o.g kompanzasyon faz kayması

ayengin

Üye
Merhaba,

Tesisimizde 31.5/6.3 kv, 2500 kva trafomuz mevcut ve 6.3 kv baradan kompanzasyon yapmayı planlıyoruz. Trafo sekonderindeki akım trafolarımız merlin gerin marka ve lcpt tip toroid akımtrafosu ve SEPAM koruma rölesine gidiyor. Trafo primerinde ise mesnet 50/5A çift sekonderli akım trafomuz mevcut.

Akım ve gerilim bilgisini 31.5 kv baradan alıp kompanzasyonu RGK rölesiyle otomatik 6.3 kv baradan yapmamız problem doğurur mu? 2500 kva trafo Dyn11. Acaba sekonderden primere geçerken faz kayması olur mu? Bu şartlarda RGK rölesi doğru davranabilir mi? RGK entes 12c. Yada RGK yı değiştirip akım gerimi 3 faz yerine tek fazdan alırsak daha iyi bir sonuç elde edermiyiz?

Teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
OG de kompanzasyon yapmak için,çok önemli tedbirler alınması gerekir.Referansı nereden
aldığınız çok önemli değil.Fazları iyi takip ettiğiniz sürece,faz kayması diye bir durum ortaya
çıkmaz.
Anladığım kadarı ile,6,3 kv ile çalışan motorlarınız var.Eğer böyle ise,motorlar ile devreye
girip/çıkacak şekilde bir uygulama düşünebilirsiniz.Otomatik uygulama düşünüyor iseniz,
1-Kondansatörleri tek fazlı olarak seçip,bank haline getirdiğiniz her gurup için,toprak kaçak
koruması yapmanızda yarar var,
2-Kondansatörlerin devreye girişteki yüksek akımını önlemek için,kondansatör girişlerine,
endüktans bobinleri koymanızda yarar var,
3-Deşarj süresini minimuma indirmek için,kondansatör uçlarına,2 adet gerilim trafosu bağ-
lamanızda yarar var.Bu trafoların sekonderinden istifade ederekde,besli olan gurubu takip
edebilirsiniz,
4-Rölenin,devreye alma/çıkarma zamanları uzun tutmakta yarar var,
5-Röleye,otomatik tanıtma işlemi yerine,manuel tanıtma prosedürü uygulayınız,
6-Yükleriniz,muhtemelen trifaze ve dengeli.Bu durumda,tek faz kontrollu röle kullanabilirsi-
niz.Bu uygulama,tesisatınızın ucuzlamasını sağlar,
7-Kullanacağınız kesicinin," KOMPANZASYON DEVRESİNDE KULLANILABİLECEĞİ " konusunda
firmasının teyidini mutlaka almalısınız,
8-Kesiciden önce,1000 MVA kesme güçlü sigorta ile de, devreyi ,ilave koruma ile emniyete
almakta yarar var,
9-Kondansatör ve endüktans bobinlerini,bank olarak temin etmek daha doğru olabilir.Hem,
daha estetik bir uygulama olabilir.
10-Kompanzasyon tesisi için,ayrı ve çevresinde başka hacimler bulunmayan oda yapınız ve bu oda-
nın sıcak olmaması için,gerekli tedbirler düşünülmekidir,
11-Kondansatörler için,ayrı hacim düşünülmesi,daha doğru olur,
12-Kompanzasyon tesisi beslemesinin,kablo ile,ayrı yapılmasında yarar vardır.
OG den kompanzason,çok özen ve ayrıntı gösterilmesi gereken bir konudur.Şimdilik söyle-
nebilecekler bunlar.

Son düzenleme:
6.3 kV ile çalışan motor varmıdır acaba nasıl birşeydir ? Daha önce ne duydum ne gördüm ? Ne amaçla kullanılırlar ?

6.3 kV ile çalışan motor varmıdır acaba nasıl birşeydir ? Daha önce ne duydum ne gördüm ? Ne amaçla kullanılırlar ?

Var , senkronunu gördüm ,ama asenkronunu görmedim , ama o da var biliyorum..
çok yüksek güçlü motorlar... 125 -250 -500 kW gibi...

Son düzenleme:
1100 kw,1000d/d ,6,3 kv motor çalıştırdık.Tabiiki daha yüksek güçlüleri de var.1100 kw
motorun,400 voltta çalıştırılmasının zorluğunu düşünür iseniz,6,3 kv ile çalıştırmanın ge-
rekliliği de kendiliğinden anlaşılır.110 amp. nominal akımı olan bahsettiğim motorun,6,3 kv
taki demeraj akımı da 550 amp. idi.Motor ağırlığı ise,10 tondur ( AEG motor için ).

mrb
ben çimento endüstrisinde çalışıyorum.Bu gibi büyük güçlü motorlar genelde degirmen dediğimiz yüksek tork isteyen enstrümanları sürmek için kulanılır. tesiside 2250,2100,1500,1100 vs. KW motorlarım mevcut 5000 kW motoruda bir sarım atelyesinde görmüştüm. örn bi etiket vereyim fikir açsından:

BBC motor
6000 V y,239A,2100kW,4P 1487 dd,cosphi:0.88

Rv:1225 V,Ra:1055 A.

Dediğim gibi genelde bu motorlar bilezikli oluyor ben 600kW üstü sincap kafes görmedim.Kalkışta sürecekleri ekipmanı karşılayabilmesi açısından kullanılmıyor sanırım. Üstadlar konu ile ilgili detaya girerlerse sevinirim. Kolay gelsin

benim çalıştığım yerde en büyük güçteki motor 5mw kazan besleme suyu pompa motoru ayrıca 1.5mw lıkfan motorları mevcut bunların besleme gerilimleri 6.6 kv isteyen arkadaşlar için teknik detayını paylaşabilirim

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri