Nötr Topraklama Direnci Hk.

Jeneratör yıldız (nötr) noktasına uygulanan Nötr Topraklama Direnci'nin (NTD) çalışma şekliyle ilgili sorum olacak. Bu durumda toprak arıza akımı, toprak hattından ve NTD üzerinden geçerek jeneratörün yıldız noktasına ulaşmakta mıdır? Yoksa arıza akımını sınırlama prensibi farklı mıdır?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Jeneratör yıldız (nötr) noktasına uygulanan Nötr Topraklama Direnci'nin (NTD) çalışma şekliyle ilgili sorum olacak. Bu durumda toprak arıza akımı, toprak hattından ve NTD üzerinden geçerek jeneratörün yıldız noktasına ulaşmakta mıdır? Yoksa arıza akımını sınırlama prensibi farklı mıdır?
Soruda bir gariplik var sanki ifade etmek istediğiniz şeyin yanlış anlaşılmasına sebep olacak şekilde mi ifade ettiniz yoksa ben mi yanlış anlıyorum anlayamadım. Yada bilgi eksiği mi var?

Soruda bir gariplik var sanki ifade etmek istediğiniz şeyin yanlış anlaşılmasına sebep olacak şekilde mi ifade ettiniz yoksa ben mi yanlış anlıyorum anlayamadım. Yada bilgi eksiği mi var?
Merhaba, evet açıklamamda eksikler olabilir. Ekteki fotoğraf üzerinden açıklamaya çalışayım. Burada toprak arıza akımı NTD üzerinden ve jeneratör yıldız noktasından geçecek şekilde gösterilmiş. Arıza akımının akım trafosu ile ölçülmesiyle de bir koruma elemanı tetikleniyor. Burada arıza akımının gösterildiği yol doğru mudur? Doğru ise arıza akımının NTD'ye ulaşmadan sadece toprağa akması gerekmez miydi? (Akım dirençsiz yolu tercih eder prensibi ile). Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• NTD.jpg
    NTD.jpg
    7.8 KB · Görüntüleme: 38
Toprak bir iletken vazifesi görüyor. Hata akımı toprak üzerinden trafonun/jeneratörün yıldız noktasına geri dönmek zorunda. Trafonun/jeneratörün yıldız noktasını topraklamazsanız hata akımı devre tamamlanmayacağından dolayı toprağa akamaz.​

Toprak bir iletken vazifesi görüyor. Hata akımı toprak üzerinden trafonun/jeneratörün yıldız noktasına geri dönmek zorunda. Trafonun/jeneratörün yıldız noktasını topraklamazsanız hata akımı devre tamamlanmayacağından dolayı toprağa akamaz.​
1) Arıza akımı neden 0 ( pratikte) dirençli toprağa değil de NTD gibi görece yüksek dirençli yolu takip ediyor? NTD ve yıldız noktasına ulaşmadan direk toprağa akması gerekmez mi?
2)” Yıldız noktasını topraklamazsanız hata akımı toprağa akamaz” demişsiniz. Burada kastettiğini NTD kullanımı için toprak ve nötr hattının birleştirilmiş olması mı? Aksi takdirde fazın temas ettiği toprak iletkeni güzelce topraklanmışsa arıza akımı neden toprağa akamasın?

Akımın akabilmesi için devrenin tamamlanması gerekir. Sizin paylaştığınız çizimde hata akımı zaten toprağa akıyor ve toprak üzerinden devreyi tamamlayıp direnç üzerinden yıldız noktasına geri dönüyor. Yıldız noktası topraklanmış olmazsa o akım faz hattını doğrudan toprağa değdirsenizde akamaz. İzolasyon trafosunu araştırın.

Akımın akabilmesi için devrenin tamamlanması gerekir. Sizin paylaştığınız çizimde hata akımı zaten toprağa akıyor ve toprak üzerinden devreyi tamamlayıp direnç üzerinden yıldız noktasına geri dönüyor. Yıldız noktası topraklanmış olmazsa o akım faz hattını doğrudan toprağa değdirsenizde akamaz. İzolasyon trafosunu araştırın.
Cevap için teşekkür ederim. Anlamak için soruyorum ısrarımı mazur görün. “Hata akımı toprağa akıyor ve toprak üzerinden devreyi tamamlayarak yıldız noktasına ulaşıyor” ifadenizi tam anlayamadım. Zaten toprağa akmış olan bir arıza akımı nasıl tekrar NTD ve yıldız noktasına ulaşabiliyor?

Cevap için teşekkür ederim. Anlamak için soruyorum ısrarımı mazur görün. “Hata akımı toprağa akıyor ve toprak üzerinden devreyi tamamlayarak yıldız noktasına ulaşıyor” ifadenizi tam anlayamadım. Zaten toprağa akmış olan bir arıza akımı nasıl tekrar NTD ve yıldız noktasına ulaşabiliyor?
Estağfirullah. Toprağı bakır bir kablo gibi düşünün. Hata akımı oluştuğunda bu akım iletken (toprak) üzerinden akıp tekrar trafoya dönmek zorunda. Yani akımın oluşabilmesi için yıldız noktasına dönmek zorunda.Bu yol üzerinede direnç konulmuş. Bu akım mecburen devrenin tamamlanması için bu direnç üzerinden geçecek. Direncin ucundaki kabloyu keserseniz akım akışı olamaz.Sanırım sizin kafanızı karıştıran şey yıldız noktasının ayrıca direnç harici ektradan topraklı olduğunu düşünmeniz. Ama sizin şemada yıldız noktası doğrudan topraklı değil direnç üzerinden topraklı ki hata akımı oluştuğunda yüksek akım jeneratöre zarar vermesin.

Sn. yıldırımbeg, yazdıklarınızdan bu konuda kafanızın karışık olduğu ortaya çıkıyor. Üzülmeyin sizin gibi binlerce meslektaşımız var. Burada asli suç eğitim sistemimizindir. Bu konuda forumda pek çok yazılar arasında benim paylaşımlarım da var aslında. Yinede sizin gibi pek çok meslektaşımızın kafasında bu konu net olmadığı için bir kaç cümle yazmak istiyorum. Tabiatın kendi ürettiği elektrik toprağa akar. İnsan oğlunun her ne şekilde olursa olsun ürettiği elektrik toprağa akmaz. Kendisini üreten kaynağa doğru akarak devresini tamamlar. Dağıtım sistemlerinde toprağın iletken olarak kullanıldığı nötr noktasınında direk veya direnç üzerinden topraklı olduğu sistemler vardır. Ülkemizde 154/36 KV trafolar direnç üzerinden, 36/0,4 KV trafolar direkt olarak topraklıdır. Canlı faz ile toprak arasında bir hata akımı oluştuğunda akım toprağa akmaz. Toprak içinden geçerek kendi fazının çıktığı trafonun nötrüne ulaşır ve devresini tamamlar. Yani trafo nötrünü hiç topraklamazsanız. Canlı fazdan toprak teması oluştuğunda toprağa bir akım akmaz.
Ülkemizde ve dünyada değişik topraklama tipleri çeşitleri vardır ve uygulanmaktadır. Mesela yeraltı madenlerinde yıldız noktası ya yoktur, Ya da boştadır. Nötr noktasında kullanılan direnç arıza akımını sınırlandırmak içindir. Akım trafosu ise arıza akımını algılayıp koruma devrelerini çalıştırmak içindir. Konunun daha fazla detaylarında tabiki kapasitif akımlar söz konusudur. Burada karışıklık yapmaması için daha fazla uzatmaya gerek duymuyorum.

Son düzenleme:
1) Arıza akımı neden 0 ( pratikte) dirençli toprağa değil de NTD gibi görece yüksek dirençli yolu takip ediyor? NTD ve yıldız noktasına ulaşmadan direk toprağa akması gerekmez mi?
2)” Yıldız noktasını topraklamazsanız hata akımı toprağa akamaz” demişsiniz. Burada kastettiğini NTD kullanımı için toprak ve nötr hattının birleştirilmiş olması mı? Aksi takdirde fazın temas ettiği toprak iletkeni güzelce topraklanmışsa arıza akımı neden toprağa akamasın?

IT şebekeden bahsediyoruz, fotodaki NGR yerine 230V/40W akkor flamanlı ampul bağlı olsa ve fazın biri toprağa temas etse ne gözlemleriz?

not: fazlar arası gerilimi 400V kabul ediyoruz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri