Maaş ile ilgili sorunum var arkadaşlar

2005 yılında mühendis arkadaşlarım 800 tl ile işe başladığında zamanla düzelir derdik ve 6 yıl sonrada aynı ücretlerin olması özel sektörün ne durumda olduğunun kanıtıdır. Arkadaşı suçlamıyorum şartlar böyle ama yaklaşık 10 yıldan fazla deneyimi olan mühendis bir abisi olarak tavsiyem orda fazla zaman kaybetmemesidir. Para konusu şu ana önemli olmasada mesleki itibarı düşünerek bu durumu daha fazla sürdürmemek lazımdır. Şöyle düşün bir pratisyen tıp doktoru yada eczacı bu fiyatla işe başlayabilir mi? Başlamaz kendine mesleğine yakıştıramaz. İlla bir yerde deneyim kazanlım diyede her iş yerinde başlanılmamalıdır. Çok net ve samimi olarak söylüyorum düşük maaşla başla işi öğren ilerde maaşın yükselir yada iş sahibi olursun diyenler çokça çıkacaktır, malesef 100 lerce örnek var şu an bizzat bildiğim , düşükle maaşla başlayanların çoğunun pişman olduğudur ve standartlarıda hep düşük gitmiştir. Çoğu iş yerinde özellikle teknik alanda çalışan kuruluşlarda şöyle bir durum vardır; Bakarsın senin işini tekniker çok iyi yapıyor, sen o işi kapıp üstüne koyman gerekir ki mühendis olduğun farkına varılabilsin ama daha dikkatli bakıldığında orda yapılan çoğu işte mühendislik olgusuna sahip olunmadığı genellikle montaj ve devreye alama türünde işler olduğu, mühendislerinde sorumluluk sebebiyle daha çok idareciliğe kaçtığı bir durum vardır. Günümüzde durum budur. Net konuşayım çoğu işletmede mühendise ihtiyaç yoktur, yasal zorunluluk olmasa şu an çalışan mühendislerin yarısından fazlası işsiz kalırdı. Bir hastanede ademelerin kaç saat çalıştığını ve neleri temizlediği bir doktorun umrunda olmaz çünkü kendi işiyle ilgilenir. Hastane yerine şantiye, ademe yerine amele ve doktor yerine mühendisi düşünün, ne demek istediğimi anladınız umarım.

Başka bir arkadaş devlete girme köreleirsin diye telkinlerde bulunanlar hala varmış!!! Yıl olmuş 2011 hala bu sözü söyleyenler varya helal olsun. https://www.kontrolkalemi.com/forum...ktor-muhendisler-icin/sayfa11.html#post284449 şu sayfada benim mesajımda bu konunun cevabı var.

Üstelik devlette maaşlar 2.500 tl yi geçti arkadaşlar ki, devlette sadece düz mühendislik diye düşünmeyin, kariyer gruplarında ise nerdeyse 3,5- 4 bin liraya yakın ücretler kazanılabilmekte. Hem devlette çalışıp hiç yükselmeyecek misiniz? Baş mühendis, teknik şef, müdür yardımcısı, müdür, daire başkanı kim olacak?? Daha geçen hafta bayram öncesi 657 li mühendislere 200-300 lira arası maaşları arttı ek ödeme, yılbaşındaki zam hariç. Kitlerde çalışan mühendislerde yakında bir ayarlama yapılacak.

Şimdi 800 lira işe başlayan mühendisle 3.000 tl civarı işe başlayan mühendisi kıyaslayın, para analizini yapın, şunuda söyleyim 800 lira ile başlanılan bir meslek dalında 10 binlere çıkılamayacağını düşünmek zor olmasa gerek.

Süper bir analiz murat abi

Arkadaşlar yazışmaları başından beri okudum.Öncelikle arkadaşımızın 800 tl yi kabul edip işe başlaması çok üzücü ve mesleğimiz nereye gidiyor sorusunu akla getiriyor.
Türkiye de şöyle bir gerçek var tabi kimse senin okulu bitirmek için neler yaptığını neler çektiğini bilmez umrundada değildir.Seni çalıştıracakları en az fiyata çalıştırma peşindedirler. Birde tabi iş bulma sorunu var heryerde iş ilanı var ama bunlara kimler giriyor bilmiyorum.İlana başvuruyosun adam geri dönüp bir mail bile atmıyor.
Bende bir fabrikada Bakım mühendisi olarak işe başladım 800 tl kadar olmasada yine benimkide düşük ama bu konuda mühendisler odasının ve tecrübeli mühendis arkadaşlarımızın suçuda yok değil bence biz birbirimize destek olsak bu durumda olmayız...

bu konuda mühendisler odasının ve tecrübeli mühendis arkadaşlarımızın suçuda yok değil bence biz birbirimize destek olsak bu durumda olmayız...[/QUOTE]

Odalardan ve tecrübeli mühendislerden ne gibi yardım bekliyorsunuz ?

İşveren emek sömürücü az maaş ile ne kadar çok iş yaptırabilirim derdinde yani fırsatçı, işsiz ise çaresiz hanımı eve ne zaman ekmek getireceksin diye bekleyen, çocuğunun isteklerine boyun eğen işsiz bir baba bu durumda ne yapabilir. Böyle bir denklemde özelde yüksek maaş beklemek ne derece mantıklı. Bunları söylerken 800TL maaşı onaylamadığımı ayrıca belirtmek isterim ancak bunlar ülkemizin gerçekleri. Bu gerçekleri değiştirmek çok zor çünkü çok fonksiyonlu çok bilinmeyenli bir denklemdir.
Bakın 2011 kasım ayı değerlendirmesi açlık sınırı 926,58TL
http://www.turk-is.org.tr/source.cms.docs/turkis.org.tr.ce/docs/file/gidaharcama.pdf

sizin mühendislik anlayışınız nedir bilemiyorum açıkçası fakat şöyle bir durum var;ben yeni mezun bir mühendis olarak benden gidipte reaktif güç rölesi devresini sıfırdan tasarlamamı bekleyemezsiniz.buda oluyorki başlangıç için çok iyi bir mühendis değilim.sadece üniversite eğitimi ile iyi bir mühendis zaten olunmaz.ben çok iyi mühendisim diyenlerde kafadan sallıyordur.ancak şöyle birşey var:günümüz şartlarında her alanda kendimi geliştirmeye çalıştım.alçak geri,orta gerilim,otomasyon,bina otomasyonu,enerji verimliliği,yazılım geliştirme gibi.siz benim iyi bir mühendis olmadığımı söylüyorsunuz ve haklısınız,başlangıç olarak iyi bir mühendis değilim.peki siz günümüz şartlarında bu konularda kendinizi ne kadar geliştirebildiniz.esas önemli olan bu.
sizin mühendis olduğunuzu varsayarak,bu önyargılarınızla sizin benden de kötü mühendis olduğunuzu nedeniyle birlikte farkına vardım :) mühendis olan insan önyargılı olmaz,mantıklı analitik düşünerek her konuyu irdeler ondan sonra bir karara varır.sizin beni tanımadan şak diye böyle bir sonuca varmanız çok ilginç.

edit:arkadaşın profiline şimdi baktım teknikermiş.yine de yazdıklarım kalsın

Evet ben teknikerim (DGS sınavını kazandığım halde şahsi sebeplerden gidemedim) helal ollsun sen gitmişsin tebrik ederim bitirmişsinde ama şöyle bir şey varkı senin ben mühendisim diye altında gördüğün adam kendi işinin patronu iyide kazanıyor şükür forumlarda ona buna sistemi eleştirmekle olmadı çalışmakla oldu sizi eleştirme noktam mesleki bilginiz ne yapip ne yapamazsınız bu değildi benide ilgilendirmiyor ama siz bu duruşla devam ettiğiniz sürece olduğunuz yerde saymaya hatta elindekini kaybetmeye mahkumsun

