PLCde Analog Girişleri Kullanma

Tamam ben şöyle anladım. Doğru ise önce önce proses kontrol cihazı ile PLC kullanmadan sadece 1 devre için çalışalım.

1 noktadan sıcaklık ölçülüyor bir de kontrol cihazı var. örneğin sıcaklık 200 dereceye set ediliyor. Set edilen dereceye kadar 1 motor ileri yönde dönüyor. 200 derecede motor duruyor (ne ileri ne geri) 200 dereceyi geçerse motor geri dönüyor. Bu algoritma doğru mu?

aynen öyle

4 tane proses olacak bunu gibi

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
1 tanesini çözdük mü diğerleri ayni. Eğer sistemde PID kontrol ihtiyacı yok ise EMKO ESM-9950 Proses kontrol cihazı öneririm. 2 adet te EMO 900 role çıkış modülü alacaksın olayın bitecek. (1 Tanesi içinde var zaten sen gene de 2 al)

Aslında ESM-9950 de PID kontrol var fakat doğru düzgün çalışmıyor. Sadece set değeri ile açıp kapayacaksan çok hassas çalışıyor.

Analog çıkışlı Temassız sıcaklık ölçer olarak ne kullanacaksın bilmiyorum. Ancak kaliteli bir ürün almanı tavsiye ederim. çıkışı miliamper daha iyi olur parazit yapmaz. Ben geçenlerde 800-2000 arası ölçüm yapan bir cihaz için metronik firmasından fiyat almıştım fiyat aşağıda.

510-1101-00002 1 AD. 1,398.00 EURO
İNFRARET ISI ÖLÇÜM SENSÖRÜ SABİT REKORLU
ÜRÜN : İNFRAPOİNT - ALMANYA
MODEL : IKS-SI-25
ÖLÇÜM : 800...2500C
ÇIKIŞ : 4...20mA
1,398.000 EURO
Toplam Tutar : 1,398.00
Toplam KDV : 251.64
Genel Toplam : 1,649.64 EURO

1 tanesini çözdük mü diğerleri ayni. Eğer sistemde PID kontrol ihtiyacı yok ise EMKO ESM-9950 Proses kontrol cihazı öneririm. 2 adet te EMO 900 role çıkış modülü alacaksın olayın bitecek. (1 Tanesi içinde var zaten sen gene de 2 al)

Aslında ESM-9950 de PID kontrol var fakat doğru düzgün çalışmıyor. Sadece set değeri ile açıp kapayacaksan çok hassas çalışıyor.

Analog çıkışlı Temassız sıcaklık ölçer olarak ne kullanacaksın bilmiyorum. Ancak kaliteli bir ürün almanı tavsiye ederim. çıkışı miliamper daha iyi olur parazit yapmaz. Ben geçenlerde 800-2000 arası ölçüm yapan bir cihaz için metronik firmasından fiyat almıştım fiyat aşağıda.

510-1101-00002 1 AD. 1,398.00 EURO
İNFRARET ISI ÖLÇÜM SENSÖRÜ SABİT REKORLU
ÜRÜN : İNFRAPOİNT - ALMANYA
MODEL : IKS-SI-25
ÖLÇÜM : 800...2500C
ÇIKIŞ : 4...20mA
1,398.000 EURO
Toplam Tutar : 1,398.00
Toplam KDV : 251.64
Genel Toplam : 1,649.64 EURO

PID dediğiniz sanırım geri dönüş... sürekli kapalı cevrim olacak.. sürekli kontrol edip ona göre konum belirlemesi lazım açıkçası

PİD bir çalışma şekli. Geri dönüşe fidbek deniliyor. Tabi ki sürekli ölçüm yapıp kontrol eden bir sistem olmalı.

PİD şöyle: Mesela elindeki kaşığı kaynayan suya sokup dayanabildiğin en yüksek dereceye ısıtacaksın ve sürekli bu ısıda tutacaksın. Kaşık ısınacak fakat elinizi yakmayacak. Eğer zamanında kaşığı sudan çıkaramaz iseniz kaşık aşırı ısınır ve eliniz yanar. Eğer önce çıkarırsanız kaşığı istediğiniz gibi ısıtamazsınız. En doğrusu sıcaklık artışını hissedip kaşığı aralıklı suya sokup çıkartmak. İşte PİD çalışma böyle oransal bir bölgede sıcaklığın artış hızını zaman göre hesaplayıp fasılalı şekilde ısıyı ayarlıyor.

Konumuza dönersek Sizin için çizdiğim projeyi yayılıyorum. Temel bağlantı budur. Sisteminize zaten motoru döndüren kontaktörler var olmalı. İleri geri el ve otomatik olarak çalışacak. Proje üzerinde sorunuz olursa konuşuruz.
9950 ile İleri Geri.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri