Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
benimde ilave bir sorum olacak.
cnc de mevcut cizimden urun imal edebiliyoruz.peki mevcut bir üründen kordinat bilgilerini alarak gcode nasıl yaratabiliriz.mehmet kardesımız daha oncelerı mdi yi anlatmıstı.bu konuyu biraz daha acarmısıız.daha dogrusu benım sorum su olacak.sıfırlama probu mantıgıyla tezgah yavas sekılde(manuel veya otomatik) hareket edecek.dokundugu noktaların kordinat bılgılerını gcode olarak alacak.
bilgileri olan arkadasların destegını beklıyoruz.
herkese saygılar.

benimde ilave bir sorum olacak.
cnc de mevcut cizimden urun imal edebiliyoruz.peki mevcut bir üründen kordinat bilgilerini alarak gcode nasıl yaratabiliriz.mehmet kardesımız daha oncelerı mdi yi anlatmıstı.bu konuyu biraz daha acarmısıız.daha dogrusu benım sorum su olacak.sıfırlama probu mantıgıyla tezgah yavas sekılde(manuel veya otomatik) hareket edecek.dokundugu noktaların kordinat bılgılerını gcode olarak alacak.
bilgileri olan arkadasların destegını beklıyoruz.
herkese saygılar.

Merhaba arkadaşım, ilginizden ötürü teşekkürler, şimdi bahsettiğiniz konuda; mach3 ün böyle bir yetisi yok, en azından standart halinde yok ama biz Vbasic ile ve birkaç küçük değişiklik ile(makrolar) bu işi istediğimiz gibi yaptırabilir gibi, daha önce hiç denemedim ama olur diye tahmin ediyorum ilginç bir yaklaşım olmuş sizinkisi, eğer Vbasic kodlaması biliyorsanız ki daha önceki mesajınızda kodlarla yapabildikleriniz bildiğinizi gösteriyor, ozaman Mach3 için Vbasic kodları var kendi sitesinde mevcut bunları bir gözden geçirin derim, çünkü çok basit bir algoritma ile bu bahsettiğiniz olayı gerçekleştirebiliriz gibi görünüyor (kolaylığı, tabi ki olayın içerisine girince belli olur...!) eğer mach3 ün sitesinden kodlama ile ilgili dökümanlara ulaşamazsanız mesaj atın ben size gönderirim...

Bu arada yanıt bekleyen arkadaşlarım vardır mutlaka kusuruma bakmasınlar malum yarın meşhur DGS sınavı var oyüzden biraz ara vermiştim foruma ama yarından sonra elimden geldiğince yardımcı olurum yine...

Moderatör tarafında düzenlendi:
sayın köse
mach3 ayarlama sırasında malesef setupta garip bir sorun yaşadım. ayarlamalarımı kaydedip çıkıyorum geriye döndüğümde
eski ayarlara dönüyordu. nasıl olduğunu bilemiyorum ama şimdi setup menüsündeki seçenekler değişmiyor. sanırım sorun düzeldi

sayın köse
mach3 ayarlama sırasında malesef setupta garip bir sorun yaşadım. ayarlamalarımı kaydedip çıkıyorum geriye döndüğümde
eski ayarlara dönüyordu. nasıl olduğunu bilemiyorum ama şimdi setup menüsündeki seçenekler değişmiyor. sanırım sorun düzeldi
Sayın YURTYAPAN, benim göndermiş olduğum mach3mill.xml dosyası üzerinde değişiklik yapıyor iseniz, mail olarak yolladığım için muhtemelen read only yani sadece okunabilir halde yollamışımdır, dosya üzerine sağtik ile özellikler deyip read only seçeneğini kaldırmanız gerekli, oyüzden ayarlar sürekli eski haline geliyordur, ama düzeldi ise sorun yok demektir, hayırlı olsun MACH3 :=)

merhaba , uzun zamandan beri yapmaya çalıştığım cnc plazmayı hayata geçirdim. Tabiki doğal olarak her şey bir kerede olmuyor, eksikler ve hatalarımız var .sizlerinde tecrübelerinizden ve önerilerinizden faydalanmak isterim
yaptığım plazma tezgah boyu , 3 metreye 1.7 metre 60x40 profil gövde ,hareket için kramiyer dişli kullandım ,modül 2 , pinyon dişli 24 diş . amacım motorları düşük devirde çalıştırıp, motoru güçlü tutmak bunun yanında modül 2'nın büyük adımı sayesinde aldığı yolu uzun tutmak yani hızlandırmak. Sistemi kurdum hareketi verdim .ilk deneme kesimlerimizide yaptık.düşündüğümüz gibi çok fazlada hıza ihtiyacımızın oldugunu gördüm. buda biraz plazmanın güçü ile alakalı. motorlarım nema 23 18.9kğ/cm kartım tb6560 5 eksen kart . 1/16 step ayarlı kartla ilgili ayarları gönderilen cd'ye göre mach3'e ayarladım ,cam için sheedcam kullanıyorum.
sorun şu düzgün doğrusal harekette çalışıyor sorunsuz fakat düşük devirlere indiğinde dişliler arasındakı geşişten dolayı sarsılma oluyor. buda plazma için hoş değil. m16 gijon kullanmayı düşünüyorum y eksen için fakat x eksen nin uzun olması 3m beni biraz düşündürüyor , ve paralel çalışan 2 motor mevcut internette araştırdım m26 3 metrellik gijom imalatı yapan firmalar var .
sizce bu sorunları bu gijonlarla ne kadar çözebilirim. Böyle tezgah yapmıış arkadaşlarımın tavsiyelerini bekliyorum.
daha önce 1 metrelik router yaptım m12 gijonla kullanıyorum mach3 program, cam olarakta CAMBAM, çok memnunum, CAMBAM'i yeni başlayan arkadaşlara tavsiye ederim kullanımı kolay , tezgah büyük olunca işler değişti.

Bilgisayarı açınca spındl motoru çalışmaya başlıyor.Taki mach3 programını açana kadar.
Bu sorunu nasıl düzeltebilirim.Şimdiden teşekkür ederim.

Bilgisayarı açınca spındl motoru çalışmaya başlıyor.Taki mach3 programını açana kadar.
Bu sorunu nasıl düzeltebilirim.Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba
Bu sorunu normal şartlarda düzeltemezsiniz. Bilgisayar açılışta port kontrolü vs. yaptığından karta gelen enerji ile röle tetiklemektedir. Dolayısıyla önce bilgisayarı sonra makineyi açmanız, kapatırken de önce makine sonra bilgisayarı kapatmanız gerekir.

Diğer bir çözüm kontrol kartınızı değiştirmeniz. Bu soruna yönelik çözüm üretilmiş birkaç kart mevcut.

Bir başka çözüm de zaman rölesi ile bilgisayarın tetiklenmesinden sonra makinenin açılmasını sağlamak

Fakat bunlar ilave masraf ve uğraş demek. En iyisi ilk seçenek :)

Cevabınız için teşekkür ederim.1. öneriniz uygula açısından biraz zahmetli.
2. öneriniz için bu kartı bulabileceğim yerleri biliyormusunuz?

Merhaba, arkadaşım Gökhan' ın dediği gibi iki yol var bilinen ama bence spindel için kullandığın pini değiştir sorunun kalmaz, yazni Port ve Pin ayarlarından Spindel için seçili olan Output #1 in pin numarasını başka boş bir pine ata sorun kalmaz.... Not: eğer boş pin yok ise acil stop pini, home sivişlerin pini yada ENABLE pinlerinden biri ile de değiştirebilirsin. ayrıca çok daha ısrarcı olursa makine :) 2nci LPT port kullanabilirsin, kesin çözüm olur çünkü; bios açılırken ilk olarak 1nci LPT portu kontrol eder 2nci portun sadece olup olmadığına bakar, ama bence pin değiştirerek sorunu çözmüş olacaksın ve bütün bunlara gerek kalmayacak.... selamlar.

merhaba , uzun zamandan beri yapmaya çalıştığım cnc plazmayı hayata geçirdim. Tabiki doğal olarak her şey bir kerede olmuyor, eksikler ve hatalarımız var .sizlerinde tecrübelerinizden ve önerilerinizden faydalanmak isterim
yaptığım plazma tezgah boyu , 3 metreye 1.7 metre 60x40 profil gövde ,hareket için kramiyer dişli kullandım ,modül 2 , pinyon dişli 24 diş . amacım motorları düşük devirde çalıştırıp, motoru güçlü tutmak bunun yanında modül 2'nın büyük adımı sayesinde aldığı yolu uzun tutmak yani hızlandırmak. Sistemi kurdum hareketi verdim .ilk deneme kesimlerimizide yaptık.düşündüğümüz gibi çok fazlada hıza ihtiyacımızın oldugunu gördüm. buda biraz plazmanın güçü ile alakalı. motorlarım nema 23 18.9kğ/cm kartım tb6560 5 eksen kart . 1/16 step ayarlı kartla ilgili ayarları gönderilen cd'ye göre mach3'e ayarladım ,cam için sheedcam kullanıyorum.
sorun şu düzgün doğrusal harekette çalışıyor sorunsuz fakat düşük devirlere indiğinde dişliler arasındakı geşişten dolayı sarsılma oluyor. buda plazma için hoş değil. m16 gijon kullanmayı düşünüyorum y eksen için fakat x eksen nin uzun olması 3m beni biraz düşündürüyor , ve paralel çalışan 2 motor mevcut internette araştırdım m26 3 metrellik gijom imalatı yapan firmalar var .
sizce bu sorunları bu gijonlarla ne kadar çözebilirim. Böyle tezgah yapmıış arkadaşlarımın tavsiyelerini bekliyorum.
daha önce 1 metrelik router yaptım m12 gijonla kullanıyorum mach3 program, cam olarakta CAMBAM, çok memnunum, CAMBAM'i yeni başlayan arkadaşlara tavsiye ederim kullanımı kolay , tezgah büyük olunca işler değişti.

Arkadaşım, plazma için uzun mesafede gijon yada kramayere ihtiyacın yok, bence triger kayış kullanman daha mantıklı ve daha kolay olur, sen yeterki yataklamanı sağlam yap yani kızaklar lineer olmalı ve rahat hareket etmeli, plazmada zorlanma olmayacağı için çok düşük güce ihtiyacın olacak ve eksen kaçırma gibi bir derdin olmayacak, o yüzden triger kayış bu iş için daha uygun açık olarak satılıyor ve istediğin ebatta hazırlayıp kullanabiliyorsun, hıza gelice eğer profesyonel olarak verim almak istiyorsan plazmadan, servo kullanman daha uygun 400watt lık bir servo işini fazlası ile görür, hıza gelince tahmin edemeyeceğin kadar da hızlı olur, fiyatda birazcık artar tabi ama profesyonel bir plazma kesim tezgahın olur, fiyat artmasın yarı profesyonel bir tezgahım olsun hız ve sesde okadar önemli değil dersen step motora devam, NEMA 23 ile hızdan pek beklentin olmasın çünkü hızını artırırsan step kaçırmalar olacaktır ve buda pek hoş olmaz çünkü kesmeye çalıştığın şekilden farklı şekiller elde edersin.... bence servo ve triger kayış kullan ve profesyonel bir makine sahibi ol....

Moderatör tarafında düzenlendi:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,397
Kullanıcılar
450,284
Son üye
ghj56

Yeni konular

Geri