Philips55 ekran crt tv standbye yanip sonuyor

Sorunun sebebi bence bu 400pf.

Abi biraz arastirdim da smps kontrol karti var ya orada bi trimpot var. Voltaj ayarlamak icin. Orayla ayarlama yapin felan yazilmis. Zaten bizim 95 v olctugumuzde 106 v cikmisti. Alakasi var mi?

Biraz yapar ama senin fotoya bakınca 2 harf yutacak kadar taşırmaz.

Merhabalar ustalarim. Yeni bir konu acmak ismedim. Aynı tv de sagdan ve soldan hafiften genisleme var. Sagdan ve soldan bazi yazilar okunmuyor. Resim asagida. Bu ariza hangi kattan kaynaklanir? Bu arada yatay katta 300 pf 1kv kondansitor yerine 400 pf 2kv kondansitor takmistim. Bu sorun olmaz galiba. Degerde ufak bir degisiklik vardi. Gerilim zaten ustu olur diye okumustum. Ayni sekilde sonradan olmadi bu ariza. Bazi kanallarda var bazi kanallarda yok.
Horz.devre besleme voltajı +90 volttan fazla ise resim geniş çıkar.Fazla ise SMPS devresinde dik duran modü lüzerindeki ayar tirimpotundan bu voltajı 95 volta ayarlayın.(ayarı cihaz çalışır iken trimpotu yavaş çevirerek dikkatlice yapın).Cihazın çalışma gerilimi budur.Yüksek olmasının başka mahsurlarıda var.Ayrıca Horz.Devredeki değiştiğiniz 400 pf kon.dende bir miktar saptırma darbesi büyük çıkar.Eski çikardığınız sağlam ise onu takın.Kolay gelsin.

Aslında eski çıkardıgım kapasitemetre ile ölçtüm sağlamdı bir bacagı gözüküyor diye degiştireyim dedim. Televizyoncudan bulurum olmazsa. Voltaj lada oynayayım.

Ustalarim merhabalar. Bu voltaji (106v. Nasil 106 v olmus anlamadim hic elimi vurmadim) 95 v dusurdum. 400 pf yi 300 pf ye dusurdum. Bazi kanarlarda duzelme oldu. Bazilarinda olmadi. Bazi sitelerde bunun nedenine uydu kanallari 16.9 formatinda yayin yapmasindan kaynaklaniyor diyor.
Cnn turk tgrt haber gibi tvlerde ekran genislemesi hala var. Sebep?
Bir de kucuk yazilar silik. Ayrica yatay hafif dalgalanmalar var. Yakindan baktigimizda fark edebiliyoruz. Bunun sebebi nedir acaba?

Uydu alıcıdan ekranı 16.9 yaptım düzeldi. Demek ki sorunlu olan kanallar 16.9 formatına geçmiş ondan sıkıntı yaşamışız.
Tv de stbye ısıgı yanarken 106 v 96 v düşürdük. Eski haline getireyim mi acaba?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Uydu alıcıdan ekranı 16.9 yaptım düzeldi. Demek ki sorunlu olan kanallar 16.9 formatına geçmiş ondan sıkıntı yaşamışız.
Tv de stbye ısıgı yanarken 106 v 96 v düşürdük. Eski haline getireyim mi acaba?
Horz.Besleme voltajını 100 V.ayarlayıp bırakabilirsiniz.Ayar trimpotunuzun aşınmış olasından dolayıda bu voltaj sabit kalmayabilir.Ayrıca bu voltaj üzerindeki filitre Elk.Kond.lerinide yenilemenizde yarar var.Kolay gelsin.

Horz.Besleme voltajını 100 V.ayarlayıp bırakabilirsiniz.Ayar trimpotunuzun aşınmış olasından dolayıda bu voltaj sabit kalmayabilir.Ayrıca bu voltaj üzerindeki filitre Elk.Kond.lerinide yenilemenizde yarar var.Kolay gelsin.
Yatay hafif dalgalanma görüntü netliğini sanki biraz bozuyor. Yakında belli oluyor uzaktan da görüntü netliği hafif bozuyor çok az ama.
Bununla alakalı ne yapabilirim?

Yatay hafif dalgalanma görüntü netliğini sanki biraz bozuyor. Yakında belli oluyor uzaktan da görüntü netliği hafif bozuyor çok az ama.
Bununla alakalı ne yapabilirim?
Besleme primer tarafındaki blok kond.değer kaybetmiş olabilir.Ayrıca 100v üzerindeki Kond.lerde veya hor.osilatör ve sürücü devresi besleme voltajı filitrelerini sağlayan elk.kond.lerde sorun olabilir.Çözümü bu elemanlarI sökmeden paralel kond.bağlayarak arızalı olanı bulabilirsiniz.25 yıllık cihazda bu tip arızaların olması normaldir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri