Nükleer Santral Kurulsun Mu?

nükleer santral kurulmasın.
nükleer santral kurulum maliyeti ile rüzgar elektrik santrali kurulsun.
mesela nükleer santral 1 milyar dolar ise tanesi 1 milyon tl den 2.5 mw gücündeki güllerden 800 tane kurulsun geriye kalan parada teknik masraflarına harcansın birde güneş pillerinden solar enerji ile elektrik üretimi sağlansın en baraja gerek var nede nükleer santrale türkiye 7,4 şiddetindeki depremi yaaşadı ve kayıpları gördü.
bundan yola çıkarak dpt ve epdk tekrar düşünsün taşınsın ve kurlumu buna göre yapsın.

siz istiyorsunuzki bu ülke olduğu yerde dursun büyümesin söz sahibi olmasın gelişmesin en ufak şeye zır zır ;)

geri kafalısınız geri..

adamın biri diyorya burdaki yorumlara bakın görürsünüz isteyenler embesildir?

yaş kemala ermiş embesil kendis:D

yaşadığım bu ülkede benim çoçuklarımı ve çoçuklarımın aile kuşaklarını kalıcı bir şekilde tehlikeye ugratacak her türlü düşünceye ve fikre karşıyım...varsın beni kendini çağdaş zanneden ler geri kafalı olarak değerlendirsinler ...
çoçukluğumda pazardan aldığım domatesin kokusu elimden 3 gün çıkmazken şimdi çoçuklarım o yedikleri içi samana benzeyen kırmızı şeyi domates sanıyorlar....
bu memleket çok aydın gördü çok ilerici gördü çok milliyetçi gördü.... etrafınıza bir bakın bakalım kimler kaldı etrafta....
ya asıldılar ya içeride heba oldular yada bir kazaya kurban gittiler..yada sisteme ayak uydurup sistemin içinde eridiler gittiler.. bu ülke zamanında söz sahibi olacağım diye 1974 de girdiği plansız programsız iş yüzünden hala belini doğrultamamıştır ...
bu ülkedeki her eve dağıt bakalım maliyetine tasarruflu ampul
her devlet dairesindeki 10 lambadan 2 sini kapat
A sınıfı elektrikli cihazla kdv iadesi yap bakalım
2 sene sonra elekrik tüketiminin değerleri ne kadar düşecek??
yoksa kur oraya bi nükleer
kur buraya bir nükleer
sonra gelsin ilerici arkadaşlar bu ülkede radyosyan maruz kalmayan bir toprak bulsunlar....
bu işe karşı çıkmak gericilik değil aksine ilericiliktir...
yoksa ona buna aziz nesinlik taslamak değil

senin gibi olan biri işleticekse patlar :D çöpü patlatan kimse yani o zamanki devleti yöneten kimse git ona hesap sor? neymiş rusya işleticekmiş elektirik %50 fazla ödencekmiş oldu kendi ülkemde bana ait olan bir yer bana fazla para ile satsın? GANDİ yorumlarını bırakın,köprü lazım olur yok köprü yapılmasın adalet sarayı yapılır adaletmi var denir ülkede neye gerek var masraf denir? halbuki küçük sağda soldaki adliyeleri tek çatı altına toplamak ve modern olmak suçtur değilmi?
12 eylül anayası değiştirilcek anayasaya müdahale denir? asker yargılanmaz darbeyi yapan yargılanmaz onca insan ölür kayıp olur bulunmaz ve bunları yapanlar yargılancaktır ama anayasa müdahalesi denir?

yargılarsın askeri yargılıyorsun denir,

siz istiyorsunuzki bu ülke olduğu yerde dursun büyümesin söz sahibi olmasın gelişmesin en ufak şeye zır zır ;)

geri kafalısınız geri..

adamın biri diyorya burdaki yorumlara bakın görürsünüz isteyenler embesildir?

yaş kemala ermiş embesil kendis:D

Gandhi hakkında hiç bir şey bilmediğinize eminim hakaret maksatlı daha orijinal sözückler bulabilirsiniz.

%50 değil haklısınız , 8 yerine 13.5 cent den satın alacağız kwh ini o da %68 daha zamlı alacağımızı gösterir

Bizim topraklarımızda bize ait olan derken hakikatten çok güzel uyuyorsunuz uyandırmaya kıyamıyorum. defalarca söyledik yapılacak santral ruslara ait olacak diye, hangi dilde yazmak lazım daha anlaşılır olması için bilemiyorum.

Bu santralden Rus şirket maddi AKP de siyasi (dolayısıyla misliyle maddi) kazanç sağlayacak, Rus şirketinin karını da biz ödeyeceğiz kaçak elektrik kullanmıyorsanız siz de ödeyeceksiniz.

komsu ülkeleri araştırırsak 1. nesil santaller dolu , sınır ülkelede risk oranı daha fazla bize kurulacak olan santralle 3. nesil kurulmasında fayda var üretim maliyetleri düşer kurmazsak 3 , 5 sene sonra dışarıdan enerji alabiliriz çünkü maliyetleri ucuz

Gandhi hakkında hiç bir şey bilmediğinize eminim hakaret maksatlı daha orijinal sözückler bulabilirsiniz.

%50 değil haklısınız , 8 yerine 13.5 cent den satın alacağız kwh ini o da %68 daha zamlı alacağımızı gösterir

Bizim topraklarımızda bize ait olan derken hakikatten çok güzel uyuyorsunuz uyandırmaya kıyamıyorum. defalarca söyledik yapılacak santral ruslara ait olacak diye, hangi dilde yazmak lazım daha anlaşılır olması için bilemiyorum.

Bu santralden Rus şirket maddi AKP de siyasi (dolayısıyla misliyle maddi) kazanç sağlayacak, Rus şirketinin karını da biz ödeyeceğiz kaçak elektrik kullanmıyorsanız siz de ödeyeceksiniz.

zamanında karayolları inşaatında da bu mantıkla hareket eden vatan millet sakarya edebiyatı yapanlara bir sormak lazım.. bu ülkenin demiryolları dururken cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan demiryolları bir adım ileriye gitmemiş ve halen kullanılırken
sırf karayolları yapılsında bu yolları kullanacak arabaları bir şekilde
biz bu uyanık gecinen türklere bir şekilde itekleriz diyip 50 sene önceden planlarını uygulamaya geciren zihniyetin bu gezegende egemen olduğu müddetçe biz daha çook tartışırız...
uyanalım artık biz yaparız biz ederiz biz şöyleyiz biz böyleyiz laflarından
daha kafalarımız değişmemiş nükleer kursak ne değişecekki???
doğalgazı misli misli itekleyen zihniyete halen huursst diyomiyorken
biz neyin tartışmasını yapıyoruz...
önce eğitim arkadaş...
eğitim...(kafaların içindeki egitim tabi yoksa duvara asılan kağıt parçasından bahsetmiyorum....)

tamam santral kurmayalım
*fakat hemen yanıbaşımızdaki ermenistandaki santralin arıza yapması durumunda sonuçlarına ermenistanla beraber katlanmak zorunda kalıcaz.
Santral Ermenistan'ın başkenti Erivan'a 32 km, Kars'a 100 km, Iğdır'a ise 30 km uzaklıktadır. Metzamor Nükleer Santrali bugün dünyadaki mevcut santraller içerisinde en güvensiz reaktör olma özelliğindedir.
lütfen ayrıntılar için bakınız
Metzamor Nükleer Santrali - Vikipedi
ermanistandaki santralin arıza ihtimali çok yüksek çalışma süresi dolduğu halde bu süre uzatılarak çalışmaya devam ediyor. fakat bu santralin nimetlerinden faydalanamıyoruz. asıl önemli olan bu santralin kapatılmasını sağlayabiliyormuyuz bunu ifade edebiliyormu yöneticiler geçen günlerde yunanistan hükümeti Türkiyede nükleer istemiyoruz zararlarını paylaşmak istemiyoruz dedi bakınca adam haklı beyler.
*tüm dünya ve komşularımız bizim santral yapmamıza yıllardır engel oldu. greenpeace kendini parçaladı neden acaba bu greenpeace abd ve diğer ülkelerde bu kadar sorun çıkaramıyor o kısmıda tartışılır.
* yıllardır bitirilemeyen GAP projesi orda yatarken nükleeri başkaları yapcak masraflarını çıkarana kadar bize elektrik satcak yapan firma, sonra borç bitene kadar zaten bizim nükleer santralin ömründen ömür gitmiş olcak.
ve tabiki bu kadar aceleye neden getiriliyor alternatifler varken ihaleye japonların girmesi bile engellenirken insanın aklına türlü türlü falaketler geliyor...

*gelelim diğer alternatif kaynaklara nükleer kadar yüksek mevlada gelir getirmesede geri dönüşümde nerdeyse sıfır tehlike gibi duran bi kaynak var rüzgar enerjisi bakın mesela gökçeada da rüzgar enerji santrallariyle bölgesel bi enerji temini sağlanıyor.
ülkemizde yıl boyunca rüzgar enerjisinden faydalanılabilecek bölgeler mevcut. nükleer gibi çok büyük bi geliri olmasada kurulan bölgelerde sadece bi mahalleyi bile ordan beslerseniz ülkemiz için bi kaynakdır.
damlaya damlaya göl olur elin oğlu havadan sudan para kazanıyor...
kimi yerlerde havadan kimi yerlerde su dan elektrik üretebiliriz...

nükleer santral kurulmasın.
nükleer santral kurulum maliyeti ile rüzgar elektrik santrali kurulsun.
mesela nükleer santral 1 milyar dolar ise tanesi 1 milyon tl den 2.5 mw gücündeki güllerden 800 tane kurulsun geriye kalan parada teknik masraflarına harcansın birde güneş pillerinden solar enerji ile elektrik üretimi sağlansın en baraja gerek var nede nükleer santrale türkiye 7,4 şiddetindeki depremi yaaşadı ve kayıpları gördü.
bundan yola çıkarak dpt ve epdk tekrar düşünsün taşınsın ve kurlumu buna göre yapsın.

acaba rüzgar esmeyince akşam olunca hava kararınca nabmayı düşünüyosunuz...
geçin bu işleri bunlar bireysel kullanım için uygun ama ülke çabında olucak iş değil..80w lık bi güneş paneli bile en az 50*30 siz megawattlardan bağsediyosunuz bütün ülkeyi ovaları güneş paneli ile mi kaplıyacaksınız,rüzgar güllerini nereye dikeceksiniz ovanın ortasına mı dağın tepesine mi oaradaki ormanlar ne olacak...

uyanın artık çağın gerisinde kaldık kalıyoruz millet yapmış 150 tane nüklleer santral afedersin götümüzün dibi (iran,ermenistan)nüklleer bomba yapacak nerdeyse biz burda kursak mı kurmasak mı tartışması yapıyoz...

tehlikesine gelince bu mantıkla dedemin zamanındaki 1960 model bi arabayla 2011 model ferrariyi kıyaslamaya çalışıyosunuz.tutturmuşsunuz bi çernobil çernobil.o zamanki sistemle şimdiki kıyaslanamaz bile.siz bu kafayla giderseniz 10 sene sonra elektrikli arabaya binek mi binmeyekmi tartışması yapacaksız.

Nükleere karşı çıkan arkadaşlar nedense en son sorduğum soruya bir türlü cevap ver(e)miyorlar.
Neymiş, Ruslar işletecek ve santral Ruslar'ın olacakmış. İyi de kurulması için cebinden 1 kuruş para çıkmayacak hazinenin. Üstelik 15 yıldan sonra net karın %20'si hazineye aktarılacak. Ve %49'una Türk şirketler sahip olabilecek.
Arkadaşlar nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama artık dünyaya dönün. Bunlar globalleşen dünyanın gerçekleri. Bir yere yatırım yapıyorsanız kar etmek için yaparsınız yatırımı. Hiç bir şirket yada ülke babasının hayrına bir yere yatırım yapmaz. Ve lütfen "ülke satılıyor" ucuz edebiyatına da başlamayın.
Merak etmeyin önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin enerji açığını 1-2 nükleer santral kapatamaz. Ve inşallah 3. santrali bir Türk şirketinin yapacağı haberini de alırız. Ama bunun için önce insan ve teknik alt yapınızın olması gerekir. Bu kurulacak 2 santral bunun temin edilmesine yarayacaktır.
Tabi bunlar yapılırken kendi öz kaynaklarımızdan da sonuna kadar faydalanmalıyız. Ama dünyada yok böyle bir örnek koca ülkenin elektrik ihtiyacını sadece rüzgar yada güneşle karşılayan.
Biraz gerçekçi olunuz. Soğuk savaş döneminden kalma fosilleşmiş düşüncelerle günümüz dünyasının gerçekleri uyuşmamaktadır.
Türkiye'ye nükleer santral kurulacak ve sizler de ondan üretilen elektriği kullanacaksınız.

Nükleere karşı çıkan arkadaşlar nedense en son sorduğum soruya bir türlü cevap ver(e)miyorlar.
Neymiş, Ruslar işletecek ve santral Ruslar'ın olacakmış. İyi de kurulması için cebinden 1 kuruş para çıkmayacak hazinenin. Üstelik 15 yıldan sonra net karın %20'si hazineye aktarılacak. Ve %49'una Türk şirketler sahip olabilecek.
Arkadaşlar nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama artık dünyaya dönün. Bunlar globalleşen dünyanın gerçekleri. Bir yere yatırım yapıyorsanız kar etmek için yaparsınız yatırımı. Hiç bir şirket yada ülke babasının hayrına bir yere yatırım yapmaz. Ve lütfen "ülke satılıyor" ucuz edebiyatına da başlamayın.
Merak etmeyin önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin enerji açığını 1-2 nükleer santral kapatamaz. Ve inşallah 3. santrali bir Türk şirketinin yapacağı haberini de alırız. Ama bunun için önce insan ve teknik alt yapınızın olması gerekir. Bu kurulacak 2 santral bunun temin edilmesine yarayacaktır.
Tabi bunlar yapılırken kendi öz kaynaklarımızdan da sonuna kadar faydalanmalıyız. Ama dünyada yok böyle bir örnek koca ülkenin elektrik ihtiyacını sadece rüzgar yada güneşle karşılayan.
Biraz gerçekçi olunuz. Soğuk savaş döneminden kalma fosilleşmiş düşüncelerle günümüz dünyasının gerçekleri uyuşmamaktadır.
Türkiye'ye nükleer santral kurulacak ve sizler de ondan üretilen elektriği kullanacaksınız.

Slm , Sn .forum üyeleri sağlıklı bir yaşam hayırlı günler.
ibora arkadaşım ,
Bırakalım nükleer santralı . Edebiyatı sen yapıyorsun . Laflarına , konuşmalarına biraz dikkat et . Vatanızım bu ülkeyi ileriye götürezsek kim götürecek sizin gibi düşünler yüzünden gerideyiz ( nükleer santralı geç )
O zaman ülkeyi devredelim .( topraklarımızı ) , Unutmuşun herhalde topraklarımızın sınırları kanla çizildiğini . Bu ülkemiz vatanızım için hayatını ( canını ) verenlere ne diyeceksin . Biraz düşün .
Nükleer santral ile kurulsun , kurulmasın diye yorum yap .
Sen çalışma , başkaları çalışsın sadece sen bak !!! ( Seni kullansınlar !!! )
Sayğılarımla...

HESlere karşıyız.Doğaya zarar veriyor ve akrsularda sadece bizim deil böceklerin kuşların da hakkı var
Rüzgar Türbinlerine karşıyız.Çünkü acayip gürültü kirliliği ve görsel kirlilik yapıyor.Dağlara bakınca doğayı görmek istiyorum.
Doğalgaz çevrim sanrallerine karşıyım.Paramız Rusyaya gidiyor ve dış bağımlı kalıyoruz.
Termik santralklere karşıyım.Küresel ısınmaya neden oluyor fosil yakıtlar.
Nükleere karşıyım.Teknoloji istemiyoruz doğal yaşamdan yanayız.
Velhasıl teknolojiye karşıyız arkadaş.
Sınırları kanla çizilmiş ülkemiz enerji de dışa bağımlı kalsın direk elektrik alalım komşulardan

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri