Maaş ile ilgili sorunum var arkadaşlar

Bende senin gibi yeni sayılırım 4 ay önce mezun oldum ve işe başladım. Ama senin aldığın ücret gerçekten çok düşük bana göre ikinci alacağın maaşa kadar bekle değişen birşey olmazsa çok fazla kalmanı tavsiye etmem...

özelde başla az maaş ....zamanla artar derler...içimize dert olur..devlete girmeye çalışsan boş ver körelirsin derler...ama 2500 maaş ...hakkımızda hayırlısı....

mecbur bekliyeceğim artık artış olmazsa çıkmayı düşünüyorum.zaten acil para ihtiyacım yok.teşekkürler.

2005 yılında mühendis arkadaşlarım 800 tl ile işe başladığında zamanla düzelir derdik ve 6 yıl sonrada aynı ücretlerin olması özel sektörün ne durumda olduğunun kanıtıdır. Arkadaşı suçlamıyorum şartlar böyle ama yaklaşık 10 yıldan fazla deneyimi olan mühendis bir abisi olarak tavsiyem orda fazla zaman kaybetmemesidir. Para konusu şu ana önemli olmasada mesleki itibarı düşünerek bu durumu daha fazla sürdürmemek lazımdır. Şöyle düşün bir pratisyen tıp doktoru yada eczacı bu fiyatla işe başlayabilir mi? Başlamaz kendine mesleğine yakıştıramaz. İlla bir yerde deneyim kazanlım diyede her iş yerinde başlanılmamalıdır. Çok net ve samimi olarak söylüyorum düşük maaşla başla işi öğren ilerde maaşın yükselir yada iş sahibi olursun diyenler çokça çıkacaktır, malesef 100 lerce örnek var şu an bizzat bildiğim , düşükle maaşla başlayanların çoğunun pişman olduğudur ve standartlarıda hep düşük gitmiştir. Çoğu iş yerinde özellikle teknik alanda çalışan kuruluşlarda şöyle bir durum vardır; Bakarsın senin işini tekniker çok iyi yapıyor, sen o işi kapıp üstüne koyman gerekir ki mühendis olduğun farkına varılabilsin ama daha dikkatli bakıldığında orda yapılan çoğu işte mühendislik olgusuna sahip olunmadığı genellikle montaj ve devreye alama türünde işler olduğu, mühendislerinde sorumluluk sebebiyle daha çok idareciliğe kaçtığı bir durum vardır. Günümüzde durum budur. Net konuşayım çoğu işletmede mühendise ihtiyaç yoktur, yasal zorunluluk olmasa şu an çalışan mühendislerin yarısından fazlası işsiz kalırdı. Bir hastanede ademelerin kaç saat çalıştığını ve neleri temizlediği bir doktorun umrunda olmaz çünkü kendi işiyle ilgilenir. Hastane yerine şantiye, ademe yerine amele ve doktor yerine mühendisi düşünün, ne demek istediğimi anladınız umarım.

Başka bir arkadaş devlete girme köreleirsin diye telkinlerde bulunanlar hala varmış!!! Yıl olmuş 2011 hala bu sözü söyleyenler varya helal olsun. https://www.kontrolkalemi.com/forum...ktor-muhendisler-icin/sayfa11.html#post284449 şu sayfada benim mesajımda bu konunun cevabı var.

Üstelik devlette maaşlar 2.500 tl yi geçti arkadaşlar ki, devlette sadece düz mühendislik diye düşünmeyin, kariyer gruplarında ise nerdeyse 3,5- 4 bin liraya yakın ücretler kazanılabilmekte. Hem devlette çalışıp hiç yükselmeyecek misiniz? Baş mühendis, teknik şef, müdür yardımcısı, müdür, daire başkanı kim olacak?? Daha geçen hafta bayram öncesi 657 li mühendislere 200-300 lira arası maaşları arttı ek ödeme, yılbaşındaki zam hariç. Kitlerde çalışan mühendislerde yakında bir ayarlama yapılacak.

Şimdi 800 lira işe başlayan mühendisle 3.000 tl civarı işe başlayan mühendisi kıyaslayın, para analizini yapın, şunuda söyleyim 800 lira ile başlanılan bir meslek dalında 10 binlere çıkılamayacağını düşünmek zor olmasa gerek.

söylediklerinizde haklısınız fakat bizim insanımızın mühendislik ile ilgili algıları çok farklı.adam işyerine mühendis alıcak ama tecrübeli istiyor.ben bu çocuğu alıyım yetiştiriyim bir süre sonra da analitik düşünme becerisinden de yararlanarak işyerimi kalkındırıyım düşüncesinde değiller.bu mühendis anında bana para kazandırmaya başlasın düşüncesi hakim.böyle olunca piyasada yeniyseniz o zaman sizi hiçbiryer beğenmiyor.teknik donanımınız ne kadar yüksek olursa olsun bunu işe alıcak adama anlatamıyorsunuz.5 ay boyunca evde oturdum, 1-2 iş teklifi geldi beğenmediğimden değerlendirmedim.bu konuda hatalımıyım diye sorarsam kendime;tabi ki hatalıyım ama bir süre sonra etrafınızdakiler size iş güç sorunca üstünüzde psikolojik baskı oluşmaya başlıyor ve ne olursa kabul edebiliyorsunuz.şayet ben girdiğim işte ilk başta hiç maaş konuşmadım.konuşmayınca ve miktarı karşınızdakine bırakınca onlarda düşük maaş vererek bu durumu kullanıyorlar.gerçi ben bu kadar düşük ücret beklemiyordum.hatta ücreti ilk duyduğumda anında çıkmayı düşündüm ama tanıdık işyeri olduğu için bunu erteledim.
Ayrıca yaptığım işin mühendislikle uzaktan yakından alakası yok.ben ar-ge de mühendisliğimi kullanarak çalışmayı hayal ederken kendimi Bakım onarım elemanı olarak buldum.yaptığımız işler ise oranın ampülünü değiştir.şu pres makinesinin kontaktörünü değiştirmekten ve makina listesini hazırlamaktan ibaret.şu an bana hiçbirşey katmıyor ama yine de az da olsa devam edicem çünkü piyasa koşulları kötü ve her işveren tecrübeli eleman arıyor.tabi eğer maaşımı yükseltmezlerse çıkmayı düşünüyorum.

Kardeş benden sana bir tavsiye eğer bir iş teklifi gelirse ve bu şu anki çalışdığın konuma göre daha iyiyse (maaş (ilk etapta bence ihtiyaçlarını karşılayacak kadar olması yeterlidir.), çalışma koşulları, vs.) hiç kaçırma derim. Tanıdıkmış, torpilmiş vs. gibi düşünceleri hiç aklına bile getirme. Eğer sana işyerinin katkısı yoksa senden görtürdüğü birşeyler (maddi-manevi) varsa hiç düşünmeden teklifleri değerlendirmeni öneririm. Çünkü sen olmazsan senin yerine mutlaka birilerini bulacaklardır.

Meslek hayatında başarılar. Herşey gönlüne göre olur inşaallah.

Arkadaşlar tüm yorumları okudum şaşırdım 800 tl yi küçümseyenler piyasa böyle tecrübeli isen tabiki değerini bulacaksındır. Hem hatır için gerek olmadığı halde işe alınacaksın hemde şikayet edeceksin iyisini bulana kadar git boş otur o zaman denebilir ayrıca işçilik yapan elektrik mühendisi arkdaşım şu anda iyi konumda olan bir otomasyon firması sahibi deneyim için bir çok şeye katlanılabilir Askerlik durumun nedir yapmadı isen zaten büyük firmalar seni dikkate bile almıyor ayrıca şahsi fikrimi söyliyeyim surda yazdıklarını okuyarak senin için edindiğim izlenim iyi bir mühendis olmadığın yönünde belki başkalarıda benim gibi düşünmüştür aynaya bakmak lazım kolay gelsin.

Arkadaşlar tüm yorumları okudum şaşırdım 800 tl yi küçümseyenler piyasa böyle tecrübeli isen tabiki değerini bulacaksındır. Hem hatır için gerek olmadığı halde işe alınacaksın hemde şikayet edeceksin iyisini bulana kadar git boş otur o zaman denebilir ayrıca işçilik yapan elektrik mühendisi arkdaşım şu anda iyi konumda olan bir otomasyon firması sahibi deneyim için bir çok şeye katlanılabilir Askerlik durumun nedir yapmadı isen zaten büyük firmalar seni dikkate bile almıyor ayrıca şahsi fikrimi söyliyeyim surda yazdıklarını okuyarak senin için edindiğim izlenim iyi bir mühendis olmadığın yönünde belki başkalarıda benim gibi düşünmüştür aynaya bakmak lazım kolay gelsin.

sizin mühendislik anlayışınız nedir bilemiyorum açıkçası fakat şöyle bir durum var;ben yeni mezun bir mühendis olarak benden gidipte reaktif güç rölesi devresini sıfırdan tasarlamamı bekleyemezsiniz.buda oluyorki başlangıç için çok iyi bir mühendis değilim.sadece üniversite eğitimi ile iyi bir mühendis zaten olunmaz.ben çok iyi mühendisim diyenlerde kafadan sallıyordur.ancak şöyle birşey var:günümüz şartlarında her alanda kendimi geliştirmeye çalıştım.alçak geri,orta gerilim,otomasyon,bina otomasyonu,enerji verimliliği,yazılım geliştirme gibi.siz benim iyi bir mühendis olmadığımı söylüyorsunuz ve haklısınız,başlangıç olarak iyi bir mühendis değilim.peki siz günümüz şartlarında bu konularda kendinizi ne kadar geliştirebildiniz.esas önemli olan bu.
sizin mühendis olduğunuzu varsayarak,bu önyargılarınızla sizin benden de kötü mühendis olduğunuzu nedeniyle birlikte farkına vardım :) mühendis olan insan önyargılı olmaz,mantıklı analitik düşünerek her konuyu irdeler ondan sonra bir karara varır.sizin beni tanımadan şak diye böyle bir sonuca varmanız çok ilginç.

edit:arkadaşın profiline şimdi baktım teknikermiş.yine de yazdıklarım kalsın

Neredeyse baştan beri bu konuyu takip ediyorum ve ilk defa birşeyler yazmak zorunda hissettim. Sayın tantalis bu yazdıklarımı lütfen kişisel algılamayın naçizane 4 yıllık otomasyon deneyimi olan bir elektrik-elektronik mühendisiyim ben.

günümüz şartlarında her alanda kendimi geliştirmeye çalıştım.alçak geri,orta gerilim,otomasyon,bina otomasyonu,enerji verimliliği,yazılım geliştirme gibi.

Yukarıda yazdıklarınızdaki her konuda kendimi geliştimeye çalıştım noktasına kesinlikle katılmıyorum. Yazdığınız ana başlıkların her biri kendi içerisinde dallanıp budaklanır, nerdeyse ayrı bir bilim haline gelir. Size önerim herkonuda kendimi geliştirdim ya da geliştirmeye çalıştım iddialarından kaçının. Kendinize bir alan belirleyin(OG, AG, topraklama, otomasyon, enerji verimliliği vb.) ve o konuda kendinizi geliştirin. Her konuda birşeylerden yarım yamalak bilmektense, bir konuya tam hakim olmak her zaman daha iyidir.

Tekrar ediyorum lütfen yazdıklarımı kişisel algılamayın, size cevap verirmiş gibi, aslında diğer arkadaşlara da sesleniyorum.

Neredeyse baştan beri bu konuyu takip ediyorum ve ilk defa birşeyler yazmak zorunda hissettim. Sayın tantalis bu yazdıklarımı lütfen kişisel algılamayın naçizane 4 yıllık otomasyon deneyimi olan bir elektrik-elektronik mühendisiyim ben.

Yukarıda yazdıklarınızdaki her konuda kendimi geliştimeye çalıştım noktasına kesinlikle katılmıyorum. Yazdığınız ana başlıkların her biri kendi içerisinde dallanıp budaklanır, nerdeyse ayrı bir bilim haline gelir. Size önerim herkonuda kendimi geliştirdim ya da geliştirmeye çalıştım iddialarından kaçının. Kendinize bir alan belirleyin(OG, AG, topraklama, otomasyon, enerji verimliliği vb.) ve o konuda kendinizi geliştirin. Her konuda birşeylerden yarım yamalak bilmektense, bir konuya tam hakim olmak her zaman daha iyidir.

Tekrar ediyorum lütfen yazdıklarımı kişisel algılamayın, size cevap verirmiş gibi, aslında diğer arkadaşlara da sesleniyorum.

teşekkürler öneriniz için.tabi ki her mühendisin kendine göre bir uzmanlık alanı vardır.benimde asıl uzmanlık alanım otomasyondur.Fakat her alanın diğer alanlarla bağlantılı olduğu durumlar var.Ben zaten her alanda uzmanlaşmaya çalışmıyorum.sadece bilgi dağarcığımı arttırıyorum.Böyle yaparak takıldığım konuda çeşitli çözümler üretebiliyorum.
Örnek vermek gerekirse;bir preste hiç plc kullanılmamış ve tek butonla veya sensör ile açma-kapama yapmak istiyorsunuz.açma kapama zamanıda çok kısa olmak zorunda.bunu röle ile yapmaya çalışsanız,röle o kadar kısa zamanda açma kapama gerçekleştiremez,plc ile yapsanız bu seferde bu basit durum için yüzlerce dolar harcamanız gerekir.en basit ve ucuz yöntem ise PIC kullanarak küçük bir elektronik devre tasarlamak.İşte bu durumlar için bana bu bilgiler lazım olabilir.Bunun için diğer alanlarlada ilgilenmeye çalışıyorum.Ama dediğiniz gibi uzmaklık tek bir alanda olması gerekiyor.teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri