nötr toprak

zurnab

Üye
işletmemizde kullandığımız bir ups bağlantısını yaparken nötr ile toprak arasında ölçü aletimiz kısa devre sinyali vermektedir . aradaki gerilimi ölçtüğümüzde değer yaklaşık 1 V (nötr ile toprak arasındaki ) olarak göstermektedir. bu durum cihazın çalışması için tehlikelimidir

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü en sağlıklı Meger ile ölçülür,

Toprak-nötr gerilimi 1 Volt ve civarı , Faz-Toprak ile Faz-Nötr gerilimleri farkı 1volt ve civarı ise olarak topraklama iyidir diyebiliriz

1.si ups nize bi baktırmanızı öneririm.ayrıca ölçü aletinle ölçerken nasıl kısa devre alarmı veriyor şaşırdım:S zaten ölçü aletinizden konumunu 220 AC ye aldığınızda bi uçunu nötr bi uçunuda toprak hattına vererek ölçüm yapın bile. meger falan yalan yeterki ölçü aletiniz kaliteli olsun işinizi rahatlıkla görür. ayrıca isterseniz toprak uçunu ve faz uçunu çıkararak bi maktap bağlanıdığınızda çalıştırıyorsa sistem için kötü derim. bide bunları deneyin cevapınızı bekliyorum

eğer kısa devre varsa sorun var ama toprak nötr arası ölçülen gerilim 1V normaldir.

degerli meslektasım zurnap toprak notr arasında kısa devre olçuyorum diyosun ama daha sonra notr toprak arasında 1 v var diyosun burda çelişki var çunku aralarında kısa devre olsa 1 v goremessin bir meslektas arkadasımmın dedigi gibi topraklama meger ile olçulerek daha saglıklı sonuca ulaşılır toprak ve notr arası 1,5 v aşmiyor ise sistemde anormal bir durum gozlenmez

ibrahim arkadaşıma katılıyorum.kısa devre var ise 1 v ölçüm alamazsın.nötr toprak arası önerilen 0-1 volt arasıdır.multimetreyle sağlıklı bi ölçüm yapamazsın.mutlak suretle meger kullanman gerekir............

avo metrenin buzzerını aldığımda biri ucu nötre diğer ucuda toprağa tutuduğumda ölçü aleti ötüyor bunun anlamı kısa devre demek değilmi peki ölçü aletini gerilim ölçümüne aldığımda yine uçlar aynı şekilde birleştiğimde gözüken gerilim 0.9 V gözüküyorsa bunun anlamı nedir lütfen açıklayın teşekkürler

Ölçü aletiniz bozuk demektir. Pili bitmiş de olabilir. İyi günler.

o zaman çok yakun mesafelerde toprak ve nötr birleştirmesi dediğimiz olay var

ÇOK basit
Devrede Toprak' a kayan gerilim var yani bir Kondansatör Patlağı var
Nötr kendini toprağa akıtmadan önce darbe ( kondansatör ) size görünüyor

bir deneyin Akım DC mi AC mi..
Eğer DC ise Filtre devresinde ( Sekonder Köprü diyot )
Eğer AC ise Regüle devresinde ( Yanık direnç )

olma ihtimali büyük
birde boşta ve yükte ölçün
esasında 5 volt a kadar normaldir... bu da başka mesele..
Görüşmek üzere

Forum istatistikleri

Konular
128,283
Kullanıcılar
450,115
Son üye
DNZ REKLAM TABELA

Yeni konular

Geri