İş hayatına yeni başlayanlar "deneme süresi" olarak bilinen zamanla her yeni işe girdiklerinde karşılaşacakları deyimi bu şekilde öğrenecekler.İşyerine bağlı olarak genelde 1 hafta - 3 ay arası deneme süresi olarak geçmektedir.Çoğu zaman başvuru formunda istediğiniz maaş miktarı kısmını boş bıraksanızda binlerce TL veya USD yazmış olsanızda farketmez.İhtiyaçlarına karşı verimliliğiniz değerlendirilir.Ya teşekkür eder gönderirler yada o şirkette ummadığınız mevkilere gelirsiniz.İşte bu yüzden acele etmeyin sizi memnun edebilecek başka bir iş bulana kadar orada durun diye öneririm.Hatır için işe alındığınızı yazmışsınız.Yani belirttiğiniz maaşı oradan muhtemelen mühendis olamasanızda alacaktınız.Ayrıca başka bir iş müracatınızda başvuru formuna yazacağınız iş tecrübeniz olur.
Unutmadan bir şey daha belirteyim.Mümkün olduğunca hiçbir yerden kötü izlenimler bırakarak ayrılmayın.Her zaman aralık bir kapınız olsun.En azından bir şekilde oradakilerle tekrar karşılaştığınızda bir çaylarını içip laflayabilesiniz.

bu konuda mühendisler odasının ve tecrübeli mühendis arkadaşlarımızın suçuda yok değil bence biz birbirimize destek olsak bu durumda olmayız...

Odalardan ve tecrübeli mühendislerden ne gibi yardım bekliyorsunuz ?[/QUOTE]

Oda bu konuda daha dik dursa bununla ilgili çalışmalar yapsa yani kendini kabul ettirse böyle olmaz derim ben..

İşveren emek sömürücü az maaş ile ne kadar çok iş yaptırabilirim derdinde yani fırsatçı, işsiz ise çaresiz hanımı eve ne zaman ekmek getireceksin diye bekleyen, çocuğunun isteklerine boyun eğen işsiz bir baba bu durumda ne yapabilir. Böyle bir denklemde özelde yüksek maaş beklemek ne derece mantıklı. Bunları söylerken 800TL maaşı onaylamadığımı ayrıca belirtmek isterim ancak bunlar ülkemizin gerçekleri. Bu gerçekleri değiştirmek çok zor çünkü çok fonksiyonlu çok bilinmeyenli bir denklemdir.
http://www.turk-is.org.tr/source.cms.docs/turkis.org.tr.ce/docs/file/gidaharcama.pdf

Bunları söylerken o adamın 4 sene ne zorluklarla okuduğunu ne kadar para harcadığını hesapladınızmı..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bunları söylerken o adamın 4 sene ne zorluklarla okuduğunu ne kadar para harcadığını hesapladınızmı..

Antreman değil önemli olan maçtır ve skordur. Önemli olan hatice değil neticedir. Yaşadığımız andır geçmiş değil. Bu anlattıklarımı ancak yaşayan bilir başkasına masal gelir. Bende mühendisim bende bu zorlukları zamanında yaşadım şimdi halimize çok şükür.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abi Allah Yardımcınız olsun. Siz torpilliymişsiniz, torpilsizlerin vay haline :)
Tabii durumunuzu bilmiyorum. Belki de tecrübe için çalışıyorsunuz. Açıkçası yazıların 2. sayfadan sonrasını da okumadım. Ama emeğinize yazık. Okuduğnuza yazık. Kolayla okunmuyor. Bence fırsatınızı bulduğunuzda başka bir yerde çalışın. Amele yevmiyesi diye tabir edilen, vasıfsız işçi yevmiyesi 100 lira. Hadi sigortası yok, servisi yok diyelim, 80 lira. Siz mühendissiniz. İnanın ki üzüldüm.
Hem biz teknisyenlere de yazık. Zam istediğimizde, 800 liraya mühendis çalıştırıyoruz, ne zammı diyorlar :)
Bir de aşağıdaki linki paylaşayım istedim. Komik ve uydurma haber ama, anladığım kadarıyla gerçeklik payı da var:
http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=147474

Antreman değil önemli olan maçtır ve skordur. Önemli olan hatice değil neticedir. Yaşadığımız andır geçmiş değil. Bu anlattıklarımı ancak yaşayan bilir başkasına masal gelir. Bende mühendisim bende bu zorlukları zamanında yaşadım şimdi halimize çok şükür.

Çok şükürrr :)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri