PİC İLE ELEKTRONİK KANTAR TASARIMI

gomorra

Üye
Arkadaşlar pic programlama yardımıyla elektronik kantar tasarlamak istiyorum.Fakat internette örnek yazılım yada devre şeması bulamadım.Amacım 4-5 tane farklı modelde ürünüm var ve her ürünün farklı bir standart sapması var.(Her ürünün farklı bir ağırlığı var.)Maksat kantarın üzerinde sabit duran kutuya ürün konulacak.Her konuluşunda lcdde ağırlık miktarı değişecek ve kantar max 100kg'ye kadar izin verecek.Şayet 100kg'nin üzerinde ağırlık ölçerse uyarı verecek.

Umarım yardımcı olabilirsiniz.Pic ile yapılmasa bile daha önce buna benzer yapılmış projeler var ise paylaşırsanız sevinirim

load cell ve indikatör ler var ağıriık ölçümü yapıyorlar anlık ölçümü 7 segment display de gösteriyor ayrıca plc ile haberleşiyor...

load cell ve indikatörler var ama bana tasarım lazım.Eğer bilgi sahibi isen detaylı bir şekilde anlatabilir misin?

Bu tür uygulamalar ticari uygulamalardır projenin bütününde kimsenin yardımcı olacağını sanmıyorum ancak başlayıp ta takıldığın yerler varsa yardımcı olabilirim.

@piskopatisa... teşekkürler.Şu anda elimde kantarla ilgili resim var.Sanırım katlı devre yapısında.Bir güç kaynağı bulunuyor.Burdan elde edilen gerilim trafo ile düşürülerek 7805 yardımıyla 5V'ta sabitlenip pic16f877a'ya gönderiliyor.Ayrıca opamplı yükseltici devre kullanılmış.Güç kaynagını neye göre tasarlayabilirim

-Bende para kasası yapmak için böyle bi devreye ihtiyacım var ayrıntılı ve çok anlaşır bir şekilde anlatırmısınız_?

Güç kaynağı bu aşamada çok fazla önemli değil loadcell i kaç volt la besleyeceksen ve maksimum kaç adet loadcell kullanacaksan ona göre seçeceksin. loadcell genelde 5V veya 10 V ile beslenir.Opamp yükseltici devreler eskiden kullanılırdı yada sen 16f877'nin dahili adc sini kullanacaksan yapmak zorundasın. Tabi burada çözünürlük ve dolayısıyla hassasiyetin ne olacak ona göre bunu seçmen gerekiyor. Harici adc kullanmak istersen ki genelde tartım indikatörleri böyle tasarlanır ve opamp kullanmana gerek kalmaz loadcelli direk olarak adc ye giriyorsun.
Burada filtreler felan da girer işin içine mv seviyesindeki sinyalları sabit tutmak biraz zor.

Forum istatistikleri

Konular
128,251
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Geri