kumpas

Arkadaşlar şu bildiğimiz tornacı (Birçok alanda kullanılmakta) arkadaşların ellerinden düşürmedikleri dijital göstergeli (LCD displeyli) "elektronik kumpas" olarak tabir edilen. Bu cihazın ölçüm yapma prensibini bilen (Sensör kısmının) arkadaşlar, mümkünse bu konuda paylaşımda bulunursanız sevinirim.

araştırma sonucunda sadece satış noktalarına,.. ulaşabiliyorum.

Saygılarımla

netür bir sensör kullanılıyor burda bir türlü çözebilmiş değilim içini açıp baktığımda herhangi bir sensörde yok sadece basitçe bir pcb devresi

Ekli dosyalar

• maxresdefault.jpg
    maxresdefault.jpg
    69.7 KB · Görüntüleme: 26
Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sensörler mm lik hassas değildir bence cm hassasiyeti olabilir mouse tekerleği gibi birşey olabilir dönerek mesafe bulma yapıyor olabilir

olumsuz yawuz.. söküp kontrol ettiğimde resimdeki görüntüyle karşılaştım

Ekli dosyalar

• P1020941-cr.jpg
    P1020941-cr.jpg
    131.1 KB · Görüntüleme: 32
teşekkürler değişik bir sistem, galiba pcb deki çigiler ve delikler kaydırdıkça programlanabilir entegre varsa o delik ve çizgileri mm cm olarak algılıyor olabilir yada sayıcı display devresi olabilir

Kapasitif ölçüm denilmekte mesafeyi böyle rakama çeviriyor.

Ben tornaciyim manyetik olarak olcum yapar bu tip kumpaslar siyah rakam yazan yerlerde bakir benzeri bi filmlle kaplidir kirlenmeye karsi cok hassas tirlar dijital duzenek bu bakir benzeri filmin usstunde ileri geri gittiginde nerde duruyorsa ordaki degeri ekrana tasir bi nevi liner cetvel gibidir ama bunda cam yoktur yerine bakirimsi bi film vardir benim rahmetliyi sokup incelemistim ordan aklimda kaldi

hepinize teşekkür ederim evet o delikler ile manyetik bir ölçm yapıyo acaba sıradan pcb ye yapılsa ve sinyalleri entegreye gönderecek olsa böyle bir şeritle mesafe ölçümü yapabilirmiyim yani kendi imkanımla heralde çok üstdüzey bir teknoloji değil bu...

Olabilir ama pcb nin bakir kisminin altindaki fiber yapi olcumu etkileyebilir

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri