Neden SOLAR ENERJİ ? Çünkü...

Bu işi yapan çok sayıda firma var ama benim kastım güneş pilleri. Çoğu firma projeyi alıp pilleri dışarıdan getiriyor diye biliyorum

Evet birçok firma var distiribütörlük ile bu işi yapan, lakin tamamı yerli üretim sistemde kurulabilir, paket olarak ta alınabilir

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
güneş enerjisiyle elektrik elde etme işi ülkemizde henüz emekleme aşamasında.maliyetler fazla. sistemi oluşturan malzemeler pahalı. gün geçtikçe ucuzlaycaktır. çoğu zaten ihracat malları. el değiştirdikçe fiyatı artıyor, vergisi falan derken baya artıyor. devletin bu konuda bir kaç adım atması gerek. en azından solar enerji sistemlerinde vergiyi düşürmesi gerek. çünkü tamamen zararsız bir enerji türü. karbon salınımı yok. yıllarca kullanılır. çevreyi tehtd etmez. üstelik 500kw' a kadar kurduğunuz sistemlerde ürettiğinizden fazlasını tekrar şebekeye satabilirsiniz.

bu konuda çalışması olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa çok memnun olurum. yani örneğin şu kadarlık bir kullanım için hangi malzemeleri sağlamak gerek ve neden o malzemeler? kuyudan su çekmek için yada tamamında olmasada evde kullanmak için. nerde ne kadara mal olur gibi...

Güneş pili üreten fabrikamız yok değil mi? Benim sorum oydu aslında...

ben araştırdım kayseride izmirde var. başka varsa bilmem. ama ne kadrını kendilerini üretiyor, ne kadarını ihrac edip monte ederler bilemem...

Yerli üretim yapan firmalar hücreleri ithal ediyor. Hücreleri üretebilen kimse yok diye biliyorum Türkiye'de.

güneş enerjisi biraz mantık dışı diye düşünüyorum şöyle 4 mevsümü yaşıyoruz ortalama marmara bölesi güneş ışığını 4 ay alıyor diyelim en verimli zamanları bunlar olsun diğer aylarda rüzgar enerjisine dönmek lazım lakin tribünle çok pahalı

Örneğin bir sitenin ihtiyacını karşılamak için güneş+rüzgar sistemini kullanmak daha mantıklı gibi duruyor. En azından sadece birine bağımlı olmazsınız. Ancak işte olay yatırım maliyetini kaç yılda döndüreceğinizde kilitleniyor. Her ne kadar min. kullanım süreleri 25 yıl olsa da, yatırımın geri dönüşü 10 seneyi geçiyorsa kimse bu sistemlere yanaşmıyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963
Son üye
farukeem31

Yeni konular

Geri