Peki Buna Ne Dersiniz Yasal ama Sayaç Döner mi

"Elektrik gerçekten güzel ve temiz bir enerji. Biraz da ucuz olsa.

Gelir düzeyinin düşük olması, insanların bu konulara kafa yormasına neden oluyor. İşte sizlere, bir yanılgının kısa hikayesi.

Meslek lisesini yeni bitirdiğimde kafamda şu proje vardı,
elektrik ocağınının önüne öyle bir cihaz yapayım ki sistem prizden elektrigi kullansın ama sayaç dönmesin.

Bedavacı ve cahilce bir düşünüş.

Bu yazıyıyla kuyuya bir taş atıp, temel elektronik malzemelerimizden kondasatör ve güç-enerji hesaplamaları hakkında bilgilendirici tartışmaların önünü açmayı arzuluyorum.

Bildiginiz gibi kondansatör tamamen reaktif bir elemandır. Bunun çok basitçe anlamı, sebekeye (priz) baglanan kondansatörün sebekeden akım çekmesine rağmen evdeki sayaç tarafından bu akımın değerlendirmeye alınmadığıdır.

Neden dikkate alınmaz sorusuna geçmeden önce bir kondansatörün reaktans formülünü hatırlayalım.

XC = 1 / (2 x pi x f x C)

Ornegin: 20 mikrofaratlık bir kondansatör sebekeden kac amper ceker hesaplayalım.

Önce kapasitif reaktansımızı bulalım. Sebekenin 50Hz olduğunu söylemeye gerek yok ama yazmış bulundum.:)

!!!! Sebeke voltajı sinüsoidal bir voltajdır. Zaten başka dalga şekilleri için yukarıdaki formül kullanılamaz. !!!!

XC = 1 / ( 2 x 3.14 x 50 x 20 x 1E-6) = 159 Ohm

220v gerilim altında 159 Ohm luk reaktans yaklaşık olarak 1.4A akım çeker.

100W ampulün 0.45A akım çektiğini düşünürsek 20 mikrofarat bayağı bir akım çekiyor.

Peki bu akım neden ev sayacı tarafından değerlendirilmez.
Akım akım değilmidir sayaç nasıl oluyoda bu akımla dönmüyor ?

Şimdi kosinus Fi dediğinizi duyuyorum. Nedir kosinüs Fi?

Akımla gerilim arasındaki faz farkının kosinüsü dediniz.

Bende bedava elektrik projesini düşünürken böyle demiş ardından da haklılığımı ispatlamak için

P = U x I x CosFi formülüne sırtımı dayamıştım.

Bir kondansatörde akımla gerilim arasında tam 90 derece faz farkı vardır o halde cos90 sıfırdır bu nedenle şebekeye bağlanan kondansatör, şebekeden voltaj altında istediği kadar akım çekse bile, cosfi 0 olduğundan çarpım sıfır olacak ve sayaç daima 0 W (sıfır watt) yazacaktır diyordum.

Mademki kondansatör şebekeden akım çekmesine rağmen güç harcamıyor bende kondasatörü şebekeye bağlarım
kondansatör Şebeke voltajının tepe değerine şarj olduğu anda kondansatörü bir yarıiletken anahtarla şebekeden ayırır ve ocak gibi bir yüke bağlarım, kondansatör boşalınca tekrar şebekeye bağlarım ve bu böyle sürüp gider......

Üstelik bu söz ettiğim olaylar basit bir elektronik devre ile yapılabilir diye kafamı oyalıyordum.

Tabi burada kondansatör an ve an sürekli olarak yükü beslemiyor ama olsun kesik kesik besliyor nasıl olsa bedeva enerji üstelik tamamen yasal sayaca da dokunmuyorum diye düşünüyordum.

Sayac boyle bir duzenek karsısında kullanılan enerjıyı yazacakmıydı yoksa yazmayacakmıydı?:
sen hesap kitap yapmışsın güzel kardeşim ama işler senin bildiğin gibi değil.Kompanzasyon işi monofaze sistemlerde çok önemli bir rol oynamaz.Çünki evde kullanmış olduğun endüktif yükler zaten İndüktif yönde oluşan cosinüs fi değeri kadardır.Eğer kapasitör bağlarsan evde indüktif yükün çok fazla olmadığı için kapasitiften cezaya girme olasılığın yüksek.Zaten sen fazla endüktif yükün olursa elektrik kurumunu trafosuna indüktif yük basarsın o da faturanı % 1 bile etkilemez.Ayrıca iş yerlerinde ve evlerde kullanılan sayaçlar birbirlerinden farklı kombinasyonlarda çalışan sayaçlardır.Bence sen işin üçkağıdına kaçma :) Reaktik güçler,harmonikler,kapasitörleri daha detaylı incelersen ne demek istediğimi anlarsın.Saygılarımla

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kondansatör enerjiyi alır ve sonra geri verir.
İlk alternansda enerji alıp ,bağlantıyı keserek başka bir yere verirsek;
Bu yaptığımız sistem artık kondansatör değildir,başka bir şeydir.
Akım çeker,hemde gayet güzel akım çeker ve sayacı döndürür.
Akımı doğrultmak ta bir işe yaramaz.Doğrultmadan önce çekilen akım AC akımdır.
Sayacın üzerinden AC geçer.
Tasarruf yapmak isteyen olursa yüksek frekansta çalışan indüksiyon ısıtıcı yapmalı.
Epey bir tasarruf yapmış olur.

Sn. elek;

İndüksiyon la ısıtıcı çokta tasarruflu değildir. Çünkü sistemde ayrıca bir soğutma fve alternatif akımda oluşan iletim kayıpları vardır.

Bence bu bedava elektrik uretme sevdasinda olan arkadaslar ilk once sunlari dusunmeli :
Ulkemizde ve dunyada elektrik muhendisleri var, bu konu uzerinde doktora yapanlar var, profesorler var, milyonlarca dolar harcanip yapilan laboratuarlar var.
Birkac kucuk hesapla bedava elektrik uretmenin yolu varsa (ki imkansiz) bu egitimli insanlar salakmi yillardir 3 tane sayiyi carpip bolememislerde bulamamislar yolunu.

Bence bu bedava elektrik uretme sevdasinda olan arkadaslar ilk once sunlari dusunmeli :
Ulkemizde ve dunyada elektrik muhendisleri var, bu konu uzerinde doktora yapanlar var, profesorler var, milyonlarca dolar harcanip yapilan laboratuarlar var.
Birkac kucuk hesapla bedava elektrik uretmenin yolu varsa (ki imkansiz) bu egitimli insanlar salakmi yillardir 3 tane sayiyi carpip bolememislerde bulamamislar yolunu.

Yanlış hatırlamıyorsam burada bedava elektrik üretilmek ten se tasarruf etmek için uğraşılıyor

Yanlış hatırlamıyorsam burada bedava elektrik üretilmek ten se tasarruf etmek için uğraşılıyor

Kondansatorle aktif gucten tasarruf edilmeye calisilmasi bedava elektrik uretmekten farkli birsey degildir.
Kaldiki kondansatorler uzerinde isiya donusup kaybolan bir enerji soz konusudur,tasarruf degil tam tersi zarara sebep olur.

Aktif gucte tasarruf sadece isiya donuserek kaybolan enerjiyi azaltarak saglanabilir.

Saygilarimla.

kondansatörün çektiği reaktif akımı nasıl oluyorda aktif bir ısıtıcı üzerinde kullanabilirsiniz. m-usta-fa adlı kullanıcı durumu çok güzel izah etmiş. Başka söze gerek kalmamış bence

BAhsedilen şey teorik olarak yanlış zaten; çünkü şebekeye paralel bağlanıyoruz. Kondansatör paralel olacak ve kondansatöre bağladığımız eleman kondansatöre paralel dolayısıyl şebekeye pararlel olacak ve şebekeden çektiği gücü yine aynı olarak çekecek. Ayrıca ideal kondansatör diye birşey olmadığı ve kondansatörün de bir direnci olduğunu düşünürsek bu işlemi yaptığımızda tasarruf etmeyiz aksine faturamız ufak bir mikta artacaktır. Bunun bir alternatör bir yük direnci ve bir kondansatör ile benzetimini yaparsak zaten çok net olarak göreceğiz.

İndüksiyon ile ısıtma konusunda ayrıntılı bir çalışmam yok fakat aşağıdaki makaleye rastlamıştım.Üzerinde fazla da yorum yapmadım.Şöyle bir okumuştum.
İndüksiyon ile rezistans ısıtmayı karşılaştırmış.Değişik koşullarda ne sonuç verir bilemem.
http://teknoloji.karabuk.edu.tr/1302-0056/2006/Cilt(9)/Sayi(1)/7-16.pdf

Yaklaşık 23-24 senedin indüksiyon ocakları ve indüksiyon la ısıtma sistemlerinin içerisindeyim. Paylaşmış olduğunuz yazı hakikaten güzel ancak malesefki indüksiyon ile ısıtma, pişirme, ve ergitme sistemleri sanıldığı kadar kolay ve tasarruflu değildir. Tasarruflu hale ancak optimum yük ve LC ile gelirler. Pişirme sistemlerinde birde hertürlü kap kacağı kullanamıyacağınız için kullanımıda bir bakıma zordur.

Bu arada bu konu amacından sapmaya başlamış durumdadır. Bu konunun Ana başlığına bir an önce dönmek gerekir arkadaşlar. Ana tartışma konusuna dönelim arkadaşlar. Aksi halde konuyu daha fazla gereksiz uzamaması için kilitlemek zorunda kalacağım.

BAhsedilen şey teorik olarak yanlış zaten; çünkü şebekeye paralel bağlanıyoruz. Kondansatör paralel olacak ve kondansatöre bağladığımız eleman kondansatöre paralel dolayısıyl şebekeye pararlel olacak ve şebekeden çektiği gücü yine aynı olarak çekecek. Ayrıca ideal kondansatör diye birşey olmadığı ve kondansatörün de bir direnci olduğunu düşünürsek bu işlemi yaptığımızda tasarruf etmeyiz aksine faturamız ufak bir mikta artacaktır. Bunun bir alternatör bir yük direnci ve bir kondansatör ile benzetimini yaparsak zaten çok net olarak göreceğiz.

Bu bahsedilen şey nedir bize biraz açıklarmısınız. Eğer kondansatör kapasitif reaktif çekiyorsa ve sistemde aşırı kondansatör yoksa aktif sayaç bu harcamayı okuyabilirmi?

Aktif sayac kapasitif reaktifi okuyamaz, fakat sozlesme gucunuzun uzerinde guc cektiginiz farkedilirse,(belli bir gucten sonra endukktif reaktif sayac kullanmak zorundasiniz) kacak elektrik kullaniyorsunuz anlamina gelir ve cezai yaptirimlar uygulanir.

Forum istatistikleri

Konular
128,457
Kullanıcılar
450,395
Son üye
rabiacr3r6

Yeni konular

Geri