Patlamış Gazlı Kesici Fotoğrafları

genç arkadaş

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Geçen hafta, sektörden bir arkadaşımızın başından üzücü bir kaza geçti. Çok şükür kalıcı bir zarar görmedi.

Sulama hattına ait kabinden beslenen hatta arıza varmış ve sık sık açma yaptırıyormuş bu kesici. Giriş ve çıkış ayırıcıları kapalı haldeyken, arkadaşımız (kurma motorsuz) kesiciyi manuel kurarken, kurma işlemi biter bitmez kesici kendi kendine kapama yaparak arızalı hattı besliyor ve o anda patlama gerçekleşiyor. Arada tel örgü olmasına rağmen yarım metre mesafeden yüzüne karşı patlıyor. Tel örgü de paramparça olmuş haldeydi.

Arkadaşımıza acil şifalar diliyorum.

Görüntülerden de anlaşıcağı gibi arızalı hat kesicinin orta kontağından beslenen hat. Diğer iki çıkış da o arıza anındaki dinamik kuvvetlerden dolayı patlıyor. Ama asıl arıza orta çıkışta.
İlk fotoğraflarda kesici halen hücrede. Kabine gittiğimizde yerlerde parçalanmış yanmış birsürü parça vardı. Sonrakiler ise yerinden çıkarılmış görüntüleri.
Sondan bir önceki fotoğrafta, kapı eşiğindeki lekeler de kan lekesi. Kabine ilk girdiğimde daha çok vardı yerlerde!

Dikkat etmeliyiz arkadaşlar. Hem de çok...

img0035a.png

img0034a.png

img0036a.png

img0044a.png

img0041a.png

img0042a.png

img0043a.png

img0052a.png

Ve herzamanki görüntü: Gerilim trafosunda sigorta yerine sarılan tel.

img0048a.png

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
geçmiş olsun.bu elimsan kesicilerinin kalitesiz olduğunu mu gösteriyor?

Sn.iriver,bu Elimsan kesicilerinin kötü olduğunu göstermez.Zira ben bir çok yabancı marka kesicinin de benzer durumuna şahit oldum.

geçmiş olsun.bu elimsan kesicilerinin kalitesiz olduğunu mu gösteriyor?

Arızalı olduğunu gösteriyor dersek daha doğru olur. Zira Merlin Gerin kesicinin de patlamış halini gördüm.

benim arkadaşımında başına birebir aynı olay geldi kolunu kaybetti ne yazıkki
iyi bildigimiz kesici m.gerin marka kesici idi
geçmiş olsun allah şifa versin ..

Geçen hafta, sektörden bir arkadaşımızın başından üzücü bir kaza geçti. Çok şükür kalıcı bir zarar görmedi.

:eek:

Çok şükür ucuz atlatılmış.

Tedbir olarak kim neler önerir? Bunu da tartışırsak çok faydalı bir konu olacaktır.
Benim aklıma bir sürü soru takıldı.

Önceden birden fazla kez açmış bir kesiciyi, hattı kontrol etmeden tekrar kurmak doğru mu? Hattı nasıl kontrol edebilirdi? Acaba arkadaş kesiciyi tekrar kurmadan önce ne yapabileceğini biliyor muydu?
Bazı zamanlarda zaman kaybı vb nedenlerle oluşan baskılarla risk alarak manevra yapmak zorunda kalınıyor mu?
Bu kazadan sonra hat incelendiğinde nasıl bir problem tesbit edildi?

Not:belki problem benim bağlantımdan olabilir ama resimler görülmüyor.

benim bir tanıgımın basına geleni anlatayım size:6 yasında bir çoçugu vardı okula basladı okumayı ogrenmeye baslayınca ogretmeni bir kurdale verdi,çoçuk aldıgı kurdaleyi eve getirdi ne sebebtir bilmiyorum kurdale balkondan 2 metre kadar ilerde olan o g(31,5kv) hattına takıldı ve kurdale yaklaşık 1,5 ay orda kaldı ogretmen kurdalayı tekrar ıstedı çocuk bunu babasına soyledi babası kurdaleyi alabilmek için balkonda bir eli balkon demirinde digeri ilede takılı kalan kurdaleye bir telle uzanmaya çalıştı ve sonuçta uzandı ama balkon demirindeki el ne yazıkkı bileginden kesilmek zorunda kaldı (olacagıla olecege çare yok)

Merhaba,
Konunun dağılmasına sebep olan konu dışı mesajlar tarafımca silinmiştir.

Unutmayalım ki her manevra öncesinde ayırıcılar açık konumdayken kesici kurulmalıikesci hazır konuma geldiğinde ayırıcılar kapatılıp,uzaktan kumanda ile kesiciye kapama verilmeli,bu durum kesicinin kurulması esnasında,içesindeki mekanik sarsıntıdan dolayı oluşmaktadır.
Asıl önemli olan bu tarz işletmelerde cihazların bakımlarının kesinlikle tam olarak yapılmasıdır.Şayet kesici kurma motorunda herhengi bir arıza olmamış olsaydı bu arızada sorunsuzca atlatılabilirdi.
Önce can güvenliği...

Arkadaşlar, bunlar da başka bir arıza sonucu patlayan kesici fotoğrafları. Kesicinin patladığı gece şiddetli yağış ve yıldırımlar vardı (Geçtiğimiz cuma günü).
Arızanın büyük çoğunlığunun sağdaki fazdan geldiği resimlerden de anlaşılıyor (Faz-toprak kısadevresi). Orta fazdan da biraz var kısadevre. Ama sol fazda yok. Kesicinin sol kontağında kararma yok, buradan anşaşlıyor. Sağ kontağın patlama sebebi de kısadevre sonrası meydana gelen dinamik kuvvetler.
Neyse ki bu olay sonucunda cana zarar gelmiyor.

10400418.png

83559775.png

71230956.png

6sa.png

7sa.png

Bunlar da akım trafoları. 50-100/5A. Bu bağlantı şekliyle 100/5 bağlı.

akmtr.png

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri