plc hakkında

Herkese iyi akşamlar bir firmada elektrikçi olarak çalışmaktayım ve fabrikada çokça cnc makineler var. Şimdi benim kafama takılan soru şu;
Bazı makinelerde plc var ve plc ye input gelmesine rağmen output 24 vdc çıkış vermiyor ve ilgili şeyi çalıştırmıyor ( valf bobini , röle gibi ). Bunun arıza tespitini nasıl yaparız yardımcı olabilecek var mı?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Plc^nin çıkışını dilenci gibi düşün, bazan ilk kapıda (svich-sensör-buton vs.) nasibini alır (açar veya kapatır kontağını). Bazanda 40 kapıdan sinyal bekler, hatta bazılarında sinyal olmasın diye bekler.

output com bağlantısını control et zeybek abinin dediği gibi tek şarta bağlı olmayabilir birden fazla input gerekebilir veya o çıkışın rölesi kontağı geçırmeyebilir en garantisi plc ile bağlanıp emin olmak.

İmput geldikten sonra mı output verecek? Bu kanıya nereden vardın? Eğer böyle olması gerekiyor arkadas başka çaresi yok diyorsan kesinlikle PLC ye bağlanıp Output adresine bakmalısın ? Neden çıkış vermiyor diye..

En sağlıklısı pc plc arasında bağlantı kurarak arıza tesbiti yapmak Bağlantı kurması zor olacak ise, Plc giriş ve çıkış ledlerini takip ederek. ilgili giriş yapıldığında giriş ledi yanmali yanmıyor ise sırası ile buton siviç sensör kontrol edilir.Yanıyor ise plcnin içindeki programa bağlı olarak ilgili çıkış ledinin yanması ve röle yada transistörün çıkış yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir. Led yanıyor ama çıkış yok ise röle yada transistörün arızalı olduğu düşünülebilir. Çıkış yapıyor ise diğer elemanlar sıra ile kontrol edilir.

Sent from my Lenovo P70-A using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Herkese iyi akşamlar. Değerli bilgileriniz için teşekkürler. Plc ye bağlantı yapma imkanımız yok maalesef. Zaten şuanda bir arıza yok ama genelde böyle arızalar çok çıkıyor karşıma ve ben projede genellikle çalışması gereken kısmın imputuna baktığımda mesela bu bir start butonu diyelim bastığım zaman plc ye imput led ışığının yandığını görebiliyorum 24v dc geliyor. ama projede genellikle aynı sayfada birkaç adet daha imput oluyor kimi sensörden kimi swichten geliyor. İşte benim kafamı karıştıran kısımda burası. Ben mesela başka yerlerdende imput gelmesi gerektiğini nasıl anlayabilirim? Bunun bir tekniği varmı ?

İşte benim kafamı karıştıran kısımda burası. Ben mesela başka yerlerdende imput gelmesi gerektiğini nasıl anlayabilirim? Bunun bir tekniği varmı ?
Bir çıkışın aktif olabilmesi için gerekli şartları öğrenmeniz için PLC ye bağlanarak görmekten baska bir şansın yok dostum. ( tabi çıkış direkt PLC ye bağlı ise )

Herkese iyi akşamlar. Değerli bilgileriniz için teşekkürler. Plc ye bağlantı yapma imkanımız yok maalesef. Zaten şuanda bir arıza yok ama genelde böyle arızalar çok çıkıyor karşıma ve ben projede genellikle çalışması gereken kısmın imputuna baktığımda mesela bu bir start butonu diyelim bastığım zaman plc ye imput led ışığının yandığını görebiliyorum 24v dc geliyor. ama projede genellikle aynı sayfada birkaç adet daha imput oluyor kimi sensörden kimi swichten geliyor. İşte benim kafamı karıştıran kısımda burası. Ben mesela başka yerlerdende imput gelmesi gerektiğini nasıl anlayabilirim? Bunun bir tekniği varmı ?
Elektrik projesi ve makinen çalışma prensibini bilmeniz gerekli.Makinenin çalışma prensibini opretaör veya o makinelerin sorumlusu bilir!Elinzde proje varsa kaç input gelmeli bunu çıkarıp buna göre arıza tamiri yapılabilir.Madem fabrika da çalışıyorsunuz teknik müdürünüze bir laptop aldırıp makinelerdeki plc lerin programlarını yükletin bilgisayarla plc bağlanmak arızaları çözmekte zaman kazandırır çünkü PLC programının içinde bir sistemin çalışması için gereken bilgiler vardır.Misal starrt verdiniz ve makine çalışmadı PLC nin içindeki programdan hangi noktaya kadar sinyal geldiğini ve bu noktadan sonra neden sinyalin devam etmediğini çok rahat görebilir ve arızayı tamir edebilirisiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri