OG hatların çekilmesi sırasında faz sırasının değiştirilmesi.Transpozisyon.

yaklaşık 20 km lik bir 34,5 kv hatta transpozisyon hiç yapılmamış. bu duruma nasıl bir onlem alabiliriz. yahut boyle bir proje nasıl tedaş onayından gaçmiş olabilir.

Merhaba,
Bahsettiğiniz sorunun tedaşın onayından nasıl geçtiğini bilmiyorum fakat transpozisyon olmadığını nasıl anladınız onu açıklarsanız yardımcı olabilirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
hattı takip edince gözle gorulen bişey degil mi, ben aklımda oyle canlandırdım da... bakınca cekilen kablo sırasında hiçbir degisiklik yok.

transpozisyon nedir arkadaslar?

transpoazisyon Og ve Yg hatlarda izalatörlerin birbirlerine ve toprağa göre kapasitif yük birikiminin dengelenmesidir bu işlemde 3 iletkenin hep aynı sırada gittiğini düşünürsek ortadaki iletkenin diğer iki iletkene göre daha fazla kapasitif yük ile yükleneceği görülmekte cünkü hem toprakten hemde iki iletkenden birden etkilenmekte işte bunu önlemek için enerji hattının toplam uzunluğunun 1/3 de fazların yerleri değiştirilerek dengeli bir yüklenme sağlanmış olunur buna transpozisyon deniyor .
en basit şekli ile anlatmaya calıştım

transpozisyon nedir arkadaslar?

Arkadaşlar,lütfen konuları araştırmadan veya okumadan soru sormayınız.Bu olay forumda kirlilige ve konuların dağılmasına sebebiyet vermektedir.
Lütfen bu konuda daha titiz davranınız.

transpoazisyon Og ve Yg hatlarda izalatörlerin birbirlerine ve toprağa göre kapasitif yük birikiminin dengelenmesidir bu işlemde 3 iletkenin hep aynı sırada gittiğini düşünürsek ortadaki iletkenin diğer iki iletkene göre daha fazla kapasitif yük ile yükleneceği görülmekte cünkü hem toprakten hemde iki iletkenden birden etkilenmekte işte bunu önlemek için enerji hattının toplam uzunluğunun 1/3 de fazların yerleri değiştirilerek dengeli bir yüklenme sağlanmış olunur buna transpozisyon deniyor .
en basit şekli ile anlatmaya calıştım

herkese selamün aleyküm tüm arkadaşların yazdıkları güzel herkese katkılarından dolayı teşekkür ederim ama kral 46 tıya ayrıca teşekkür ederim konuyu okuyorum ve konuya yabancıyım ama kral 46 nın açıklamasını okuyunca tam cimdi anladım dedim burçin beyin şemasıylada pekişti ama diğer arkadaşlarım alınmasın herkesin öğrenme kabiliyeti muhakkak farklıdır herkese saygılar kolay gelsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
elimizden geldiğice bilgi paylaşma çalışıyorum ardakal arkadaşa tşk ederim

Arkadaşlar Enerji nakil hatlarında yada OG kablo şebekelerinde transpozisyon konusu tamamen birbirine karışmış diye düşünüyorum.
Koyu açan arkadaş Og de fazların yer değiştirldiği içinmi kapasitife girdiğini sormaktadır. Benim görüşüm böyle bir durum söz konus değildir. Şöyleki;
1.tek damarlı kabo OG kablo şebekelerinde kabloların iletken ile ekranı arasında bir kapasitif reaktans mevcuttur. Bu yani bu değer C=m.A/d formülündeki A iletkenin yüzey alanı, d yalıtım malzemesi olan XLPE yada PVC yalıtkan kalınlığı, m ise XLPE yada PVC nin dielektrik faktörüdür. Bu değer, kabloya hiç bir dış etki maruz etmediği farz edilerek üretici kataloglarında verilir. yani bu değer tüm tek damarlı faz kablolarının bir birinden sonsuz uzaklıkta tesis edildiği düşünülürse teorik olarak dorudur. Ama uygulamada fazlar arasında min.7cm yada daha büyük değerler için kablo dış çapı kadar mesafe bırakılır. Bu durum ideal durumu ortadan kaldırır. Ve faz ilerkenleri kendi ekran telleri üzerinde bir gerilim endükledikleri gibi komşu faz iletkeninin ekranı üzerindedde manyetik endüksiyon yoluyla gerilim endükler. Tabi endüklenen gerilim endükleyen faz ile aynı fazdfa olacaktır. Kablo boyunun uzunluğu ile orantılı olarak dbu endüksiyon etkisi artar. Dolayısıyla kablo ekran tellerinden toprağa bir akım akışı olur ve ekran telleri toprağa göre potansiyel kazanır. Bu istenmeyen bir durumdur. Önlemek için cross-bonding denilen ekran tranzpozisyonu yapılır. Ve 3 faz açısal toplamı sıfırdı prensibinden yararlanarak ekranlarda endüklenecek gerilimler en aza indirilmeye çalışılır. Kablo boyuna ve iletken kesitine bağlı olarak daha büyük değer alarak kablo iletkenleri üzerindede gerim endüklemey kadar varabilir. Dolayısıyla faz dengesizlikleri (kablolar aynı imalathaneden çıksa bile aralarında endüktans farkı olacaktır) meydana gelir. Bu durumdada direk kablolar ile transpozisyon yapılır. TEDAŞ a göre bu değer 2000m. dir. kablo kesiti veremez TEDAŞ.
2. OG havai hatlarda mecburenfaz iletkeleri arasında bu transpozisyon yapılır.
Sonuç: 2 durumdada transpozisyonun amacı, hatsonlarında fazlar arası gerilim dengesizliğini ortadan kaldırmaktır. Transpozisyonun elbette kapasitif reaktif güce azaltıcı etki yapacaktır. Ancak ölçüm yapmış değilim. Uzun og kabloların paralel çalıştırılması söz konusu olduğunda hat başındaki rölelerin topraktan açtıklarını (yüksüz durumda bile) gördüm. Bu durum ancak transpozisyon yapılmaması olarak açıklanabilir diye düşünüyorum. İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri