Motorlar için kablo kesiti

Arkadaşlar herkese merhabalar.Trafodan pompa dairesindeki motorları çalıştıracağız aradaki mesafe 100 metre ve 3 adet 30 kW'lık motor var yani toplam güç 90 kW kullanacağımız kablonun kesiti bakır olursa ne alüminyum olursa ne olmalıdır?Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
3x70+35 mm2 bakır,3x120+95 mm2 alüminyum çekmeniz gerekir.Motorların,üçününde aynı anda devreye
girmesini önlemenizde ! yarar var.

3x70+35 mm2 bakır,3x120+95 mm2 alüminyum çekmeniz gerekir.Motorların,üçününde aynı anda devreye
girmesini önlemenizde ! yarar var.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim Fahri Yetiş Bey, bu kesitleri nasıl bulduğunuzu da paylaşabilir misiniz? Çünkü benim hesabımla biraz fark var da arasında.

Siz,muhtemelen,gerilim düşümü yönünden hesapladınız.Akım taşıma kapasitesi yönünden tahkik etmeniz
gerekir.Buraya baktığınızda,70 mm2 bakır,120 mm2 ( bazı cetvellerde 95 mm2 ) alüminyum görürsünüz.
Akım taşıma kapasitesi için ( 3 motor yaklaşık 180-190 amperdir ),kablo üretim kataloglarından yararlanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Siz,muhtemelen,gerilim düşümü yönünden hesapladınız.Akım taşıma kapasitesi yönünden tahkik etmeniz
gerekir.Buraya baktığınızda,70 mm2 bakır,120 mm2 ( bazı cetvellerde 120 mm2 ) alüminyum görürsünüz.
Akım taşıma kapasitesi için ( 3 motor yaklaşık 180-190 amperdir ),kablo üretim kataloglarından yararlanabilirsiniz.
Ben hem gerilim düşümünü hesapladım hemde akım değerini sizin de bildiğiniz gibi gerilim düşümünü %e=0,0124*mesafe*güç/kesit ve akımı da I= güç/1,73*volt*cos Q formülleri ile hesapladım ve akım bu formül hesabına göre 171,12 A(cosQ=0,8 aldım) çıkıyor, bende kataloglara bakarak 50mm² bakır 185 A, 75mm² alüminyum 175 A çekiyor olarak buldum.

Baktığınız kaynak güvenilir ise sorun yok.Ancak,tam limitte seçim, olası montaj hatala-
rında ! sıkıntılara sebep olabilir.3 kuruş kar edeceğim derken, karizmada çizilebilir !

Son düzenleme:
Çok tasvip edilecek bir yöntem olmasa da motorların yük durumu ölçülüp ; tam yük durumundan daha aşağıda stabil bir yük durumu varsa ona göre de kesit tayin edilebilir ama dediğim gibi zevahiri zorlamak olur ....

Son düzenleme:
Baktığınız kaynak güvenilir ise sorun yok.An-
cak,tam limitte seçim, olası montaj hatala-
rında ! sıkıntılara sebep olabilir.3 kuruş kar
edeceğim derken, karizmada çizilebilir !
Peki Fahri Bey, biz bu hesabı yaparken sadece toplam gücü mü ele alacağız yani 90 KW yoksa motorun verimini, yıldız-üçgen yol almasını falan da hesap etmemiz lazım mı?Çünkü bulduğum bir motor kataloğunda verim, yıldız-üçgen vs. gibi kriterlerde işin içine girince tabloda 220mm² lik bir kesit gösteriyor.

Çok tasvip edilecek bir yöntem olmasa da motorların yük durumu ölçülüp ; tam yük durumundan daha aşağıda stabil bir yük durumu varsa ona göre de kesit tayin edilebilir ama dediğim gibi zevahiri zorlamak olur ....
Öksüz Çocuk Bey; Fahri Bey'e sorduğum soruyu göremediğinizi düşünerek size de soruyorum lütfen siz de, Fahri Bey de yanlış anlamasın cevaplarınıza olan güvensizliğim den değil sadece sizin gibi tecrübeli insanlardan ne kadar fazla görüş gelirse o kadar iyi olur.Biz bu hesabı yaparken sadece toplam gücü mü ele alacağız yani 90 KW yoksa motorun verimini, yıldız-üçgen yol almasını falan da hesap etmemiz lazım mı?Çünkü bulduğum bir motor kataloğunda verim, yıldız-üçgen vs. gibi kriterlerde işin içine girince tabloda 220mm² lik bir kesit gösteriyor.

30 kW eğer motorun etiket gücüyse bu motorun milinden aldığınız güçtür . Yine etiketdeki verim ifadesini kullanarak elektriksel gücü bulmanız lazım . Motorun Yıldız üçgen yol alma durumu ile motora seçilecek güç kablosu kesitinin bir alakası yok . Zaten seçilen kesit nominal yük akımına göre tespit edildiği için bu kesitte motora direk üçgen de yol verebilirsiniz ( Tabi ki uygun yolverme yöntemlerini kullansanız daha iyi olur - yıldız,üçgen ; soft starter , frekans konvertörü vs - ) .

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri