettiğim enerjiyi şebekeye nasıl verebilirim?

Arkadaşlar merhaba,
Diyelim ki bir PV sistem kurduk inverter yardımı ile DC/AC Dönüşümünü de yaptık, peki bunu şebekeye bağlayınca çakışma olmayacak mı? yani direk bağlantı yapamayız herhalde, evirici den sonra arada kullanılan bir cihaz var mıdır?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
2kkAQv.png

Evet,direk olarak şebekeye bu bağlantı da yapılamaz.İnverterden çıkıp üretilen ac elektriğin Şebeke ile tam senkron olduğu anda bunu tam devreye alan, mikroişlemci (pic) kontrollü ve çift yönlü çalışan özel sayaçlarla (Asıl şebeke tarafından,örneğin panellerde hiç üretim olmadığında,normal bir tüketici olarak bunu ev içine alan,diğer zamanlarda üretim fazlasında şebeke tarafına uygun koşulda tam geçirip elektrik faturasında indirim sağlanabilen) bu işlemlerle bu kontrollü olarak yapılabilir.Bu kontrollü geçen elektrikte her iki taraftaki ac elektrikte senkron tam sağlanmışsa elektrik asıl şebeke tarafına verilir,diğer hallerde ise buna izin verilmez.Kolay gelsin.

http://www.pearlsolarpanels.co.uk/solar_panel_installation.php

Sanırım ev tesisatı ile şebekeyi yalıtmak istiyor kardeşimiz Sn. @binbaşı, bunun için enversör şalter gerek tıpkı şebekenin kesilip jeneratörün desteklediği gibi, ama inverterin güçlü olup tüm eve yeteceğini sanmıyorum zaten tam sinüs (yüksek maliyetli) olması başka konu :).

İstediğim cevapları buldum arkadaşlar çok teşekkür ederim.

Sanırım ev tesisatı ile şebekeyi yalıtmak istiyor kardeşimiz Sn. @binbaşı, bunun için enversör şalter gerek tıpkı şebekenin kesilip jeneratörün desteklediği gibi, ama inverterin güçlü olup tüm eve yeteceğini sanmıyorum zaten tam sinüs (yüksek maliyetli) olması başka konu :).

Evet,haklısınız sn.by lent,şebekeye verilecek ac 'nin tam sinüs inverterle verilebilmesi de gerekir.Ayni zamanda üretimin tüketimden fazla olması durumunda bu özel sayaçlardan ters yöne geçiş (şebekeye) olabilecektir.Sözünü ettiğiniz inverser şalter sanırım ups sistemlerinde,şebeke tarafından çalışan röleler gibi bu özel sayaç yapılarının içinde ayrıca yer alıp bulunabilmeli diye tahmin ediyorum.Bunun ayrıca sistemden ayrı,yani bu sayacın dışında yer alan bir birim olmaması gerektiğini düşünüyorım.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri