PLC Örnek uygulama

Merhaba Arkadaşlar uzun zamandan beri elimde bir örnek uygulama vardı soru cevap şeklinde sizlerle paylaşmak istedim... Görüşlerinizi bekliyorum.

plc-ornek-1.png

Verilen PLC bağlantısına göre aşağıdaki şartları sağlayan PLC programı yazınız;

Yukarıda verilen bant düzeneğinde;

• Start butonuna basıldığında M! Motoru hemen çalışacak
• Herhangi bir anda Stop butonuna basıldığında program hemen duracak
• FS1 parça algıladıktan 2 sn sonra M2 motoru çalışacak
• FS2 parça algıladıktan 3 sn sonra M3 motoru çalışacak
• FS3 parça algılar algılamaz program hemen duracak

Cevap :

plc-ornek-cevap-1.png

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
yardımcı röle olarak kullandığınız röleleri q3.0 gibi kullanmak yerine m0.0 gibi kullanmanız daha iyi olur.

Evet İ.tandoğan ben q3.0 olarak kullanmıştım zamanında Hatırlatmanız için sağolun...

bu uygulamada stop butonlarını kapalı kontak uygulaması yaparsan emniyet için daha sağlıklı olur... tandoğanın dediği gibi yardımcı röleleride M kullanmalısın.yani Q3.0-Q3.3-Q5.0 LARI M YAPMALISIN..GERİ KALAN YERLERDE PROBLEM YOK AMA I0.1VE I0.4 KAPALI OLMAK ZORUNDA YOKSA M1 ÇALIŞMAZ...

Q3.0 Q 3.2 VE Q5.0 NEYI IFADE EDIYOR YANI OYLE BIR CIKIS GOREMEDIMDE ANLAMI NEDIR

Q3.0 Q 3.2 VE Q5.0 çıkış değil bunlar yardımcı röle olarak kullanılmış.çalışma esnasında sorun çıkarmazlar ama merker kullanılması daha uygundur

Forum istatistikleri

Konular
128,398
Kullanıcılar
450,290
Son üye
Lowery

Yeni konular

Geri