Nötr Kopması dairemi etkiler mi?

Bu durum binaya trifaze girdiği halde, dairelere monofaze giriş olmasına rağmen doğru mudur?

Nötr kopması ile diğer bir daireden mesela açılan bir ampulden dönüş yapan faz, nötr barasından bizim dairemizdeki faz ile 380v oluşturup bir çok cihaza zarar verebilir diye düşünüyorum. Burada 380v ye maruz seri lamba gibi olmaz mı?
Evet doğrudur. Sizin dairenizde r fazına bağlı 10 ohm luk bir alıcı olsun komşunuzda da s fazına bağlı 30 ohm luk bir alıcı olsun. Girişteki nötr koparsa sizin alıcınızın bir ucunda r fazı diğer ucunda nötr, komşunuzun alıcısının bir ucunda s fazı diğer ucunda nötr ucu olur. Yani iki alıcı r ve s fazları arasına seri bağlanmış olur. Bir alıcının üzerine 100V düşerken diğerinin üzerine 300V düşecektir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
@sami inci ustanın paylaştıklarında bina daire haricinden Şebeke üzerinde herhangi bir kopmada mevcut aboneler risk altında kalmaktadır. K.A.R. bir işe yaramıyor. Dolaysıyla bu durumla karşılaşmamak için yazıda önerildiği üzere, cihazları 380 volt gibi yüksek gerilimden korumak amacıyla bir adet de gerilim koruyucu bulundurmak gerekiyor. Hatta bu yönetmeliğe de girmelidir diye düşünüyorum.

Beyler şimdi ben anlamadım . Fabrikada rst var ve tabi 220 ile çalışan alet edevatta var . Notur koparsa bizim 220 ile çalışan cihazlara yüksek voltaj niye gelsinki ? Apartmanda ayrı fabrikada ayrımi bu olay ?

Beyler şimdi ben anlamadım . Fabrikada rst var ve tabi 220 ile çalışan alet edevatta var . Notur koparsa bizim 220 ile çalışan cihazlara yüksek voltaj niye gelsinki ? Apartmanda ayrı fabrikada ayrımi bu olay ?
Bu konuda çok anlaşılır bir canlandırmayı daha önce paylaşmıştım bir kaç kez. Sayın Arkaplan'da aynı videoyu paylaşmış. Videoyu 7. dakika 19. saniyeden itibaren İzlerseniz çok açıklayıcı olacaktır.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/nötr-kopması-dairemi-etkiler-mi.143688/page-2#post-932400

Son düzenleme:
@sami inci ustanın mesajında paylaştığı dokümanda anlaşılır şekilde anlatılmış. Kısaca nötr bara öncesinde, bina girişi, hat boyunca ya da trafo çıkışından koparsa fazdan faza nötr barasından devre tamamlanarak bağlı cihaz dirençlerine göre tesisat 220v'dan yüksek voltajlara maruz kalabiliyor.

tfgmuqm.png

Kapanan bu konuda da epeyce tartışılmış da net bir çözüme varılamadan konu kilitlenmiş.

Evinizin 1 fazlı yada 3 fazlı olması nötür kopması durumunda sonucu değiştirmeyecektir. Evinize yüklerin empedansına (direncine) göre 220-380 arası gerilim düşecektir. Nedenini çizerek anlatayım. Oklar akım yönünü göstermekte faz-faz arası 380 olduğu ve nötür noktası ortak olduğundan yüklerden dönen nötür akımları trafoya dönemeyeceği için birbiri üzerinden akmaya başlayacaktır. Resimdeki aboneler bir fazlıdır.

kopuk.jpg

Evinizin 1 fazlı yada 3 fazlı olması nötür kopması durumunda sonucu değiştirmeyecektir. Evinize yüklerin empedansına (direncine) göre 220-380 arası gerilim düşecektir. Nedenini çizerek anlatayım. Oklar akım yönünü göstermekte faz-faz arası 380 olduğu ve nötür noktası ortak olduğundan yüklerden dönen nötür akımları trafoya dönemeyeceği için birbiri üzerinden akmaya başlayacaktır. Resimdeki aboneler bir fazlıdır.

Ekli dosyayı görüntüle 83340
Anladım . Teşekkürler. Girişe kontaktör bağlarsa sorun çözülür diyebilirmiyiz ?

Forum istatistikleri

Konular
128,338
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri