nötr toprak arası gerilim

İşin püf noktası özetle şudur: Nötr aslında trafonun hemen yanında toprağa bağlıdır... İşletme/ev veya her neresiyse oranında topraklaması toprağa bağlıdır ..Yani aynı yere ... O zaman şu olmalıdır idealde ; Nötr-toprak arası hiç gerilim ölçülmemelidir... Madem aynı yere bağlılar niye voltaj ölçülsün ki...

Ama iş öyle değil;

Dağıtım trafolarının yıldız noktaları toprağa bağlanmıştır. Bu durumda yıldız noktası hem nötr hattının hem de toprak hattının bağlandığı yerdir. Yani trafonun hemen altındaki yerel dağıtım panosunda nötr barası ile toprak barası farklı baralar olmasına rağmen, aynı noktaya bağlandıklarından-yani yere-asıl olarak bir farkları yoktur...İdealde burada da yani nötr barası-toprak barası arasında hiç potansiyel fark okunmaması gerekir...

TEDAŞ ne yapıyor abonelere 3 faz 1 nötr çekiyor... Topraklamanızı bina yanında yapın diyor...
Trafonun beslediği hat üzerinde çeşitli noktalarda 3 fazlı ve 1 fazlı yükler olur haliyle. Tüm fazlarda aynı anda aynı güçte cihazların bağlanması söz konusu olamayacağına göre nötrden dengesizlik akımı akacaktır . İşte fazların dengesizliği nedeniyle nötrden akan akım, nötr hattının direncinden dolayı bu hat üzerinde - IxRh kadar- gerilim düşümüne neden olacaktır.
Aslında ölçü aleti ile okuduğumuz bu 2 volt davası bu düşen gerilimden başkası değildir...

Nötr kesitinin arttırılması bir miktar çözüm sağlayabilir en nihayet....

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
nötr toprak arasındaki gerilimi ölçtüğümüzde nötr hattı üzerindeki gerilim düşümünü ölçmüş oluyoruz. elektronik cihazlarda izin verilen kaçak akım 3,5mA dir.

Nötr kesidinin arttırılması özellikle 3.harmonik ve katlarının sistemde etkili olduğu durumlarda nötr toprak geriliminin düşmesine neden olur. Yine aynı şekilde 3. harmonik ve katlarını trafoda filtreleyebilirseniz 3. harmonik ve katlarının toprağa akmasını engellersiniz ve toprak direnci üzerinde gerilim oluşmasını engelleyebilirsiniz.

nötr trafonun yanlız yanında değil tedaşın koyduğu en direkte ve kare direklerdede topraklanır ki bu dengesizlikten dolayı nötr deki gerilim sıfıra insin

Peki arkadaşlar konu nötr toprak hattı oldğu için sormak istiyorum.Makina imalatı yapan firmalar 3 faz 1 nötr kullanıyorlar.Ancak bu firmalar fuarlara gidip stand açtıklarında nötr olarak toprağı kullanıyorlar.Bunun sakıncaları nelerdir?Bunu engellemek için nötrü kendileri oluşturmak adına makina panosunda trafo kullananlarda var.Ama ilave maliyet ve panoda sıkışıklık oluştuğundan çoğu firma toprağı kullanıyor.

Bence sistemde herhangi bir yükün nötr kablosu toprağa bağlıdır bunu ayırırsak sorun çözülebilir. Sebebi bizim fabrikada yabancı bir firma makina montajı yapıyordu biz bunlara 3faz 1 nötr besleme çektik fakat bağlantısını onlar yaptı panolarında nötr trafosu olduğundan onlar bizim çektiğimiz nötr kablosunu toprak olarak kullanmışlar ve biz de toprak nötr arası 4.9 v görüyorduk o makinanın beslemesindeki nötr ü toprakla değiştirdiğimizde sorun çözüldü

Birde hatırlarsanız eskiden evlerde toprak hattı diye birşey yoktu toprak ucu ya bir musluğa yada prizde toprakla nötr kısa devre edilirdi yani bir kaçak olduğunda musluğu açtığımızda bizi düşük voltajlı elektrik çarpardı

Moderatör tarafında düzenlendi:
nötr toprak arasında 200 volta yakın gerilim ölçüyorum. makinaların çalışmasında sorun yok . peki bu insan sağlığı açısından zararlımıdır yani nötre dokunan bir kişi elektrik akımına maruz kalırmı

nötr toprak arasında 200 volta yakın gerilim ölçüyorum. meğer metre ile topraklama ölçmeye kaltığımda meğer metre kaçak gösteriyor. pano şasesinden 70 volta yakın gerilim ölçüyorum buda nötr pano şasesine temas ettiği için. bu durum neden kaynaklanabilir. 70 volt gerilim okumama rağmen neden pano şasesine elle temas edenler elektrik akımına kapılmıyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
nötr toprak arasında 200 volta yakın gerilim ölçüyorum. makinaların çalışmasında sorun yok . peki bu insan sağlığı açısından zararlımıdır yani nötre dokunan bir kişi elektrik akımına maruz kalırmı

nötr toprak arasında 200 volta yakın gerilim ölçüyorum. meğer metre ile topraklama ölçmeye kaltığımda meğer metre kaçak gösteriyor. pano şasesinden 70 volta yakın gerilim ölçüyorum buda nötr pano şasesine temas ettiği için. bu durum neden kaynaklanabilir. 70 volt gerilim okumama rağmen neden pano şasesine elle temas edenler elektrik akımına kapılmıyor

Bana göre sisteminizde topraklama bulunmamakta yada var olan topraklama sistemindeki bir arızadan dolayı işlevini bitirmiş. 200 Voltluk nötr-toprak arasındaki gerilim hem maddi, hem de manevi hasara yol açabilir. Bir an önce sorununuz gidermeniz gerekir.

Son düzenleme:
İşin püf noktası özetle şudur: Nötr aslında trafonun hemen yanında toprağa bağlıdır... İşletme/ev veya her neresiyse oranında topraklaması toprağa bağlıdır ..Yani aynı yere ... O zaman şu olmalıdır idealde ; Nötr-toprak arası hiç gerilim ölçülmemelidir... Madem aynı yere bağlılar niye voltaj ölçülsün ki...

Ama iş öyle değil;

Dağıtım trafolarının yıldız noktaları toprağa bağlanmıştır. Bu durumda yıldız noktası hem nötr hattının hem de toprak hattının bağlandığı yerdir. Yani trafonun hemen altındaki yerel dağıtım panosunda nötr barası ile toprak barası farklı baralar olmasına rağmen, aynı noktaya bağlandıklarından-yani yere-asıl olarak bir farkları yoktur...İdealde burada da yani nötr barası-toprak barası arasında hiç potansiyel fark okunmaması gerekir...

TEDAŞ ne yapıyor abonelere 3 faz 1 nötr çekiyor... Topraklamanızı bina yanında yapın diyor...
Trafonun beslediği hat üzerinde çeşitli noktalarda 3 fazlı ve 1 fazlı yükler olur haliyle. Tüm fazlarda aynı anda aynı güçte cihazların bağlanması söz konusu olamayacağına göre nötrden dengesizlik akımı akacaktır . İşte fazların dengesizliği nedeniyle nötrden akan akım, nötr hattının direncinden dolayı bu hat üzerinde - IxRh kadar- gerilim düşümüne neden olacaktır.
Aslında ölçü aleti ile okuduğumuz bu 2 volt davası bu düşen gerilimden başkası değildir...

Nötr kesitinin arttırılması bir miktar çözüm sağlayabilir en nihayet....

Mesela; 2 kilometre trafoya uzaklığı olan 10kw bir yüke 25mm lik bir bakır kabloda tek faz gelip 16lık nötr iletkenine işletme topraklaması yaptığımızda o noktada gerilimi trafodan çıktığı gibi ölçebilirmiyiz? yoksa 227 yerine 210 vs. mi ölçeriz yani topraklama kesin çözümmüdür ?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri