merdiven otomatiği sorunu

zamanlıyıcı da arıza olabilirmi

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ben bir şey merak ettim.Ama cidden merak ettim.Yankeskinin sapı ile otomatiğe vurdunuz mu ?
İlk olarak rölenin yapışması aklıma gelmişti de.Eğer öyleyse, ve lamba sayısı fazlaysa, oradan daha çok ekmek yersiniz gibi geliyor bana.Lamba sayısı fazlaysa sık sık yapışıyor.Ben kontaktörle sürmekte buldum çareyi.

kardeş Allah senden razı olsun güldürdün bizi saol.....teşekkürler...

merdiven otomatiği buton ucunu çıkarıp kabloyla denemen lazım normal çalışıyorsa buton hattında sorun var demektir.değilse merdiven otomatiği bozuktur.(röle kontağı yapışmıştır.veya elektronik devre bozulmuştur.)

Benimde başıma ilginç bir arıza olayı geldi. Ofisimizin bulunduğu binada kapıcı arıza olduğu zaman bize gelir, hafta sonu lambaların sürekli yandığını söyledi ve merdiven otomatiğinin arızalandığını bildirdi. Gittim panonun başına ilk öce bağlantıları kontrol ettim, faz ucunu söküp taktım röle sesini duyabiliyorum. Potdan ayarlıyorum yok hala aktif, potu biraz daha çevirdim habire dönüyo :) dedim; abi sen oynadın mı bununla daha önce? Yoooo hiiç dokunmadım dedi. İyi dedim söktüm aldım, Ofise çıktım açtım içini tam da tahmin ettiğim gibi kapıcı oynamış ve pota geçen ayar çubuğunu kırmış sona dayanmış bende ayarladım japonla yapıştırdım :) Sorunu çözmüş oldum. İlk muhattap kapıcılar olmalı, doğru söyleyenine denk gelmek zordur biraz.

Bu sorunun aynısını ben de bUgün babamların binasında yaşadım..Babam bana olayı anlattı..Gittim baktım..Merdiven otomatigini birkaç defa tokatladım;) düzeldi. Sanırsam rolesinde sorun var..Açmadım içini..Bir daha olursa açıp bakarım..

:) ne güzel mesleğımız var yaw:)) yan keskının ağziylada sapıylada arıza gıderebılıyoruz yıllar önce bende eskı oturduğum evde bıkmıştım otomatikten enson çare röleyı çıkardım yerıne triyak taktım daha çalışıyor bazı arızalar insanı tecrübe sahıbı yapıyor sonradan duşundum triyakli zaman rölesı merdıven otomatığı seri yapayım kime satcan çinliler ortalığı oyle karıştırdılarkı muşterıye cihaz beğendirmek mumkun değıl babamda olsa çin işimidir acaba dıye kuşkulanıyor:)))

Slm Ustalarım..Merdiven ara otomatiği yine aynı sorunu çıkarttı.. Elimle vurdugumda düzeliyo..Birkaç denemeden sonra yine aynı arızayı veriyo...Merdiven ara otomatiğini söktüm baktım içine..Gözle görülen hiçbir şey yok..Sanırım rolesinde sorun var..En iyisi yenisini alıp değiştirelim..Ne dersiniz?

Slm Ustalarım..Merdiven ara otomatiği yine aynı sorunu çıkarttı.. Elimle vurdugumda düzeliyo..Birkaç denemeden sonra yine aynı arızayı veriyo...Merdiven ara otomatiğini söktüm baktım içine..Gözle görülen hiçbir şey yok..Sanırım rolesinde sorun var..En iyisi yenisini alıp değiştirelim..Ne dersiniz?
OOO...Ben bu sorunu merdiven otomatiği takarak çözdüm. Ama elektroniğe merakım çok. Bu eski merd. otomat. sürekli yanıyor.
Rolenin kontakları yapışmış olduğunu nasıl anlayabiliriz veya sürekli yanma sebebi başka neler olabilir ustalarım???

OOO...Ben bu sorunu merdiven otomatiği takarak çözdüm. Ama elektroniğe merakım çok. Bu eski merd. otomat. sürekli yanıyor.
Rolenin kontakları yapışmış olduğunu nasıl anlayabiliriz veya sürekli yanma sebebi başka neler olabilir ustalarım???

Hocam rolenin normalde acik kontaklarini buzzer kademesiyle bakin. Normalde acik olmasi gereken kontak kapaliysa yapismistir. Surekli yanma sebebi ise yuke gore role akiminin yetersiz kalmasi. Daha yuksek amperajda role takin veya lambalari baska bir yontemle surun.

Hocam rolenin normalde acik kontaklarini buzzer kademesiyle bakin. Normalde acik olmasi gereken kontak kapaliysa yapismistir. Surekli yanma sebebi ise yuke gore role akiminin yetersiz kalmasi. Daha yuksek amperajda role takin veya lambalari baska bir yontemle surun.
Onur ustam merd. otomat. açtıgımda benden önce de açılmış ve rolenin bazı bakır yollarda sorun olduğu için ince kablolarla köprüler atılmış klemenslere tutturulmuş. Bu kablolardan 2 tanesi çıkmıştı. Klemenslerine takılınca düzeldi. Şimdilik bir sorun gözükmüyor. Evde merd. otom. bağlantılarını yapıp tek lambayla denedim sorunsuzca çalışıyor. Cevabın için teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri