Nükleer Santral Kurulsun Mu?

Slm , Sn .forum üyeleri sağlıklı bir yaşam hayırlı günler.
ibora arkadaşım ,
Bırakalım nükleer santralı . Edebiyatı sen yapıyorsun . Laflarına , konuşmalarına biraz dikkat et . Vatanızım bu ülkeyi ileriye götürezsek kim götürecek sizin gibi düşünler yüzünden gerideyiz ( nükleer santralı geç )
O zaman ülkeyi devredelim .( topraklarımızı ) , Unutmuşun herhalde topraklarımızın sınırları kanla çizildiğini . Bu ülkemiz vatanızım için hayatını ( canını ) verenlere ne diyeceksin . Biraz düşün .
Nükleer santral ile kurulsun , kurulmasın diye yorum yap .
Sen çalışma , başkaları çalışsın sadece sen bak !!! ( Seni kullansınlar !!! )
Sayğılarımla...

Merak etme arkadaşım vatan toprakları tehlikeye düştüğünde cephenin en önünde ben ve benim gibi düşünenler yer alır merak etme! Tıpkı Çanakkale'de, Dumlupınar'da, Sarıkamış'ta olduğu gibi... Buna hiç şüphen olmasın. Çanakkale'de dedesini şehit vermiş biri olarak oğlumu da alıp her yıl oraları gezdiriyorum ve milli bilinci -elimden geldiğince- gelecek nesillere de aktarıyorum.
Ama ülkemizin üç tarafı denizlerle, dört tarafı düşmanlarla çevrili paranoyasına kapılıp içine kapanık bir üçüncü dünya ülkesi olmayı ben kabullenemiyorum. Ve bu zihniyet sonucu ülkemiz bu gün bu halde. Benim derdim hiç kimseyle değil, zihniyetlerle.
Laflara ve konuşmalara dikkat etme hususunda da kimseden vaaz dinleyecek değilim. Ben ne konuştuğumu gayet iyi bilen biriyim.
Kaç gündür yazdığım yazılarda TAEK ve IAEA'dan linkler veriyorum. Bilimsel ve istatistiksel gerçekler. Karşılığında ne oluyor? Popülist bir-iki gazete haberinden ileri gidilemiyor.
Pekala nükleer santral kurulmasın. Haydi hep birlikte karşı çıkalım. %13 elektrik kaybını sıfıra indirgedik ve her türlü tasarruf önlemlerini de aldık diyelim. Bu işi çok iyi bilenler olarak size sorum: Gelişmekte olan bir ülke olarak enerji açığımızı kapatmak için önerileriniz nelerdir? Sizlerden hala bu soruma cevap vermenizi istiyorum. Yoksa "yapmayalım, karşı çıkalım" ucuzculuğuna kaçmak çok kolay!!! İşte yapmak herkesin harcı değildir:

Yıkmak insanlara yapmak gibi kıymet mi verir?
Onu en çolpa herifler de, emin ol, becerir
Sade sen gösteriver işte kubbe budur diye,
İki ırgatla iner şimdi Süleymaniye.
Amma gel kaldıralım dendi mi heyhat o zaman,
Bir Süleyman daha lazım yeniden bir de Sinan.

Son düzenleme:
Merak etme arkadaşım vatan toprakları tehlikeye düştüğünde cephenin en önünde ben ve benim gibi düşünenler yer alır merak etme! Tıpkı Çanakkale'de, Dumlupınar'da, Sarıkamış'ta olduğu gibi... Buna hiç şüphen olmasın. Çanakkale'de dedesini şehit vermiş biri olarak oğlumu da alıp her yıl oraları gezdiriyorum ve milli bilinci -elimden geldiğince- gelecek nesillere de aktarıyorum.
Ama ülkemizin üç tarafı denizlerle, dört tarafı düşmanlarla çevrili paranoyasına kapılıp içine kapanık bir üçüncü dünya ülkesi olmayı ben kabullenemiyorum. Ve bu zihniyet sonucu ülkemiz bu gün bu halde. Benim derdim hiç kimseyle değil, zihniyetlerle.
Laflara ve konuşmalara dikkat etme hususunda da kimseden vaaz dinleyecek değilim. Ben ne konuştuğumu gayet iyi bilen biriyim.
Kaç gündür yazdığım yazılarda TAEK ve IAEA'dan linkler veriyorum. Bilimsel ve istatistiksel gerçekler. Karşılığında ne oluyor? Popülist bir-iki gazete haberinden ileri gidilemiyor.
Pekala nükleer santral kurulmasın. Haydi hep birlikte karşı çıkalım. %13 elektrik kaybını sıfıra indirgedik ve her türlü tasarruf önlemlerini de aldık diyelim. Bu işi çok iyi bilenler olarak size sorum: Gelişmekte olan bir ülke olarak enerji açığımızı kapatmak için önerileriniz nelerdir? Sizlerden hala bu soruma cevap vermenizi istiyorum. Yoksa "yapmayalım, karşı çıkalım" ucuzculuğuna kaçmak çok kolay!!! İşte yapmak herkesin harcı değildir:

Yıkmak insanlara yapmak gibi kıymet mi verir?
Onu en çolpa herifler de, emin ol, becerir
Sade sen gösteriver işte kubbe budur diye,
İki ırgatla iner şimdi Süleymaniye.
Amma gel kaldıralım dendi mi heyhat o zaman,
Bir Süleyman daha lazım yeniden bir de Sinan.

Slm Sağlıklı bir yaşam hayırlı günler.
Sn arkadaşım , Vatan için bereber olduğumuz için öncelikle teşekkür ederim .
Bizler zamanında çalışmamışız şimdi sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyoruz .
Ben sağlık açısından ve diğer sebeblerden kurulmasın diyorum , sadece diyorum !!! Diğer kaynaklı ( akarsu - rüzgar - güneş - d.gaz - sicak su vs gibi ) çalışmalarımıza devam edelim . Son ana kadar .
Son anda geldi sayılır . ( Sonuçları ağır olabilir tekrar tekrar düşünmek gerekli )
Ne desende kurulacak sende biliyorsun bende sadece zaman faktörü ve olaylar biraz zorlayacak
Arge çalışmalarımız lafta !!!
Saygılarımla...

Slm Sağlıklı bir yaşam hayırlı günler.
Sn arkadaşım , Vatan için bereber olduğumuz için öncelikle teşekkür ederim .
Bizler zamanında çalışmamışız şimdi sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyoruz .
Ben sağlık açısından ve diğer sebeblerden kurulmasın diyorum , sadece diyorum !!! Diğer kaynaklı ( akarsu - rüzgar - güneş - d.gaz - sicak su vs gibi ) çalışmalarımıza devam edelim . Son ana kadar .
Son anda geldi sayılır . ( Sonuçları ağır olabilir tekrar tekrar düşünmek gerekli )
Ne desende kurulacak sende biliyorsun bende sadece zaman faktörü ve olaylar biraz zorlayacak
Arge çalışmalarımız lafta !!!
Saygılarımla...

Aynı temennilerde ben de bulunuyorum.
Bakın ben Aydın'da doğdum/büyüdüm. Türkiye'nin jeotermal açısından en zengin bölgelerinden biri. Bu güne kadar yıllarca ihmal edildi. Son 4-5 yıl içinde onlarca jeotermik sondaj yapıldı ve benim bildiğim 3 jeotermik santral devreye alındı. Birkaçının inşası da sürüyor. Ayrıca rüzgar santralı sadece Alaçatı'da varken şimdi pekçok yerde boy gösteriyor. Geçenlerde Bodrum'a giderken gördüm Akbük yol ayrımında onlarca rüzgar santralı yapılmış. Ve sürekli tırlarla santral gövde ve kanatlarının taşındığına şahit oluyorum.
Bunlar çok güzel gelişmeler. Ama yeterli değil. Nükleer enerji de ülkemizde olmalı. Nükleer bombanın dünya üzerinde kullanıldığı tek ülke olan Japonya bile bizim kadar karşı çıkmıyorken bizlere ne oluyor da hakkında magazin haberlerinden daha fazla bilgimiz olmayan nükleere düşman kesiliyoruz? Emin olun doğal felaketin etkileri atlatıldıktan sonra Japonya yeni inşaatlarına ve nükleere devam edecektir.
Japonya'daki nükleer sızıntı sonrası Avrupa'ya ulaşan nükleer serpinti Çernobil'de yaşananın milyonda biri olduğu açıklanmışken estirilen felaket rüzgarlarına bir bakın.
Bir diğer konu da artık Türkiye yeni teknolojiler ile birlikte know how transferi de yapmaktadır. Bir örnek: Yeni yapılacak olan iki haberleşme uydusu işi Japon Mitsubishi firmasına verildi. Bu güne kadar tüm uydularımızı Fransız Alcatel yapmışken niye bu yönde karar alındı? Sebep basit: Çünkü Alcatel bize know how konusunda yardımcı olmak istemedi. Hatta Ankara'dan jet gibi geçen Sarki'nin karın ağrısı da buydu.
Kısacası ülkemizde güzel şeyler olmaktadır. Bunları da görmeliyiz.
Herkese selam ve saygılar sunarım.

merhabalar konuyu epeyden beri takip ediyorum vede bende nükleer enerjiye karşı olmama rağmen karşıt fikirlerin bazılarına fikir bazında katılmamak elde değil...
fakat şuda bir gercekki.. bazıları para pul şan şöhret nam oy vsvs kazanacak diyede gelecek nesilleri tehlikeye atmanında gecerli hiç bir mazereti olamaz...
nükleer enerji kurulan ülkeler şöyle bir baktığımda bir çoğunun bizlerden sanayisel, toplumsal, hukuksal mantalite olarak en az beşyüz sene ileride olduklarını düşünüyorum...daha bir kaç sene önce hurdaya atılan çekmece araştırmanın nükleer atığını parçalayan hurdacı aileyi hatırlıyorum...
bizim türk halkı olarak bu enerjinin ülkemiz topraklarında kurulması /işletilmesi sabinin o bu şu olması beni çok ilgilendirmiyor beni ilgilendiren her zeminde türk toplumunun bu enerjiye kurulması işletilmesi bakımı onarımı atığı vsvs ile her anlamda hazır olmadığımızdır...
daha avrupa birliğine girmemişken girmek için deyim yerinde ise sürünürken,takla atarken onurlarımız zedelenirken askerlerimize çuval giydirilirken bizim bunları tartışmamız için çok erkendir...
bu ülkenin halledilmesi gereken onlarca ivedi meselesi vardır.
vede bir an önce halledilmesi gerekmektedir...
bunu bilir bunu söylerim
saygılar..

iran'da var, Ermenistan'da var, Rusya'da var, Bulgaristan'da var neden bizde yok?? Bizde olmayınca acaba tehlikeden çok mu uzağız???? Kesinlikle gelecek teknolojiler için biz de de olmalı bence.

evet sakıncaları olduğu kesin ama artık dünya üzerinde en hit ihtiyaç enerji oldukça bu gerçek kaçınılmaz Amerikanda 110 tesis var bunun 22 si kapandı gerisi hala faaliyette dünyanın en gelişmiş ülkeleri bu sistemde biz bence geç kaldık. ha Rüzgar ve Güneş enerjisi neden kulanılmaz derseniz o da işin bambaşka bir boyutu oysaki günedoğu ve konya güneş enerjisi için çok ideal ama nükleer santraller sanırım iişin içinde başka film fırıldaklarda dönüyor. neticede bu üstte istenildiği zaman atom bombası üretilebilio. devlet gözü ile bakıldığında hiçte basit bir seçenek değil. Birey olarak karşıyım fakat memleket menfaatleri birey menfaatlerinin üzerinde kimi zaman.. Konu için tşk.

hadi arkadaşlar nükler santrale hayır. tehlikesi çok büyük...
termik santrallere hayır sera etkisi yapabilir tehlikesi çok büyük..
havacılığa hayır uçaklar ...hani bazı insanların güvenipte teknoloji devi dedikleri uçak üreticilerine fakat nedense düşebildiği...düşüyorlar hayır.
yapılan nükler santralin işletmesi türklere verilirse sonumuz nicedir? hayır...
arabaların eksoz gazları düne kadar kurşun içeriyordu...
sobalarda çıkan dumanlar oksijen mi içeriyor hayır onada hayır....
birçok hayır. ama nedense gelişmiş ülkelerin yüzzde yüzzünde nükler santral var..
anlamadığım nokta hayır derken kafamız kumun içindemi
saygılarımla

Yazmısda yazmısız
yanı onemlı bısey bu
bazı arkadaslar demıskı

ruslar ıstelecek>>>varmı tecruben sana versek ısletırmısın
uzaylılar uzay gemısı verecek ogretsınlermı yoksa sen ucurabılırmısın

cok tehlıkelı>>>kım bu dunyanın buyuklerı o bu su onlarda var bızde nıye yok etrafında okadar tehlıke varken senı stargate dekı kalkanın mı koruyacak

dogal enerjı kullanalım>>>kullanalım senın sanayın buyemesın ozaman dogal kaynaklar yeter hergun sanayın buyuyecek sen durmadan yenı panolar yapacan ama suyu arttıramıyacan kabloya 380 nı nerden verecen 1.5v pılemı baglayacan

onlar hata yaptı>>>onların hatası bızı etkılemeyecekmı amerıkada bır orgut var amerıkanın tam gobegınde halen tv ceptelefonu vs kullanmıyor sende kullanma sonra konus dokunmatık cep telefonu alırsın beynıne dayarsın onun yerıne 14 lu daya olmazmı

bulgarıstanda var>>>sen hıc sofyaya gıttınmı gıtde gor bakayım adamlar halen elektrıklı otobuse bınıyorlar baskentte 1.dunya savası yıllarında kalmıs ama nukler santralı var ne alaka

kendı arabamızı uretemedık>>>dıye bır konu acsak bu forumdakı herkes sıtem eder ama kımse demez kırletıyor dıye hadı uretek desek turkıyenın yuzde 90 evet der bu fabrıkalara ıscı lazım desek yuzde 1000 basvuru yapılır bu fabrıkaya ceryan lazım desek nukler hatamı demelıyız

ısın kısası bu uzar gıder dunay elma mısalı bızde uzerınden yıyoruz
guclulerden guclu olmamız lazım yoksa senın torunların ve onların torunları senın gıbı rahat olamayacak
evet herseyın bır eksı yanı var ama faydalı yanını da gormekden gelemeyız gunumuz bunu gerektırıyor
japaonyada bu oldu hıc ıyı olmadı allah hepsıne yardım etsın bızede onlardan daha fazla yardım etsın bızım santral kurulmadan oldu burdan faydalanmak lazım yapmayalım yerıne tam guvenlık ısteyelım dogru olanı budur

umarım yanlıs anlasılmam

arkadaşlar bende sizler gibi nükleer santrale karşıyım.ama şunuda belirtmek isterimki hemen yanımzda bulunan Rusya,ermenistan hatta düne kadar elektrik sattıgımız bugün ise aldığımız Bulgaristan da bu santraller mevccut buralarda olacak bir sızıntı bizleride direk etkileyecektir yani ha bizim sınırlar içinde olmuş,ha bu ülkelerde değişen birşey olmayacak.bu durumda ülkemiz için nükleer santralin gerekli önlemlerin alınarak kurulmasından yanayım.ama dünya genelinde düşünürsek son derece karşıyım.temiz bir dünya..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,339
Kullanıcılar
450,180
Son üye
oskaya_44

Yeni konular

Geri