Projeksiyon Lamba Kısılması (Görüntünün Anlık Gelip Gitmesi)

raspi

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Birkaç elektrikçinin bakmasına rağmen çözülememiş bir sorunum var.Buzdolabı devreye girdiği zaman ve fişininin çıkarılıp takıldığı zaman projeksiyonun görüntüsü anlık gidip geliyor.projeksiyon kapanmıyor ama bir anlık görüntü gidip geliyor.Aynı şey pirize harici hardiskin güç adaptörünü taktığım zamanda oluyor.daha önceden odanın lambasını veya mutfağın lambasını yaktığım zamanda oluyordu.Elektrikçi onu düzeltmişti fakat dün yine mutfağın lambası yanınca oldu(tek seferlik).Buzdolabının fişini çekip 1,5-2 saat beklediğimde projeksiyonda görüntü gidip gelmesi hiç olmadı.Bu durum zamanla projeksiyonuma zarar verecek diye korkuyorum.Elektrikçiler bir türlü çözmedi.Yardımınıza ihtiyacım var.Şimdiden teşekkürler.

Merhaba Arkadaşlar,
Birkaç elektrikçinin bakmasına rağmen çözülememiş bir sorunum var.Buzdolabı devreye girdiği zaman ve fişininin çıkarılıp takıldığı zaman projeksiyonun görüntüsü anlık gidip geliyor.projeksiyon kapanmıyor ama bir anlık görüntü gidip geliyor.Aynı şey pirize harici hardiskin güç adaptörünü taktığım zamanda oluyor.daha önceden odanın lambasını veya mutfağın lambasını yaktığım zamanda oluyordu.Elektrikçi onu düzeltmişti fakat dün yine mutfağın lambası yanınca oldu(tek seferlik).Buzdolabının fişini çekip 1,5-2 saat beklediğimde projeksiyonda görüntü gidip gelmesi hiç olmadı.Bu durum zamanla projeksiyonuma zarar verecek diye korkuyorum.Elektrikçiler bir türlü çözmedi.Yardımınıza ihtiyacım var.Şimdiden teşekkürler.

Genelde elektrikli cihazlar devreye girdiğinde bu sorun oluşuyorsa sanıyorum evde tek faz kullanıyorsunuz ve Şebeke üzerinde ark yaparak ''peak'' oluşturuyorsunuz.Projeksiyonun markasını yazmamışsınız ama bu tip cihazlar şebeke üzerinde (özellikle konutlarda) oluşabilecek parazitlerden kolayca etkilenebilir.Toprak hattının zayıf veya nötüre şöntlenmiş olması,vga kablosunun kalitesiz ve yetersiz izalasyona sahip olması gibi nedenler de sayılabilir.Projeksiyon cihazlarının genelde ups ile kullanılması tavsiye edilir.Hem şebeke gerilimini filtre eder hemde kesinti anında lambanın soğumasına olanak sağlar.Aksi takdirde lambanın ömrü kısalacaktır.

Genelde elektrikli cihazlar devreye girdiğinde bu sorun oluşuyorsa sanıyorum evde tek faz kullanıyorsunuz ve şebeke üzerinde ark yaparak ''peak'' oluşturuyorsunuz.Projeksiyonun markasını yazmamışsınız ama bu tip cihazlar şebeke üzerinde (özellikle konutlarda) oluşabilecek parazitlerden kolayca etkilenebilir.Toprak hattının zayıf veya nötüre şöntlenmiş olması,vga kablosunun kalitesiz ve yetersiz izalasyona sahip olması gibi nedenler de sayılabilir.Projeksiyon cihazlarının genelde ups ile kullanılması tavsiye edilir.Hem şebeke gerilimini filtre eder hemde kesinti anında lambanın soğumasına olanak sağlar.Aksi takdirde lambanın ömrü kısalacaktır.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.projeksiyonun markası panasonic lb280.hdmi kablo ile kullanıyorum.Ups almayı düşünüyordum zaten.ama ups'in kesin çözüm olacağından emin değildim.eğer çözer diyorsanız alırım en kısa zamanda.ayrıca toprak hattın zayıf olması veya şöntlenme sorunu varsa eğer bunu nasıl çözebilirim.birde ben elektrik jargonuna çok aşina değilim şöntlenme nedir,biraz açıklayabilirmisiniz.Bu sorun ileride başka sorunlara yol açar sanırım.tesisattaki sorunu çözmek istersem bana yaklaşık maliyeti yaklaşık ne kadar olur.

Toprak hattının zayıf olduğu veya hiç olmadığı binalarda prizlerdeki toprak bağlantısı nötr hattına bağlanır.Her nekadar tavsiye edilmesede metal gövdeli beyaz eşyalarda elektrik kaçaklarını önlemede son çare olarak kullanılır.Oturduğunuz evin elektrik sistemi yeni mi, eski mi bilemiyorum.Kullanılan kablodan bağlantıların kalitesine kadar her şey neden olabilir.Ups konusuna gelince,tabiki de yüzde yüz emin olamayız ancak denemeden de bilemeyiz.Ancak bu cihazları şehir şebekesi ile kullanmak son derece sakıncalı,lamba ünitesi soğumadan kapanması ciddi masraflara neden olur.500VA bir ups işinizi çok rahat görür.Ortalama çin malı fiyatları 150-250 tl.Yakın çevrenizde kullanan varsa geçici bir süre ödünç alarak da deneyebilirsiniz.

Toprak hattının zayıf olduğu veya hiç olmadığı binalarda prizlerdeki toprak bağlantısı nötr hattına bağlanır.Her nekadar tavsiye edilmesede metal gövdeli beyaz eşyalarda elektrik kaçaklarını önlemede son çare olarak kullanılır.Oturduğunuz evin elektrik sistemi yeni mi, eski mi bilemiyorum.Kullanılan kablodan bağlantıların kalitesine kadar her şey neden olabilir.Ups konusuna gelince,tabiki de yüzde yüz emin olamayız ancak denemeden de bilemeyiz.Ancak bu cihazları şehir şebekesi ile kullanmak son derece sakıncalı,lamba ünitesi soğumadan kapanması ciddi masraflara neden olur.500VA bir ups işinizi çok rahat görür.Ortalama çin malı fiyatları 150-250 tl.Yakın çevrenizde kullanan varsa geçici bir süre ödünç alarak da deneyebilirsiniz.

evin tesisatı yeni.ev 2 yıllık.topraklama sorunu yoktur herhalde.ama kalitesiz malzeme kullanılmış olabilir dediğiniz gibi.ups' i deneyecem ama.tekrar çok teşekkürler.

Merhaba Arkadaşlar,
Benzer sorun benim acer projeksiyonda da var. 3 tane ev değiştim üçünde de aynı sorun. Lamba anahtarını yakınca ortaya çıkıyor bazen her zaman olmuyor. Siz sorunu çözdünüz mü?

Tam ben de aynı sorunu yazayım diyordum. Bu yıl başladı bizim evde.
Tek fazlı çok sigortalı (2 lamba 2 priz) topraklı tesisat. Toprak sağlam. Toprak tesisatı sonradan yapıldı. Ondan önce cihazlar gıdıklıyordu şimdi yok.

Benim tespitim sadece adaptörlü cihazlarda anlık gitme olduğu. Ve sadece bobinli cihazlar açılırken oluyor.
Yani tv gitmiyor ama tvbox gidiyor.
Led lamba gidiyor.
Trafolu florasan açıldığında, mutfak robotu açıldığında, matkap açıldığında anlık gidip geliyor. (Elk.balastlı florasanda yapmıyor.)
Geçen yaz yoktu. Bu yaz başladı.

Tam ben de aynı sorunu yazayım diyordum. Bu yıl başladı bizim evde.
Tek fazlı çok sigortalı (2 lamba 2 priz) topraklı tesisat. Toprak sağlam. Toprak tesisatı sonradan yapıldı. Ondan önce cihazlar gıdıklıyordu şimdi yok.

Benim tespitim sadece adaptörlü cihazlarda anlık gitme olduğu. Ve sadece bobinli cihazlar açılırken oluyor.
Yani tv gitmiyor ama tvbox gidiyor.
Led lamba gidiyor.
Trafolu florasan açıldığında, mutfak robotu açıldığında, matkap açıldığında anlık gidip geliyor. (Elk.balastlı florasanda yapmıyor.)
Geçen yaz yoktu. Bu yaz başladı.
Benim tv box da, tv de hiç sorun olmadı, sadece projeksiyon sinyal anlık gidip geliyor. Şimdi fsb marka regülatörüm vardı onu kullanacağım sonuç değişecek mi bakalım.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri