OG hatların çekilmesi sırasında faz sırasının değiştirilmesi.Transpozisyon.

Arkadaşlar enerji iletim hatlarında özellile YG hatlarında kapasitif etki gerilim olduğu müddetçe her zaman vardır.Kapasitif etki bildiğimiz bir kondansatör olarak anlayabiliriz.Enerji iletim hattı iletken aradaki hava yalıntkan toprak ta iletken olunca ortaya kondansator çıkıyor.Normalde gerilimli hatlarda akım yok ise muhakkak gerillim yükselmesi olur ,çünkü kondansatörler sisteme reaktif enerji veririler bu da gerilimi artışına neden olur.İşte bu gerilim artışlarını da eşitlemek için transpozisyon yapıllıyor temel amaç bu bu yapılmaz ise 3 faz dengesiz gerilime sahip olacaktı.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kompanzasyon ile ilgili bir sorun olma ihtimali yüksektir. Transpozisyon işlemleri YG kablolarında uygulanmaktadır 154kV ve üstü. OG kablolarda kapasitif etki daha az olduğu için ihtiyaç duyulmamaktadır.
Avare arkadasın dedigi gibi hat sonu gerilimi düsürmek için reaktörler kullanılır. Transpozisyon hat sonu gerilim değerlerini esitlemek için yapılır daha cok.

kompanzasyon ile ilgili bir sorun olma ihtimali yüksektir. Transpozisyon işlemleri YG kablolarında uygulanmaktadır 154kV ve üstü. OG kablolarda kapasitif etki daha az olduğu için ihtiyaç duyulmamaktadır.
Avare arkadasın dedigi gibi hat sonu gerilimi düsürmek için reaktörler kullanılır. Transpozisyon hat sonu gerilim değerlerini esitlemek için yapılır daha cok.
muhendis 0606 arkadaş, 34,5 kV hatlarda da transpozisyon yapılması gerekmektedir.

transpozisyon kapasitif reaktans değil endüktif reaktansı dengeler diye düşünüyorum. yanılıyorsam düzeltin lütfen
batmnli arkadasa tamamen katılıyorum.

Hayır arkadasım yanılıyorsun..Kapasitif reaktanısI dengeler.Fazlar arası ve faz toprak arasında kapasiteyi yani Kapasitif reaktif enerji üretimini eşitleyerek hattın sonunda fazlar arası gerilim farklılığını ortadan kaldırmaktır amacı..

Son düzenleme:
OG de Transpozisyon işlemi yapılmaz Sadece 380 kv ve 154 kv hatlarda yapılır..

OG de Transpozisyon işlemi yapılmaz Sadece 380 kv ve 154 kv hatlarda yapılır..

benbilem arkadaş;
34,5kV havai yada kablo hatlarında transpozisyon yapılır. TEDAŞ şartname ve uygulama usullerinde yer almaktadır. Kesin olarak yapılmaz dediğine göre bir dayanağın vardır yada bize, gerek olmadığını belki bir hesapla gösterebilirsen sevinirim.
Bir önceki mesajımda transpozisyon işlemi ile ilgili olarak endüktif reaktansı etkiler demiştim. Düzeltiyorum, hem kapasitif hem endüktif reaktamsı etkiler ve dediğiniz gibi hat sonunda faz gerilimlerini dengeler.
Transpozisyon yapılan hatların endüktif reaktansıda değişir fikrimde hala ısrarcıyım.

Kablo Montaj Usul ve Esaslar (Eylul 2008)

Ekli dosyalar

• 25-DAĞITIM-ŞEBEKELERİ-ENERJİ-KABLOLARI-MONTAJ-UYGULAMA-USUL-VE-ESASLARI-Eylül-2088.pdf
    946.3 KB · Görüntüleme: 64
arkadaşlar bilgi paylaşan herkese teşekkürler transpozisyon olayını yeni öğrendim :)

Ben şartnameden bahsetmedim.Bana hangi merkezde nerde uygulandığını göster bende gidip göreyim.İndirici Trafo merkezinden çıkan havai yada yeraltı kabloları medaşın dm lerine girmiyor. mu.Birden fazla ölçü köşküne giriyo.Bu durumda Transpozisyon işlemi nasıl yapılacak?

hattın endüktif reaktansı ile transpozisyon işleminin ne gibi bir alakası var anlatır mısın

Sizin dediğiniz endüktif reaktans olayını seri kapasitörler ve şönt kapasitörleri devreye alarak düzeltirler.

Son düzenleme:
Ben şartnameden bahsetmedim.Bana hangi merkezde nerde uygulandığını göster bende gidip göreyim.İndirici Trafo merkezinden çıkan havai yada yeraltı kabloları medaşın dm lerine girmiyor. mu.Birden fazla ölçü köşküne giriyo.Bu durumda Transpozisyon işlemi nasıl yapılacak?

hattın endüktif reaktansı ile transpozisyon işleminin ne gibi bir alakası var anlatır mısın

Sizin dediğiniz endüktif reaktans olayını seri kapasitörler ve şönt kapasitörleri devreye alarak düzeltirler.

benbilmem arkadaş;
öncelikle madem görmek istiyorsun ve ısrarla olmaz diyosun, boğaziçi edaş a birgün yolundüşerse göstereyim 34,5kV enh yada kablo şebekesinde transpozisyonu.
Ayrıca hatların endüktif reaktansının tesis şekline bağlı olduğunu bilmiyorsun sen galiba. Şöyle basit bir örnek vereyim sana;
Kablo katologlarında düz sıralı kablo montaj şekli için ve üçgen montaj şekli için 2farklı endüktif reaktans değeri verir imalatçılar, sence neden verilir bu değerler.
senin biraz araştırma yapman lazım arkadaşım. endüktif ve kapasitif reaktans formüllerine bakarsan, iletkenlerin birbirinden uzaklıkları ile reaktans değerlerinin değiştiğini göreceksin.
Araştırıpta bulamazsan haberim olsun.
seri kapasitörler fazlar arasındaki endüktif reaktamsı düzeltmek için kullanılmaz. fazlardaki Endüktif reaktansı eşitolarak azaltırlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri