Mini türbinde devir sabit tutma

lekoban

Üye
Suyun akım enerjisinden faydalanarak mini türbin, pervane ve ona bağlı 15kw fırçalı dinamo ile 10 yıldır yaylada amatörce elektrik üretmekteyiz. Kullanılan cihazların gücüne göre voltajda dalgalanmalar olmaktadır. Şu anda ortalama 7-8kw güç elde etmekteyiz. Dinamonun devrini 1500dd en basit yöntemle-en az maliyetle nasıl sabit tutabilirim.? Benim aklıma gelen 2 yöntem var:
a)Devir sayısı ile bağlantılı olarak çalışabilecek suyun çıkış noktasındaki saptırıcının hareket etmesiyle suyun hızını arttırıp eksiltecek mekanik sitem,
b)Dinamonun uyartı ayarlarının değiştirilmesiyle (Kullandığım dinamo fırçalı-kömürlü. Devirle veya su miktarıyla oynama yapmadan dinamonun uyartı kömürlerinin bağlı olduğu aparatifi saat yönünde çevirdiğimiz zaman voltaj yükselmekte ters yönde ise voltaj %50 azalmaktadir.) Çıkış voltajı yükselince uyartı voltajını azaltan ya da tersinde arttıran bir cihazla-böyle bir cihaz varmı bilemiyorum...
Bu 2 yöntemle devri kontrol edebilirmiyim.? ya da başka bir çözüm yolu var mı?yardımcı olursanız memnun olurum. Şimdiden Teşekkürler..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayın lekoban...

bu üretilen enerjiyi harcadığınız yerde mevcuta kullandığınız dağıtım şebekesi varmı?

eğer varsa, sizin işinizi bir adet uygun değerli senkronizasyon rölesi görüyor hepsi okadar. (bazı güvenlik önlemleri dışında)

eğer yoksa ki 7-8 kw üretiyormuşsunuz, büyük ihtimal yoktur yada aynı anda kullanmıyorsunuzdur. en sağlam yöntem yeni yeni yaygınlaşan ac-dc-dc-ac dönüştürücüler. özetle güç elektroniğinde kullanılan tristörler ve diyotlarla sinyal önce dc ye sonrada kusursuz sayabileceğimiz ac ye tekrar dönüştürülüyor. burada karlı olduğumuz nokta (Şebeke bağıntılı veya tekil olabilir) üretimde 150 hz bile görseniz dönüşümden sonra 50-60hz arası almaya devam ediyorsunuz böylece frekansı tutturmak için üretilebilecek toplam enerjiden fire vermemiş oluyorsunuz. ama bu yöntemin maliyetleri ve malzeme temini hakkında hiçbir fikrim yok!!!

forumda daha önceden benzer bir konu geçmişti... incelemenizi öneririm...

https://www.kontrolkalemi.com/forum...en-elektrik-uretmek-sarj-dinamosu/sayfa2.html

burda frekansı değişen yüke karşı sabitlemek için suyun debisi değiştiriliyor. fakat bahsettiğiniz dalgalanmanın daha az ve kısa süreli olması için yükselti farkının yüksek, vananın tribüne yakın ve vana tepkilerinin mümkün olduğunca hızlı olmasında fayda var.

bahsettiğiniz ikinci yöntem (b yöntemi) neredeyse fabrikalarda ve binalarda kullanılan yüksek güçlü jenaratörle aynı mantıkta öyleki alternatör senkronizasyon rölesi şebeke röleleri aynı yerden kontrol ediliyor. ve extra güç için şebekeyle aynı anda çalışma, şebeke kesintisinde çalıştırılınca tekrar kesinti olmadan(şebeke ile senkron olarak) devreden çıkan kontrolcüler. bunlarla ilgili döküman veya kaynak bulabilirseniz incelemenizi öneririm fakat en pahalıya gelecek yöntem bu olur tahminimce...

umarım faydalı olur...

saygılarımla...

uyartım voltajı sanırım aku aracılığıyla verıyorsunuz bu voltaj devır sayısına gore azaltılıp çoğaltılabılır voltajın yukselmesı çekılen yukun azalmasıyla orantılı olduğu için uyartım voltunu devır yukseldıkçe azaltacak bır devre senın işini gorur anladığım kadarıyla

başka bır yontemlede çozulebılır sorun ama ne derece sağlıklı olur bılemem elektrik ureten dınamo mili uzerıne manyetık frenleme sistemı devir yukseldıkçe manyetık bobin voltajı yukseltılebılır buda devırı duşurur bır nevı dınamo gıbı enduvi iki kutuplu elektromiknatıs enduktor ister bobınle zit kutuplaşma yap ıster bobinsız metal kullan

Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.(yuksek potansiyel ve tekin 126 ) Yaylada yazın 3 ay boyunca 6 ailenin ev ve sokak lambalarını bu türbinle aydınlatmaktayız. Asıl mesleğim elektrikçilik olmadığı için bazı terimlerden ve porgramlardan pek anlamıyorum. Deneme yanılma yolu ile-sorarak-araştırarak şu anki seviyeye sistemi çalıştırmaktayız. Aksayan kısımlara çözüm aramak için tecrübeli ve bilgili uzman arkadaşlarımdan yardım almak için bu konuyu yazdım.
Üretilen elektriği şu anlık sadece çıkış vanasıyla manuel olarak kontrol etmekteyiz. Ev ve sokak lambalarının tümü açıkken voltaj 220 ye gelene kadar vanayı manuel olarak açmaktayız. Ancak ek bir cihaz devreye girince ya da çıkınca pröblem başlıyor. Yüksek potansiyelin vermiş olduğu bilgiyi kullanarak dönüştürücülerle ilgili araştırma yapacağım. nihai hedefim sistemi şu anki durumdan biraz daha iyi hale getirmektir.
Sn. Tekin 126;Dinamonun uyartı voltajı fırçalı sistemle kendinden yapılmaktadır. Uyartı için akü kullanılmamaktadır. dinamo mili üzerine manyetik frenleme sistemi düşünceniz aklıma yattı ancak ben bu sistemi yapacak ne bilgi birikimim var ne de çevremde bunu yapacak kapasitede bir işyeri var. Ancak bunu her ortamda araştıracağım. Hepinize teşekkür eder başarılar dilerim...

sayın lekoban...

bu üretilen enerjiyi harcadığınız yerde mevcuta kullandığınız dağıtım şebekesi varmı?

eğer varsa, sizin işinizi bir adet uygun değerli senkronizasyon rölesi görüyor hepsi okadar. (bazı güvenlik önlemleri dışında)

eğer yoksa ki 7-8 kw üretiyormuşsunuz, büyük ihtimal yoktur yada aynı anda kullanmıyorsunuzdur. en sağlam yöntem yeni yeni yaygınlaşan ac-dc-dc-ac dönüştürücüler. özetle güç elektroniğinde kullanılan tristörler ve diyotlarla sinyal önce dc ye sonrada kusursuz sayabileceğimiz ac ye tekrar dönüştürülüyor. burada karlı olduğumuz nokta (şebeke bağıntılı veya tekil olabilir) üretimde 150 hz bile görseniz dönüşümden sonra 50-60hz arası almaya devam ediyorsunuz böylece frekansı tutturmak için üretilebilecek toplam enerjiden fire vermemiş oluyorsunuz. ama bu yöntemin maliyetleri ve malzeme temini hakkında hiçbir fikrim yok!!!

forumda daha önceden benzer bir konu geçmişti... incelemenizi öneririm...

https://www.kontrolkalemi.com/forum...en-elektrik-uretmek-sarj-dinamosu/sayfa2.html

burda frekansı değişen yüke karşı sabitlemek için suyun debisi değiştiriliyor. fakat bahsettiğiniz dalgalanmanın daha az ve kısa süreli olması için yükselti farkının yüksek, vananın tribüne yakın ve vana tepkilerinin mümkün olduğunca hızlı olmasında fayda var.

bahsettiğiniz ikinci yöntem (b yöntemi) neredeyse fabrikalarda ve binalarda kullanılan yüksek güçlü jenaratörle aynı mantıkta öyleki alternatör senkronizasyon rölesi şebeke röleleri aynı yerden kontrol ediliyor. ve extra güç için şebekeyle aynı anda çalışma, şebeke kesintisinde çalıştırılınca tekrar kesinti olmadan(şebeke ile senkron olarak) devreden çıkan kontrolcüler. bunlarla ilgili döküman veya kaynak bulabilirseniz incelemenizi öneririm fakat en pahalıya gelecek yöntem bu olur tahminimce...

umarım faydalı olur...

saygılarımla...

şu 150 hz lik üretim 50 hz nasıl iniyor biraz açabilirmisiniz.
aynışeyi ruzgar için düşünüyorum sadece frekans sıkıntısı vardı onu halldecek gibiyiz

Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.(yuksek potansiyel ve tekin 126 ) Yaylada yazın 3 ay boyunca 6 ailenin ev ve sokak lambalarını bu türbinle aydınlatmaktayız. Asıl mesleğim elektrikçilik olmadığı için bazı terimlerden ve porgramlardan pek anlamıyorum. Deneme yanılma yolu ile-sorarak-araştırarak şu anki seviyeye sistemi çalıştırmaktayız. Aksayan kısımlara çözüm aramak için tecrübeli ve bilgili uzman arkadaşlarımdan yardım almak için bu konuyu yazdım.
Üretilen elektriği şu anlık sadece çıkış vanasıyla manuel olarak kontrol etmekteyiz. Ev ve sokak lambalarının tümü açıkken voltaj 220 ye gelene kadar vanayı manuel olarak açmaktayız. Ancak ek bir cihaz devreye girince ya da çıkınca pröblem başlıyor. Yüksek potansiyelin vermiş olduğu bilgiyi kullanarak dönüştürücülerle ilgili araştırma yapacağım. nihai hedefim sistemi şu anki durumdan biraz daha iyi hale getirmektir.
Sn. Tekin 126;Dinamonun uyartı voltajı fırçalı sistemle kendinden yapılmaktadır. Uyartı için akü kullanılmamaktadır. dinamo mili üzerine manyetik frenleme sistemi düşünceniz aklıma yattı ancak ben bu sistemi yapacak ne bilgi birikimim var ne de çevremde bunu yapacak kapasitede bir işyeri var. Ancak bunu her ortamda araştıracağım. Hepinize teşekkür eder başarılar dilerim...

merhaba basıt bır örnek vereyım hepımız kuçukken veya şu anda bisiklet kullanıyoruz kullanmadık dersenız deneme yapabılırsınız:) bisikletın dinamosu var farı var aydınlatma için bisikletı ters çevirıp pedalı elle çevırelım bu arada farınıda açalım bellı bır yuk olacaktır lamba yanacaktır bu arada dinamonun bobin uçlarını lambaya gıden uçları kisa devre edelım tabii çevırmeye devam ederken:)daha fazla guç gerekecektır kisa devre edıldığı için bunu hıssedersınız yukarda bahsettığım manyetık frenleme bunun gıbı bişey mekanıkçiysenız bu sistemı daha ıyı yaparsınız elektronik olara kurulu guç frakansı ve volt olarak ıstenılen sevıyede olması için sıze yardımcı olabılırım enazından bır elektronik kart hazırlar şebeke frakansı mesela 50-60 hz voltaj 220-230 arası olacak şekılde sistemı kontrol edebılırız emeklı adamız bızede iş çıkmış olur:)

bir problemde ılave edeyım yukardakı tavsıye ettığım çozumlerın ikisinide kullanmak gereklı sistemde 220-230 volt 50-60 hz çıkış almak ıstenılıyorsa uyartım voltajıyla oynayarak voltajı dengelemek gerekır manyetık frenlemeyle frakansı dengede tutmak gerekecektır benım goruşum

Suyun akım enerjisinden faydalanarak mini türbin, pervane ve ona bağlı 15kw fırçalı dinamo ile 10 yıldır yaylada amatörce elektrik üretmekteyiz. Kullanılan cihazların gücüne göre voltajda dalgalanmalar olmaktadır. Şu anda ortalama 7-8kw güç elde etmekteyiz. Dinamonun devrini 1500dd en basit yöntemle-en az maliyetle nasıl sabit tutabilirim.? Benim aklıma gelen 2 yöntem var:
a)Devir sayısı ile bağlantılı olarak çalışabilecek suyun çıkış noktasındaki saptırıcının hareket etmesiyle suyun hızını arttırıp eksiltecek mekanik sitem,
b)Dinamonun uyartı ayarlarının değiştirilmesiyle (Kullandığım dinamo fırçalı-kömürlü. Devirle veya su miktarıyla oynama yapmadan dinamonun uyartı kömürlerinin bağlı olduğu aparatifi saat yönünde çevirdiğimiz zaman voltaj yükselmekte ters yönde ise voltaj %50 azalmaktadir.) Çıkış voltajı yükselince uyartı voltajını azaltan ya da tersinde arttıran bir cihazla-böyle bir cihaz varmı bilemiyorum...
Bu 2 yöntemle devri kontrol edebilirmiyim.? ya da başka bir çözüm yolu var mı?yardımcı olursanız memnun olurum. Şimdiden Teşekkürler..

lekoban arkadaşım sana iki yöntem önereceğim
1-1500d/d 7.5 yada 11kw gücünde bir asenkron motoru hızı sabitlemek istediğin mile bağlar bir kontaktörle devreye alırsın motor 1500d/d uzerine çıkmak isteyen mili frenler.
2-1500d/d 7.5 yada 11kw gücünde bir asenkron motoru uçlarına her wat için 1.5 mf kondansatör bağlayıp hızı sabitlemek istediğin mile bağlarsın 1500d/d uzerine çıkmak isteyen mili frenler.
not: birinci yöntemi bir oksijen fabrikasında türbin devrini sabitlemek için kullanıyoruz.

Sn Ali29; vermiş olduğunuz yöntemlerle ilgili benim birkaç sorum olacak;
Asenkron motor 1500 d/d e gelene kadar elektrik üretirmi.? 1500d/d geçtikten sonra devir arttıkça devire orantılı olarak asenkron motorun ürettiği voltajda artarmı.? üretilen elektriği bir yerde tüketme yapmadıktan sonra asenkron motor frenleme nasıl yapar.? Yoksa kontaktör açıldıktan sonra tekin126 nın dediği gibi bir manyetik frenleme mi devreye giriyor.? Gücü daha az olan asenkron frenleme için kullanılabilir mi?
Bu konularla ilgili kafama takılan sorulardı. Bilginiz varsa paylaşırmısınız..slm.

Sn Ali29; vermiş olduğunuz yöntemlerle ilgili benim birkaç sorum olacak;
Asenkron motor 1500 d/d e gelene kadar elektrik üretirmi.? 1500d/d geçtikten sonra devir arttıkça devire orantılı olarak asenkron motorun ürettiği voltajda artarmı.? üretilen elektriği bir yerde tüketme yapmadıktan sonra asenkron motor frenleme nasıl yapar.? Yoksa kontaktör açıldıktan sonra tekin126 nın dediği gibi bir manyetik frenleme mi devreye giriyor.? Gücü daha az olan asenkron frenleme için kullanılabilir mi?
Bu konularla ilgili kafama takılan sorulardı. Bilginiz varsa paylaşırmısınız..slm.

Sırayla başlıyayım cevaplara
-Asenkron motor kendi devrine yetişmeden elektrik üretmez.
ayrıca elektrik üretmesi için motora kondansatör bağlamanız gerekiyor.
-motor 1500d/d geçmez çünkü kendi devrinin üzerinde dönmemek için mukavemet gösterir.
örnek: vinç motorlarında olduğu gibi yük indirilirken motor yüke karşı mukavemet gösteriyor.
-motor gücü olarak bir şey diyemeyeceğim denemeniz gerekiyor.

açıklayıcı olması açısından bizde kullanılan sistemden bahsedeyim size oksijen fabrikasında tribün hızını sabitlemek için 150kw 3000d/d motor ve motorun bağlı olduğu milde hızı algılayan siviç var tribüne hava verilmeye başlayınca tribün dönmeye başlar ve devri 2800d/d olduğunda 150kw motorun kontaktörü çekerek çalışmaya başlar hızı 3000d/d da sabitleyip sürekli bu devirde çalışır.

Sırayla başlıyayım cevaplara
-Asenkron motor kendi devrine yetişmeden elektrik üretmez.
ayrıca elektrik üretmesi için motora kondansatör bağlamanız gerekiyor.
-motor 1500d/d geçmez çünkü kendi devrinin üzerinde dönmemek için mukavemet gösterir.
örnek: vinç motorlarında olduğu gibi yük indirilirken motor yüke karşı mukavemet gösteriyor.
-motor gücü olarak bir şey diyemeyeceğim denemeniz gerekiyor.

açıklayıcı olması açısından bizde kullanılan sistemden bahsedeyim size oksijen fabrikasında tribün hızını sabitlemek için 150kw 3000d/d motor ve motorun bağlı olduğu milde hızı algılayan siviç var tribüne hava verilmeye başlayınca tribün dönmeye başlar ve devri 2800d/d olduğunda 150kw motorun kontaktörü çekerek çalışmaya başlar hızı 3000d/d da sabitleyip sürekli bu devirde çalışır.

merhaba benım bıldığım vinç motorlarında elektromanyetık frenleme var yanlış bılıyorsam kusura bakmayın hatta bır vinç arızasına gıtmıştım konu hakkında bılgım yoktu yıllar önce:)vinç e komut verınce kalkış yapsada motor aşirı zorlanıyordu akim çekıyordu motorun olduğu yere çıktım bılmıyordum elektromanyetık frenleme olduğunu tesaduf gordum bobin voltajını kesınce motor rahatladı ama çozum kesmekle bıtmedı tabii bu benım için buyuk tecrube olmuştu yıllar önce 20 yıl fılan oldu tahmınım:)

ayrıca elektrik üreten dinamolarda devir sabıt olmalıkı frakansta sabıt olsun ikincisi uyartım voltajı dınamodan çekılen akim ve voltajı etkilerkı bunuda çekılen güç e gore otomatık ayarlıyacak bır sistem gerekır ya çekılen yuku sabıt tutacaksınız yada her yuk değişiminde uyartım voltajını değıştıreceksınız buda kullanışlı olmaz en uygunu elektronik bır kartla bu sorun çozulmesı

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,399
Kullanıcılar
450,290
Son üye
Lowery

Yeni konular

Geri