plc

roksyyyyy

Üye
Arkadaşlar bana plc hakkında bilgi verebilir misiniz?
hangi çeşitleri kullanılır,hangi marka daha iyidir,piyasada en çok hangi tür kullanılır,modelleri,easy ve logo çok kullanılır mı ve hangi modelleri vardır.eğer cvplaya bilirseniz sevinirim:)

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
piyasada en cok kullanilan plc s7 200 dur. Cunku;
1-Programlamasi kolaydir.
2-Hem digital hem de analog input ve outputlari arttirabilirsin
3-Piyasadaki bircok HMI ile kolayca haberlesebilir.
4-Extradan ray, MMC ,konnektor v.s istemez.
5-Stoklarimizda yok cumlesini duymazsin

büyük piyasalarda ise S7200 ün yanından bile geçilmez , çok yetersizdir. Akıllıca olanı S7300 öğrenmektir arkadaşlar. Bunu öğrenirseniz S7400 ü de kullanabilirsiniz. Siemens PLC lerde tavsiyem başlangıç için S7300 dür.

Haklısın ama birseyi öğrenirken en baştan başlamak gerekmez mi?
S7 200 siemensin en taban plc si(logoyo yok sayarak ayıp etmıyorsam.)
S7 200 de baslayıp S7 300 e geçen birisi fazla bır zorluk cekmez.
Buna keza S7 300 ü öğrendikten sonra S7 200 çocuk oyuncağı gibi gelir.
Sana iki mantık kurcam ikiside aynı kapıya çıkıyor.
S7 200 ü havuz , S7 300 deniz olarak var sayalım.
Havuzda yapacakların sınırlıdır. Deniz de uçsuz bucaksız yapacakları kestıremezsin.
Havuz da yüzmeyi öğrenen denizde de yüzer.
Deniz de yüzmeyi öğrenen havuzda kolaylıkla yüzer.
Saygılarımla

S7200 ile 300 arasında dağlar kadar fark var.
Bence s7 300 den başla.Boğulursan büyük denizde boğul:)

Şöyle diyelim s7 200 sadece plc nin programlama mantığını öğrenmekte işe yarayabilir. yani bi hsc bir interrupt, network, timer, counter gibi teorik bilgiler edinmende yardımcı olur. Teorik diyorum çünkü s7 300 de kullanımları biraz farklı.
Benim benzetmem de "Visual Basic ile C++ arasındaki fark kadar fark var" şeklinde.

Sonuç olarak ben şahsen s7-200 ü genel olarak bildiğim halde, eğer kullanılmayacaksa plc öğrenirken s7-200 öğrenmeyi gereksiz buluyorum. ve s7-300 den başla diyen arkadaşlara katılıyorum.
kolay gelsin...

arkadaslar s7 300 s7 200 den daha kolay ilk basta biraz komlex gelebilir ama kesinlike daha kolay ....
ben s7 200 kullaninca attan İnİp eŞeĞe bİnmİŞ gİbİ oluyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri