PLCde Analog Girişleri Kullanma

bunu s7 200le yapmak mümkün mü

mümkünse hangi modülü almak lazım?
Analog giriş-çıkışı, dijital çıkışı olsun yeter. Örneğin analog değerden okuduğun değer belli bir değerin üstüne çıktığında ister dijital çıkış, ister röle çıkışı(röle çıkışı istiyorsan ona uygun modül lazım) verebilirsin. Bu şekilde set edilmiş değerlerin alt ya da üst sınırı geçildiğinde dışarı kuru kontak verir, indikatör içinde analog çıkışı kullanabilirsiniz.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Analog giriş-çıkışı, dijital çıkışı olsun yeter. Örneğin analog değerden okuduğun değer belli bir değerin üstüne çıktığında ister dijital çıkış, ister röle çıkışı(röle çıkışı istiyorsan ona uygun modül lazım) verebilirsin. Bu şekilde set edilmiş değerlerin alt ya da üst sınırı geçildiğinde dışarı kuru kontak verir, indikatör içinde analog çıkışı kullanabilirsiniz.

Cok tesekkurler ederim. Onceden boyle hor calisma yapmadim. Sicaklik sensörünun Analog çıkışi ile bir motoru ileri geri hareket ettirecegim. Oda dijital olsa yeter bize... bu Bağlam da nasil kurgulamam gerektigini biliyorum. Fakat malzeme seçimi plc seçimi yani, program yaziminda yardım edebilir misimiz

modül EM 231 modül Anolog input için...

peki bir şey soracağım. buradan okuduğum değeri normal çıkış olaarak Q0.0 a verdirebilir miyim?

girişler analog input olacak... çıkışlar dijital olacak.

olabilir mi?

Son düzenleme:
Arkadaşlar yardımınıza ihityacım var?<br><br>S7 200 Plc var elimde...<br><br>sistem üretim hattında akan kağıdıdın (genişliği 2000-2450mm arası değişmekte) sıcaklığını uzak mesafeden ölçmeli ve sıcaklık bilgisini pano üzerine yerleştirilen bir bir sıcaklık sensörü ile 0-10 v arası çıkış vermektedir. bunu nasıl plcye bağlarım ve komut yazarım. yardımlarınız bekliyorum.<br><br>daha önceden de hiç bu analog girişler hakkında hiç çalışma yapmadım.

Bak gene buldum seni. ;) Yardımcı olmak için peşinde koşturmak gerekiyor ya hu
Konuyu s7 200 analog diye bir yerde açmıştın.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...and-dokumanlar/2803-s7-200-analog/sayfa2.html

Ben sorularsormuştum. Arada bir bakıyorum cevap yok. Meğerse burada tekrar açılmış. Soruların 1'i burada cevaplanmış cihaz var ve 0-10 volt çıkış veriyor. Diğeri hala soru 2'inci yarım cevaplanmış (Motor kontrol edeceksin). Ayrıca bu sistemi mutlaka PLC ile mi yapman gerekiyor.

1- Bu sıcaklık ölçme cihazı var mı yok mu? Var ise pano üzerinde gösteriyor ve gösterdiği değere göre 0-10 volt çıkış veriyor mu?

2- PLC sistemin nasıl bir sistem Scada ya mı bağlı. Kendi HMİ (ekranı) mı var. Amacın sıcaklığı grafiksel izlemek ve kaydetmek mi. Sadece görmek mi. Tek noktadan mı ölçmek istiyorsun. PLC ve girdikten sonra ne yapacaksın.

bunu s7 200le yapmak mümkün mü

mümkünse hangi modülü almak lazım?

S7 200 CPU 224xp ile yapman mümkün üzerinde analog giriş vardır. Elinde var olupda bu CPU 224XP değilse ek modül takarak da yapabilirsin. Elinizde bi model varsa soylerseniz ek modül hakkında da yardımcı olmaya çalışırız.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

neden plc? neden arduino degil?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Bak gene buldum seni. ;) Yardımcı olmak için peşinde koşturmak gerekiyor ya hu
Konuyu s7 200 analog diye bir yerde açmıştın.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...and-dokumanlar/2803-s7-200-analog/sayfa2.html

Ben sorularsormuştum. Arada bir bakıyorum cevap yok. Meğerse burada tekrar açılmış. Soruların 1'i burada cevaplanmış cihaz var ve 0-10 volt çıkış veriyor. Diğeri hala soru 2'inci yarım cevaplanmış (Motor kontrol edeceksin). Ayrıca bu sistemi mutlaka PLC ile mi yapman gerekiyor.

1- Bu sıcaklık ölçme cihazı var mı yok mu? Var ise pano üzerinde gösteriyor ve gösterdiği değere göre 0-10 volt çıkış veriyor mu?

2- PLC sistemin nasıl bir sistem Scada ya mı bağlı. Kendi HMİ (ekranı) mı var. Amacın sıcaklığı grafiksel izlemek ve kaydetmek mi. Sadece görmek mi. Tek noktadan mı ölçmek istiyorsun. PLC ve girdikten sonra ne yapacaksın.

plc ortada yok sensörleri kesinleştridik gibi... s71200 plc kullnıp panelde bu set edilen değerleri değiştirmk için kullnacağım...

ilk aşamada s7 1200 plc ile bunu yapmayı planlıyorum... ikinci aşama panel olacak inşallaah...

sensörler 0-10 v arası gerilim veriyor...

Eğer verileri kayıt etme gibi bir mecburiyetiniz yok ise bir adet proses kontrol cihazı ile istediğinizi yapabilirsiniz. Hem ucuz hem zahmetsiz.

PLC kullanacak iseniz bir adım daha gidin ve Scada ile çözüme ulaşın derim. S7 200 ve em235 modül işinizi görür. Uzun süreli data kaydı yapabilirsiniz. Çok rahat ekleme çıkartma yapabilirsiniz.

Sıcaklığı tek noktadan mı çok noktadan mı ölçeceksiniz.

Eğer verileri kayıt etme gibi bir mecburiyetiniz yok ise bir adet proses kontrol cihazı ile istediğinizi yapabilirsiniz. Hem ucuz hem zahmetsiz.

PLC kullanacak iseniz bir adım daha gidin ve scada ile çözüme ulaşın derim. S7 200 ve em235 modül işinizi görür. Uzun süreli data kaydı yapabilirsiniz. Çok rahat ekleme çıkartma yapabilirsiniz.

Sıcaklığı tek noktadan mı çok noktadan mı ölçeceksiniz.

4 tip kağıt var. 4 tipte motor var.. her bir sensör bağlı olduğu prosesden gecen motoru ileri geri hareket ettirecek.... istenilen sıcaklığa ulaştıgında ise duracak.

plc olmadan nasıl olacak. pek anlayamadım. değerleri kayıt etmeme gerek yok...

daha ayrıntılı olarak anlatayım kafanızda birşeyler şekillensin

sürekli akan bir kağıt mevcut....... bu kağıtlar 200 santigrat sıcaklıktaki tamburların etrafından dolanarak keçenin içine girip oluklu mukavva oluyor...

biz sensörleri kağıtların son giriş yeri olan yerde sıcaklığıklarını ölçup bu tamburların etrafında ne kadar durmasını kontrol etmeyi planlıyoruz...

s7 1200 kullnmayı ve bir panel yardımıylada bu sıcaklık değerlerini işin durumuan göre set etmeyi amaçlıyorum. olur mu olmaz mı konusunda tabi kaygıalr mevcut. bakalım nasıl olacak olabilecek mi yada ???

umarım anlamışşsınızdır projeyi tam olarak..

Tamam ben şöyle anladım. Doğru ise önce önce proses kontrol cihazı ile PLC kullanmadan sadece 1 devre için çalışalım.

1 noktadan sıcaklık ölçülüyor bir de kontrol cihazı var. örneğin sıcaklık 200 dereceye set ediliyor. Set edilen dereceye kadar 1 motor ileri yönde dönüyor. 200 derecede motor duruyor (ne ileri ne geri) 200 dereceyi geçerse motor geri dönüyor. Bu algoritma doğru mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri