Nötr İle Toprak Nasıl Bulunur?

Ayrıca yanlış bilinen bir konuya daha değinmek istiyorum,toprak-nötr arası gerilimde mesala 4 volt hemen topraklama iyi değil deniyor oysa sorun nötr sorunu topraklamada voltaj oluşmaz.Hemen topraklama levhaları çubukları çakılıyor sonuç gene aynı 4 volt,toprak nötr arasının 2volt olduğu biryerde yaptığım ölçümde faz-nötr 221,3 vac toprak -faz 221,5 vac şimdi burada topraklama sorunu var diyebilirmiyiz?topraklamanın hayat koruma fonksiyonu dışında(çok hassas cihazlar hariç)bir işe yaramadığını düşünüyorum.Bu benim kendi görüşüm ve bunlarıda test etmişimdir

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
önce kontrol kalemiyle faz ı bul.faz ve nötr ü ölç 220 çıkacaktır,bir aşağı bir yukarı.sonra nötr ve topragı ölç 0,2 çıkacaktır.toprak hattın iyiyse.sarıyeşil toprak.mavi nötr.kolay gelsin.

yapacagın tek şey notr ve topragı olcmen bu senı sonuca goturur.faz notr 220 faz toprak 22o notr toprak 0.3 v

nötr hattının zayıf olduğu yerlerde faz-toprak arasındaki değer, faz-nötr arasındaki değerden daha verimlidir.

Ayrıca yanlış bilinen bir konuya daha değinmek istiyorum,toprak-nötr arası gerilimde mesala 4 volt hemen topraklama iyi değil deniyor oysa sorun nötr sorunu topraklamada voltaj oluşmaz.Hemen topraklama levhaları çubukları çakılıyor sonuç gene aynı 4 volt,toprak nötr arasının 2volt olduğu biryerde yaptığım ölçümde faz-nötr 221,3 vac toprak -faz 221,5 vac şimdi burada topraklama sorunu var diyebilirmiyiz?topraklamanın hayat koruma fonksiyonu dışında(çok hassas cihazlar hariç)bir işe yaramadığını düşünüyorum.Bu benim kendi görüşüm ve bunlarıda test etmişimdir
yapılan düz mantık vede yanlış bir mantık evet dört volt sınır ı duyulmuştur buda megerle ölçüldüğü zaman yakalanmak istenen değerdir topraklama ölçümü meger denen cihazlarla yapılır avo metreyle değil (evet birde statik elektrikte etkilenen cihazlar için bu düşük değerler tercih edilir bazı cihazlar için düşündüğün kişsel görüşün doğrudur )temel amacı insan güvenliği olan topraklama her hangi bir enerji kaynagıyla irtibatı olmayanher hangi bir kesici devreyle kontrol edilmeden sadece direk olarak toprağa çakılan elektrotlarla irtibatlanmış teysis demektir nötürle kıyaslamak doğru olmaz ha pratikte nedir nötürle bağlantısı olmayan sadece toprağa çakılan bir elektrotu denemek için her hangi akkor flamalı bir lambabir ucu faza bir ucu toprağa çakılan elektrota bağlandığında eğer aydınlık siddeti normalse buna iyi bir topraklama denebilir ama ölçümü megerle yapılır satatik elektrikten etkilenen cihazlar için hasaslık aranır :D:D:D:D:D:D:D:D

Bağlayan adam zaten nötr le toprağı karıştırmışsa o prize alıcı bağladığında evinde kaçak akım koruma rölesi varsa atacaktır. Bunu bilmen gerekir. Multimetre ile bunu anlayamazsın. eğer kaçak akım koruma yoksa en iyi çözüm prizden kabloyu sigortalara kadar takip etmendir. En garantili yol budur. Bundan başka deneyeceğin şey seni yanıltacaktır. Elektrikte her zaman işini garantiye alman gerekir. Elektrik öğretmenim elektrikçinin sadece bir şansı vardır derdi.
Arkadaşım doğru yazmış.
Faz kablosunu nötr'e değdirirsen sigorta atar, faz kablosunu toprağa değdirirsen kaçak akım atar, bu yöntemle bulunabilir ama tehlikelidir. en güzeli hattı takip etmek.

veya bunlara ek olarak topraklama kablosu nun kesiti biraz daha ince seçilmiş olabilir veya arkadaşların da dediği gibi şalterleri indirerek uzunca bi kablo ile pirizdeki 3 ucu evin girişindeki tevzi panosundan takip et şalter çıkışındaki uç fazdır. ha diyosanki diğer ikisindede buzzer ses veriyo o zaman diğer pirizlere bi bakaman gerekebilir, ısınmadan dolayı nötr ucu toprağa yapışmış veya elektrikçiniz biraz kurnazlığa kaçıp topraklamayı nötrden almış olabilir- ki bunları söylerken evde kaçak akım rölesinin olmadığını farz ediyorum- eğer varsa nötre dokunduğunda mutlaka atacaktır evinizin sistemi izole sistem değilse.! SANA ÖNERİM FAZI NE NÖTRE NEDE TOPRAĞA DEĞDİRMENDİR BU HEM SENİN HEMDE KOMŞULARININ ZARAR GÖRMESİNİ SAĞLAYABİLİR.

Son düzenleme:
topraklama varsa karışıklık olmaz çoğu binada topraklama yok

ELEKTRİKÇİNİN İŞİNİ ELEKTRİKÇİYE BIRAK

Arkadaşım doğru yazmış.
Faz kablosunu nötr'e değdirirsen sigorta atar, faz kablosunu toprağa değdirirsen kaçak akım atar, bu yöntemle bulunabilir ama tehlikelidir. en güzeli hattı takip etmek.

hayır faz nötr biribirine değdiğindede kar atar faz ttoprak değdiğindede kar atar nötr ile toprak biribirne değdğindede kar atar tabi sağlıklı ise yani bu yöntem olmaz arkadaşlar normal faz nötr kısa deverelerinde 40 defa görmüşümdür kaçak akımların attığını yani demek istediğim öyle kesin bir kanun yok...

multimetrenin algılayamadığı bir farkı prize bir yük bağlayarak anlaması biraz zor olur.

multimetre ile bakıldığında aralarında fark bile olmasa yük bağlayınca kesin fark eder (nötr ile toprak binada bir yerde birleşmemişse tabi)bu işin çözümü yük bağlamaktır topraklamanın kalitesi bağlanacak yükü artırabilir bunun dışında (arkadaş için söylüyorum)sy kablo genelde toprak olur sarı yeşil yoksa diğer herhangi üç renkten veya aynı 3 renkten ince olan damar toprak olur üçüde aynıysa bazı buatlarda bantsız olur yani böle yaparlar genelde

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri