Mühendislik çok kötü durumda diyorlar ve

sizin verdiğiniz bu maaş rakamları nerede sorması ayıp ?
İş başvurusunda bulunayım. :) 657 ye tabi olanların maaşları o şekil.
657 olmakta ayrı bir dert kadro yok puanlar 90 dan aşağı inmiyor.
Özelde kolay kolay vermezler bu parayı. Ben şöle yaptım şunu yaptım bunu yaptım sağlam malzemeyi kasten bozup arızası surdaymıs çözdüm diye reklam filmleri çevirenler alıyor dediğiniz paraları. Öylemi olmak lazım bilmiyorum ki.

sn hasanzincirin doktor olma fikri en güzeli bence :)

siz kac mezunusunuz ve yasınız kac benim söylediğim rakamı alan muhendis abim var yaşı 40 ve konusunda uzman suanda avrupa tem konutlarında projeleri yönetiyo bırakında bu adamda alsın yanı yeni mezun adam 25 yasında caylak diilya

siz kac mezunusunuz ve yasınız kac benim söylediğim rakamı alan muhendis abim var yaşı 40 ve konusunda uzman suanda avrupa tem konutlarında projeleri yönetiyo bırakında bu adamda alsın yanı yeni mezun adam 25 yasında caylak diilya

ben teknisyen tekniker maaşlarını kastedmiştim. Ben mühendis değilim teknikerim. Abinizin aldığı maaşa birşey demedim yanlış anlaşılmışım.
Artı olarak şunuda belirtmek isterim yaş ile işinde uzman olmanın bence pek bir alakası yok. Kişiden kişiye değişkenlik gösterir öğrenme kapasitesi. Adam araştırmacıdır mantık yürütme yeteneği iyidir zekidir hayal peresttir idealisttir genç yaştada iyi yere gelen genç teknik personeller var. Ama sayısı fazla değil tabiki. Günümüz teknolojisi sıçrama yapmakta ve bunu takip etmekte eski nesil zorlanmakta. Eski mühendisler şuan yeni sistemlerde bocalıyor buda bir gerçektir.

İşi sadece yapılan iş ve karşılığında alınan para olarak düşünmeyin.
Tecrübesizde olsa bir yerde çalışan mühendisin bir sorumluluğu var.
Bir iş kazası olsa mühendisin yakasına yapışacak kanunlar.
Özellikle tehlikeli iş kollarında çaylakta olsa mühendis alımının amaçlarından
biri de budur.Bir kaza bela durumunda paçayı sıyırmak için mühendis alırlar.
Sadece mühendis değil,teknisyenin de sorumluluğu var.
Bir işyerinde cihazda kaçak ve kaza oluyor ,imalat sorumlusu mühendisi
(gıda mühendisi) ve cihazı tamir eden elektrikçiyi kanun çağırıyor.
Bu sorumluluğun bedeli maaş olarak kaç lira!!
Haksızmıyım?

benim sadece anlatmak istediğim okuldan cıktığınız gibi yuksek maaşlarla işe başlayamassınız bakın teorikteki dirsek çürütme kitap üzerindeki bilginiz için okul bitipte iş hayatına başlamanız asıl tecrube ve iş uzmanlığı burda yetişerek oluşuyo şimdi siz yeni mezunsunuz sizden 17 sene önce mezun olmuş konusunda uzman bi muhendisle aynı maaşı almanız sizce söz konusu olurmu siz bi işveren olsanız yeni mezunla yaş 40 demiş konusunda uzman olmuş birisine aynı parayı verirmisiniz veyahut hangisine daha fazla guvenip iş teslim edersiniz bikere yeni mezun adam sudan cıkmış balık gıbı iş hayatında daha sağını solunu bilemez yetişmesi lazım ayrıca ben çalıştırcak muhendis aramadığım için o sözünüz beni alakadar etmiyo turkiyedemi adam bulunmaz istemediğiniz kadar hemde değerli arkadaşım okuldakı 7 senenizi unutun iş hayatınızdaki ilk 7 senenize bakın

arkadaşım sen beni anlamadın heralde ben de demiyorum ki yeni mezun biri uzman biriyle aynı parayı alsın ama en azından belrli bir seviyede ücret teklif edilsin en azından hem şöyle de bir gerçek var eğer mühendis o işte uzmanlaşmışsa onu yanınızda barındırman çok zor merak etme. yakında çalıştıracak mühendis bulamayacaksınız derken yakında kimse mühendislik fakültesine gitmeyecek demek istiyorum. çüknü 5 sene mühendislik fakültesinde vakit kaybetmektense piyasada çalışıp para kazanmak daha karlı sizin dediğiniz koşullarda bir fiyat analizi yapsanız ne demek istediğimi anlarsınız hatta şöyle deyim bu koşullarda 8 yıllık eğitim bile saçma sizin söylediğinize göre insan okuma yazma öğrensin 4 işlemi bilsin sonra doğru sanayiye çıraklığa 10 yaşında başlasa çıraklığa askerden geldiğinde en kalifiye eleman olarak piyasa iş aramaya başlayacak yanlış mıyım???

İşi sadece yapılan iş ve karşılığında alınan para olarak düşünmeyin.
Tecrübesizde olsa bir yerde çalışan mühendisin bir sorumluluğu var.
Bir iş kazası olsa mühendisin yakasına yapışacak kanunlar.
Özellikle tehlikeli iş kollarında çaylakta olsa mühendis alımının amaçlarından
biri de budur.Bir kaza bela durumunda paçayı sıyırmak için mühendis alırlar.
Sadece mühendis değil,teknisyenin de sorumluluğu var.
Bir işyerinde cihazda kaçak ve kaza oluyor ,imalat sorumlusu mühendisi
(gıda mühendisi) ve cihazı tamir eden elektrikçiyi kanun çağırıyor.
Bu sorumluluğun bedeli maaş olarak kaç lira!!
Haksızmıyım?

Size sonuna kadar katılıyorum

bende şunu eklemenk isterimarkadaşlar birde bizim türkiyedeki mühendislerle yabancı ülkeler mühendisleri arasında dağlar kadar fark var mesela bir örnek vereyim geçen sene bizim fabrikaya hollandadan mühendisler geldi adamlar tulumları giydi heemen elektrik panosunun içine girdi işe başladı bizim türk mühendislerde bu yok biraz burunları havada ben okulu iş yapmak içinmi bitirdim mantığı var birde diyorlarki türkiyede iş yok iş var ama maaşı beğenmeyen insan çok adam yeni mezun olmuş ben bu kadar sene bu maaşı almak içinmi okudum diyor bakıyorsun tecrübe yok sıfır mesela bir elektrik mühendisi yeni mezun olmuş arkadaşın çalıştığı fabrikaya başvuru yapmış adamı alp panonun yanına götürmüşler adam panoya panoda adama bakmış sonrada maaşı beğenmeyip şirketten ayrılmış arkadaşların dediği gibi maaşın yüksekliği tecrübe ,yetenek, ve güveninirlik bunlara bakar iyi çalışmalar

bende şunu eklemenk isterimarkadaşlar birde bizim türkiyedeki mühendislerle yabancı ülkeler mühendisleri arasında dağlar kadar fark var mesela bir örnek vereyim geçen sene bizim fabrikaya hollandadan mühendisler geldi adamlar tulumları giydi heemen elektrik panosunun içine girdi işe başladı bizim türk mühendislerde bu yok biraz burunları havada ben okulu iş yapmak içinmi bitirdim mantığı var birde diyorlarki türkiyede iş yok iş var ama maaşı beğenmeyen insan çok adam yeni mezun olmuş ben bu kadar sene bu maaşı almak içinmi okudum diyor bakıyorsun tecrübe yok sıfır mesela bir elektrik mühendisi yeni mezun olmuş arkadaşın çalıştığı fabrikaya başvuru yapmış adamı alp panonun yanına götürmüşler adam panoya panoda adama bakmış sonrada maaşı beğenmeyip şirketten ayrılmış arkadaşların dediği gibi maaşın yüksekliği tecrübe ,yetenek, ve güveninirlik bunlara bakar iyi çalışmalar

kubilay arkadaşım tam benim anlatmak istediğim şeyleri yazmış tamamen katılıyorum

ya arkadaşlar siz merak etmeyin herkes haddini bilir hiç bir iş bilmeden (eğer insan mühendis olmuşsa hiç bir iş bilmiyor diyemezsin mutlaka birşeyler biliyordur ama farkında değildir) tutupta çok fazla bir ücret isteyen biri çıkmaz karşınıza çıkarsa da terbiyesizlik yapmış olur ama sen yeni mezunsun önce tecrübe kazanman lazım gibi bir ifadenin altına sığınarak asgari ücrete köle gibi çalış demek de terbiyesizlik bence lütfen kimse gocunmasın ama ben bu şekilde düşünüyorum

ya arkadaşlar siz merak etmeyin herkes haddini bilir hiç bir iş bilmeden (eğer insan mühendis olmuşsa hiç bir iş bilmiyor diyemezsin mutlaka birşeyler biliyordur ama farkında değildir) tutupta çok fazla bir ücret isteyen biri çıkmaz karşınıza çıkarsa da terbiyesizlik yapmış olur ama sen yeni mezunsun önce tecrübe kazanman lazım gibi bir ifadenin altına sığınarak asgari ücrete köle gibi çalış demek de terbiyesizlik bence lütfen kimse gocunmasın ama ben bu şekilde düşünüyorum

düşüncelerinize katılıyorum tabiki bi muhendise asgari ücret teklif edilmez
ama bizim ulkemizde adam kullanmayı iyi bilen işverenler çalıştırdıkları elemanların haklarını yiyolar bu zihniyette olan işverenler adam çokya biri olmassa biri olur düşüncesiyle adamın hakkını yiyolar ama adam bulamasınlar yeri gelince 5000 lira bile verirler mecbur kaldıklarında

Yorumları okuyunca aklıma Nasrettin Hoca nın sen de haklısın dediği fıkra geldi Mühendis arkadaşlar ücretin azlığından yakınıyorlar Haklıdırlar Sadece yasal sorumluluklarını düşünürsek az bile aldıkları söğlenebilir Ne varki hiç birimiz çatımızı 10 liraya tamir edecek varken tutupta 20 liraya yaptırmayızPiyasa böyle.
Çözüm ne bilemiyorum ama şöyle bir uygulamanın olduğunu duymuştum.Yanımızdaki termik santralin inşaasında çalışan İngiliz elektrikçilerin kendilerine ait sendikalarının olduğu ve işi orası üzerinden kabul ettikleri Sendika iş bulamazsa fondan ücretlerin karşılandığı bilgisini almıştıkTabii binlerce elektrikçinin üye olduğu sistemin piyasada kabul edilebilmesi için de oldukça ağır mesleki ve mali sorumlulukları olduğu söğlenmişti

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri