Kumanda Sorunu

arkadaşlar bir tane eksantirik pres makina panosu yapacağım ama bir konuda kafam karıştı.makinanın çalışması şöyle alaçak
makinanın startına basıldımı motor çalışaçak daha sonra 3 sn sonra duracak. aslında bunda sorun yok ama biz güvenlik için şöyle birşey istiyorum .makinanın ayak bedalına basıldı ve çalıştı yalnışlıkla makinanın ayak pedalına basılı tutarsa makinanın tekrar start almayacak mecburen ayak bedalından ayağımızı kaldırıp tekrar bastığımızda makina çalışaçak

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Anladığım kadarıyla makina elektrik kumanda devresiyle tasarlanmak isteniyor ki öyleyse;
makina presleme esnasında bir röle(K rölesi diyelim) çektirin(mühürleyin) bu rölenin mühürünü bozmak için Start kontagının olmaması(NC durumu) veya alarm reset(alarmlık bir durum bu) gerekir.
Makina otomatik aşağı devresine seri olarak K rölesinin NC kantağını girerek sürekli start olayını engelleyebilirsiniz.
Yazılım olarakta aynı mantığı kullanabilirsiniz...

sayın yönetici tam anlayamadım biraz daha açarsanızveya bir şekil koyarsanız
çok sevinirim

bu eksantrik presi çok canlandıramadım kafamda açıkçası eksantrik preslerde motor zaten sürekli çalışmazmı kam hareket ettiğinde pres hareketini tamamlamazmı yukarıya geldiğinde mekanik kilitleme tekrar yerine gelmiş olması gerekir. Bu mekanik hareketle yapılacaksa mutlaka üst noktada bir swich olması gerekir.Ben olsam akıllı röle kullanırdım pedalın hem kapalısını hem açığını (emniyet için) logoda işlerdim iki kontak değişme süresini ölçer biri takılı kalırsa presin çalışmasını engellerdim ayrıca pedala atıyorum 0.5 sn basma süresini ister tekrar yeni çevrim için kontakların normal halinde iken tekrar set olmasını isterim üst limit swichinde bu seti bozmasını sağlardım. Arkdaşlarının parmaklarını korumak için emniyetten ve masraftan kaçma sonra üzülürsün.

Arkadaşım anladığım kadarıyla şöyle bir önerim var, ayak pedalına bir zaman rolesi bağlarsan onunla start verirsin ,pedala devamlı basılı olsa bile zaman rolesi ayarlana zaman sonunda kontağını açacağından sistem mühürlemesi çözüldümü tekrar pedala basmak gerekeçek kanısındayım ..Yani pedal çıkışı zaman kontaklı olur.....

çift pedal bu iş için yeterli iki ayrı pedalı birbirine seri bagla pedalın birine yanlıslıkla bassa bile digeri boşta oldugunda sistem çalışmaz

egzantrık preslerde motor sureklı calısır
guvenlık ıcınde sadece kumandada bazı yollara basvurulabılır

pals rölesi kullan her basmada tek pals verir böylece pedala sürekli basılsa bile start almaz

Anladığım kadarıyla makina elektrik kumanda devresiyle tasarlanmak isteniyor ki öyleyse;
makina presleme esnasında bir röle(K rölesi diyelim) çektirin(mühürleyin) bu rölenin mühürünü bozmak için Start kontagının olmaması(NC durumu) veya alarm reset(alarmlık bir durum bu) gerekir.
Makina otomatik aşağı devresine seri olarak K rölesinin NC kantağını girerek sürekli start olayını engelleyebilirsiniz.
Yazılım olarakta aynı mantığı kullanabilirsiniz...
sayın ustad konuyu bıraz daha acarmısınız?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri