Pil ile Sallanan Beşiğe Adaptör Takmak

Kendi kendine sallanan beşik aldık yanlız bu 4 tane şişman pille çalışıyor en kaliteli pil bile sizde bilirsiniz fazla dayanmıyor ben onun yerine adaptör yaptırmak istiyorum ama piller paralel olduğu için bağlantıyı bir türlü çözemedim bana nasıl yapacağımı söyleyebilirmisiniz konuyu yanlış yere yazmış olabilirim hakkınızı helal edin ama bu piller beni perişan etti inanın şimdiye kadar 28 tane aldık ama dayanmıyor sonrada bu piller doğaya zarar veriyor :(
buradaki bir elektronikçi 150 tl istedi yapmak için ben beşiği 300 tl ye aldım :)

IMG_0895.JPG
IMG_0891.JPG
IMG_0892.JPG
IMG_0893.JPG
IMG_0894.JPG
IMG_0895.JPG
IMG_0891.JPG

Moderatör tarafında düzenlendi:
Piller paralel bağlantı ise, sadece 1 tane pilin yuvasının yaylı kısmına adaptörün negatif(-), yaylı olmayan karşı kısmına adaptörün pozitif(+)kutubunu bağlamalısın.

Piller seri bağlantı ise, gösterdiğin pil yuvalarındaki, bazı kutup ucları piller arasındaki bağlantıyı sağlar, bazı kutup uclarıda devre enerji veren kutup uclarıdır.Gösterdiğin pil yuvalarında devreye enerji veren kutup ucları hangileri ise onları tespit edip, adaptörün negatif ucunu, devreye enerji veren kutubun yaylı ucuna, adaptörün pozitif ucunu, devreye enerji veren kutubun yaylı olmayan kutup ucuna bağlamalısın.

Pillerin belirtmiş olduğunuz gibi paralel bağlantı olmalarının imkanı yok en azın pilller ikişer ikişer seri olarak kapaktan devreyi tamamlıyor, buna göre 3V veya 6V güç kaynağına ihtiyacınız var bunu anlamanın yolu ise cihazı biraz daha dağıtmaktan geçiyor.

Pillerin seri ya da parelel bağlantısını bulamıyorsanız , cihaza giden +ve - ucu bulun 2 adet kablo alın ve tek pili sonra 2 pili sonra 3 pili sonrada tamamını seri yaparak deneyin burada normal olarak çalışdığı andaki pil sayısı sizin ihtiyacınız olan adaptör voltajı ve akımı olacak. Umarım anlatabildim. Sonnuçta tahminimce Sayın macix'in dediği gibi 3V ya da 6V kaynak gerekecek.

beni affedin doktora giden birinin ben grip oldum teşhisi koyması gibi oldu sadece alt alta olduğu için ben paralel düşündüm hakkınızı helal edin bilmeden yorum yapmışım şöyle izah edeyim sistemde hem müzik bölümü hemde sallama mekanizması var ben pilleri 2şerli bütün ihtimalleri denedim ama ne müzik nede sallama devreye girmedi ancak dört pili birden takınca sistem devreye giriyor onu söyliyeyim sistemi dağıtmayı bende düşündüm ancak garanti var diye korktum açmaya cevap veren kardeşlerimdende ALLAH (c.c) razı olsun

beni affedin doktora giden birinin ben grip oldum teşhisi koyması gibi oldu sadece alt alta olduğu için ben paralel düşündüm hakkınızı helal edin bilmeden yorum yapmışım şöyle izah edeyim sistemde hem müzik bölümü hemde sallama mekanizması var ben pilleri 2şerli bütün ihtimalleri denedim ama ne müzik nede sallama devreye girmedi ancak dört pili birden takınca sistem devreye giriyor onu söyliyeyim sistemi dağıtmayı bende düşündüm ancak garanti var diye korktum açmaya cevap veren kardeşlerimdende ALLAH (c.c) razı olsun
Beşiğin üstünde etiket yok mu veya kullanma klavuzu orada kaç volt kaç amper de çalıştığı yazar ona göre bağlantıyı tarif edebiliriz size

Şarzlı pil kullanmayı neden düşünmüyorsunuz. 28 tane pile verdiğiniz para ile rahatlıkla şarzlı pil ve şarz cihazını alırdınız. Bir daha da pile para vermezdiniz. 8 adet pil alın 4 tanesi üzerinde durur 4 taneside bitince hemen takmak için yedek olur. Biteni şarza takarsınız kesintisiz kullanım olurdu. Adaptör ile de çalıştırılabilir ama içini açıp düzenleme gerekir bu da garantiden çıkarır.

Dediginize gore 4 pili ayni anda takmadan calismiyorsa sistem 6 voltta calisiyor demektir.

Led trafosu olarak satilan 5 volt 2-3 amperlik kucuk trafolar isinizi gorur dusuncesindeyim. Ince ayarla 6 voltu yakalar yakalamasa bile 5.5 voltta yine calisir dusuncesindeyim.

Şarzlı pil kullanmayı neden düşünmüyorsunuz. 28 tane pile verdiğiniz para ile rahatlıkla şarzlı pil ve şarz cihazını alırdınız. Bir daha da pile para vermezdiniz. 8 adet pil alın 4 tanesi üzerinde durur 4 taneside bitince hemen takmak için yedek olur. Biteni şarza takarsınız kesintisiz kullanım olurdu. Adaptör ile de çalıştırılabilir ama içini açıp düzenleme gerekir bu da garantiden çıkarır.
kardeş öncelikle bana zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürler ben pil doldurma sadece kalem pillerde tercih edebilirim oda fazla enerji gerektirmeyen yerlerde kullanıldığı için kumanda saat gibi bunlar çok uzun sürüyor bitmesi ama bu fazla tüketiyor o yüzden bir süre sonra pilin yapısındaki kimyasal reaksiyonlarda aksama yaşanacak ve pil ömrünü tamamlayacak birde şişman pil olduğu için tehlike boyutu fazla patlama riski neticede yapısındaki reaksiyonlar yüksek enerjilerde gerçekleşiyor affına sığınarak yani bunuda çözüm olacağını zannetmiyorum ama yanlış düşünüyor olabilirim

Beşiğin üstünde etiket yok mu veya kullanma klavuzu orada kaç volt kaç amper de çalıştığı yazar ona göre bağlantıyı tarif edebiliriz size
kardeş öncelikle zaman ayırıp cevap verdiğin için teşekkürler üzerinde amperle ilgili birşey yazmıyor ama 1.5*4 D TİPİ nikel cadmiyum pil diyor zaten ben bunların pil piyasasıyla entegre çalıştığını düşünüyorum şunların bir köşesine koyun bir adaptör girişi kimin hesabına hangisi gelirse onu kullanır inanın 35 günde 80 tl ye yakın pil tükettik evin elektriğiyle eşit çıktı faturamız bu ay 145 TL GELDİ :) evde kaçtane alet çalışıyor bu altı üstü bir beşik yanlışmıyım ve fazlada çalıştıramıyoruz evde kimse olmadığı için annesi evin işini yaparken oda oyalansın diye yani burjuva kesimi değiliz:( biri olsa bu kadar üstüne düşmeyiz oturur biri sallar ama ALLAH ın izniyle sizinde bilgi ve fikirlerinizle bu işinde üstesinden gelip avrupayı zengin etmeyecez :)

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri