Pil ile Sallanan Beşiğe Adaptör Takmak

Hangi uclar oldugunu ya deneyerek bulacaksiniz yada icini acip arti ve eksi kutuplari tesbit edip birer kablo cikarip bunu trafoya baglayacaksiniz.

Disardan test ederken yayli olan uclara eksi verip diger duz uclara arti vererek hangi uclar oldugunu deneyerek bulabilirsiniz.

Not lrd trafosu 5 voltluk olmali genelde piyasada 12 voltluk olanlari var. Bundan baglarsaniz yanabilir cihaz yanmazsa bile iki kati hizli sallar asiri isinir.
ALLAH razı olsun kusura bakmayın sıkıntım için herkes seferber oldu ben 2 gündür şehir dışında olduğum için pek bakamadım ama sabah geldim ve hemen dediklerinizi uyguladım akım şekildeki kutuplarda cihaz çalıştı
IMG_0891.JPG

Şarjlı pil alarak çözüm yapabilirsiniz ya da mecburen tornavidayı alarak dikkatli şekilde söküp bağlantıyı anladıktan sonra ihtiyacınız olan adaptörü temin edersiniz böylece pil sorunundan kurtulabilirsiniz.
ALLAH razı olsun tümünüzden daha önce arkadaşlarada dediğim gibi herkes bir taraftan yardım etmek için uğraşıyor akım fotoğraftaki şekilde cihaz çalıştı şimdi 2. aşama ne tür adaptör kullanmalıyım cihazın 6v la çalıştığına hepimiz hemfikiriz ama iş amper kısmı :( onu nasıl ayarlıyacaz bu 6v adaptörler var bunların amperi 500 ma bu olursa alacam bir tane

Pil yuvasını çıkarıp bu işi yaparsan daha garantiye alırsın bu işi.zaten iki kablo gorcen çıkarınca + ve -

Sent from my M1453 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app
ALLAH cümlenizden razı olsun ben sökmek yerine deneme yanılma ile bitmek üzere olan pilleri seri bir şekilde bantladım ve kablo aracılığıyla deneme yanılma ile doğru çalıştıran akımı buldum şimdi işki nasıl bir adaptör kullanacaz :( devrenin 6v ile çalıştığına hemfikiriz ama kaç amper olduğunu nasıl bulacam :(

kapağın remini cekip koyun. pardon resim varmış.

kapaktaki uçları kısa devre ölçümü yapın.

artı ve eksileri. yani yay olanları ve olmayanları. yaylı ve yaysız olanlar birbirine kısa devre olanları tespit edin. 3 tanesi peşi sıra birbirine kısa devredir büyük ihtimal. yani bir yay bir yaysız uc kısa devre olmalı.

aynı şekilde aşağıdada yani pillerin koyulduğu yerdede ölçümü yapın.

hiç birine kısa devre olmayanlar yaylı olan eksi yaysız olan artıdır. oraya 6 volt adaptör bağlayın.
abi ALLAH razı olsun çocuğunu bağışlasın abi ben deneyerek buldum resimde cihazı çalıştıran kutupları buldum yukardaki resimlerde var kalabalık yapmamak için her cevaba resim koymadım şimdi 6v olduğuna hemfikiri ama kaç amper olduğunu nasıl bulacaz ne tür adaptör kullanmalıyım :(malum piyasadaki 6v lar 500 ma

Pil yuvasına bakınca ikişer pil seri onlarda birbirine paralel gibi geldi. Yani 3v. Hatta hepsi paralel bağlı çıkarsa şaşırma. Çunku bu beşik nereden baksan 5-6kg ağırlığı sallıyor. Bu da ciddi bir akım ihtiyacı demektir özellikle ilk hareket anında. İyice emin olmak için pil yuvasının kapağını kırmadan açma imkanın varsa içindeki metal bağlantıların resmini at.
ALLAH razı olsun zaman ayırdığın için ben bitmekte olan pilleri seri bağladım sonrada deneme yanılma yoluyla buldum yukarda resimlerde var 6kg değil klavuzda 9kg yazıyor şimdi ne tür bir adaptör kullanalımki cihaza sıkıntı çıkarmasın :)

Yaylı olan kısımlar ekidir diğerleri artı dır.6 volt luk bir adaptör bulun ve bu adaptörün eksi ve artısını tespit edin varsa bir ölçü aletiyle bunu yapın veya komşunuzdan veya çevernizde bir elektrikçiden işyerinizdeki elektrikçi de yardım eder sonra eksi ucunu yaylı kısıma geçici bağlayın artı ucunuda diğer tarafa geçici olarak bağlayın beşik çalışana kadar hem artının yerini hemde eksinin yerini değiştiriniz.Doğru uçları bulunca kabloları oraya lehimleyin aksi takdirde gevşek bağlantı olacak ve kablonuz ve hatta cihazınız yanabilir arızalana bilir kolay gelsin
abi ALLAH razı olsun yanındaki çocuğunu bağışlasın abi yukarda dediğim gibi cihazı çalıştıran kutupları yukardaki resimlerde işaretledim şimdi ne tür bir adaptör ne kadarlık bir amper lazım neticede 6v ta hepimiz hemfikiriz

ben evde 5.7 v 800ma bir adaptör buldum denemeye korkuyorum denemelimiyim sıkıntı çıkarmı yoksa bir tane adaptör alayımmı 6v:eek:

Önceki mesajlarda ni-cd demişsin ama bunlar hepimizin bildiği 1,5v değil 1,2v verir ve 2A ile 5,5A arası olabiliyormuş ;) https://en.wikipedia.org/wiki/D_battery

Daha önce sallanan beşik konularında yazdık çizdik arşivde olacak, farklı teknikler yöntemler paylaştık yine de tebrik ederim bebeğiniz de beşikte mışıl mışıl uyusun :).

Forum istatistikleri

Konular
128,249
Kullanıcılar
450,061
Son üye
bediraydogan

Yeni konular

Geri