Patlamış Gazlı Kesici Fotoğrafları

bu kaza kesicinin mekanik arızası olduğunu gösteririr sonuçta yay dişli ve kilit sistemidir sistem daimi bir arızası olmayabilir ama elle kurulduğu için sarsıntılardan falan etkilenir

siz siz olun enerji altıntaki yani bütün ayırıcıları açık olmayan kesiciye hiç bir şekilde yakından müdahale etmeyiniz

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kesici patlaması olayı benimde başıma gelmişti ama biz biraz daha şanslıydık.
Kök binasına yakın yerdeki direğin izatöründen sıkıbağın kopmasıyla konsala düşen telden kaynaklanmıştı. Enerjiyi kesiciden değilde uzaktan kumandası ile vermemizden dolayı ucuz atlattık. Şunu diyebilirim o günün korkusu bile yeter.
Çözüm önerisi olarakta;
Röle ayarının iyi yapılması.
Hesicilere belli peryotlarda bakımın yapılması.
Uzaktan kumandanın kesinlikle çalışması enerjiyi kesici karşısından verilmemelidir.
Her zaman derim. İş Güvenliği Malzemesinin kullanılması.

arkadaşlar ben tedaşda çalışıyorum kesicilere kesinlikle güvenmemek gerekiyor başıma şu olay geldi ben kök de kaldım arkadaşım hatta çıkacaktı kabinden kesiciye açma butonuna bastım bayrakları düştü. bara ayrıcısı arızalıydı mecburen ilk hat ayrıcısını açarken büyük bir patlama oldu şükür bir şey olmadı tm den açtı sonra anladımki tüpün bir ayağı açmamış topraklama ile ayrıcı aynı koldan olduğu için normal enerjili olan baraya topraklama kapatıldığından olmuş kesicilere güvenmemek gerekiyor.gerekli tüm kontrolleri yapalım.hatası telefi olmayacak durumlara düşmeyelim

bende çimento fabrikasında çalışıyorum.Bizde de sayısız kesici var (og motorların ve trafoların)bizim kesiciler vakumlu ve metal muhafazalı modüler hücre şeklinde.trafo kesicilerinde açma kapama yapıyoruz.şükürler olsun şimdiye kadar böyle bir kaza başımıza gelmedi.eskiisci arkdaşıma bende katılıyorum kesicilere güvenmemek lazım.Elektrik gözle görünmez ancak hissetilir ancak bu hissetme ilk ve son hissetme olabilir.Bu meslekte ufak bir hata hayata bile son verebilir.Bütün arkadaşlarıma kazasız ve başarılı bir hayat dilerim

arkadaşlar kesicilerde açma veya kapama yaptığımız zamanlar diğer bir işlem yani açıkken kapamak için yahut kapalı iken açmak için bir kaç dakika beklemek lazım sf6 gazı özelliğini alsın.Bilmekte fayda var

Öncelikle büyük geçmiş olsun arkadaşınıza.
Çıkış hattını kontrol etmeden yada ayırıcıyı açmadan kesiciyi kurmaya kalkmış arkadaşınız onu anlayamadım. Madem kesici atıyor demekki bir problem var ki atıyor. Önce problemi tesbit edip çözmek gerekmez mi?

Bir önceki Merkezde koruma röleleri görevini yapmış olsa kaza olmayabilirdi.

Bence bir hat eğer iki kere üst üste açarsa o hat iyice kontrol ettirilmeden kapatılmamalı. Mutlaka bir arıza var ki hat açıyor. Bu arada kesiciyi kuran arkadaş kaç yıldır bu işi yapıyor acaba?Neden diye soracak olursanız, bu çeşit kazaların sebebi ya bilmemek ya da aşırı güven dediğimiz ''biz devamlı yapıyoruz birşey olmuyor nasılsa''diyerek güvenlik önlemlerini gözardı ederek çalışmaktandır.
Lütfen arkadaşlar çok ama çok dikkat etmeliyiz bu işte hatanın telafisi yok.

Arkadaşlar kesicilerin açma kapama yapabileceği sayı bellidir.Bazı kesicilerde 10.000 bazılarında daha fazladır.Bu sayıyı geçtikten sonra kontakların izolasyonu çok azalmış olacaktır.Bu durumda kesicilerin izolasyon dirençleri test edilerek,uygun olmayan durumlarda değiştirilmesi gereklidir.Aksi taktirde bu kazalar yaşanabilir.Çünkü kontakların izolasyonu azaldığında enerjisiz sandığınız kesicinin herhangi bir fazı enerjili olabilir.Bu durumda ayırıcıda işlem yaparsanız enerjili bi yerde işlem yapmış olcağınızdan kesiciyi kaçınılmaz olarak patlatırsınız.Böyle bir olay başımdan geçti.Allah'tan operatör arkadaş ayırıcılarda işlem yapmadığı için sadece maddi zarar oluştu.

Allah kimsenin başına vermesin

zamanla'' işletme körlüğü'' meydana geliyor çalışanlarda ;gerekli emniyet önlemleri alınmamaya başlanıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri