Küçük çaplı kumanda devresi

0M42

Katılımcı Üye
Selamlar hayırlı işleriniz olsun. İçinden çıkamadığım küçük çaplı bir kumanda sorunum var. Aşağıdaki tabloda kaba taslak olarak çizmeye çalıştım.

Bir tane +12 volt çıkış veren terminalim var. Bu çıkış sistemin farklı bir mekaniğini ile bağlantılı. Duruma göre +12 geliyor bir süre sonra kesiliyor, sonra tekrar geliyor ve tekrar kesiliyor bu şekilde devam ediyor. Ayrıca bir de döner tabla şeklinde mekanik bir düzeneğim var. Hareketini 12 volt luk dc motor yapıyor. Bu sistemin şu şekilde çalışma gerekiyor. +12 terminal her çıkış verdiğinde tabla dönecek, üzerindeki çentik limit sensörü tetiklediğinde dönüş duracak.

+12 terminal çıkışı kesip tekrar verdiğinde yine aynı döngüyü tamamlayacak. Sistemi bu şekilde çalıştırabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Ben işin içinden çıkamadım. Limit sensör sabit olduğundan ve basılı olduğunda kontaklar ayrık kaldığından sisteme tekrar hareketi veremedim. Değerli bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız minnettar kalırım.

Ekli dosyalar

• Deneme.jpg
    Deneme.jpg
    26.2 KB · Görüntüleme: 32
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Selamlar hayırlı işleriniz olsun. İçinden çıkamadığım küçük çaplı bir kumanda sorunum var. Aşağıdaki tabloda kaba taslak olarak çizmeye çalıştım.

Bir tane +12 volt çıkış veren terminalim var. Bu çıkış sistemin farklı bir mekaniğini ile bağlantılı. Duruma göre +12 geliyor bir süre sonra kesiliyor, sonra tekrar geliyor ve tekrar kesiliyor bu şekilde devam ediyor. Ayrıca bir de döner tabla şeklinde mekanik bir düzeneğim var. Hareketini 12 volt luk dc motor yapıyor. Bu sistemin şu şekilde çalışma gerekiyor. +12 terminal her çıkış verdiğinde tabla dönecek, üzerindeki çentik limit sensörü tetiklediğinde dönüş duracak.

+12 terminal çıkışı kesip tekrar verdiğinde yine aynı döngüyü tamamlayacak. Sistemi bu şekilde çalıştırabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Ben işin içinden çıkamadım. Limit sensör sabit olduğundan ve basılı olduğunda kontaklar ayrık kaldığından sisteme tekrar hareketi veremedim. Değerli bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız minnettar kalırım.

Merhabalar,

En rahat ve düşük maliyetle, zamanlayıcı/sayıcı (timer/counter) ile çözebilirsiniz. Dediğiniz gibi, motor durduğunda sw basılı kalıyorsa, mühürleme ile çözülemez, yükselen kenar (pulse) tetiklemeli bir cihaz gerekir.

Seçeceğiniz cihazın başla (start) ve dur (stop/reset) bacakları ayrı olmalı ve yükselen kenar tetiklemeli ayarlanabilmelidir.

Elinizde atıl durumda bir plc hazırda varsa ve plc ile ilerlerseniz, projenizde ilerde istenebilecek tüm revizyonlara da cihazınızı değiştirmeden cevap verebilirsiniz.

Burada yükselen kenar (rising edge) tetiklemesinden şunu anlıyoruz :

Giriş sinyalinizi zamanlayıcı/sayıcının başla (start) bacağına bağladınız. Giriş sinyaliniz yükseldikten sonra sürekli gelecek ancak, zamanlayıcı/sayıcı cihaz, giriş sinyali yükseldiği anda çıkış verecek ve bir daha da giriş sinyalinin durumuna bakmadan sadece dur (start/reset) bacağından sinyal gelmesini bekleyecek.

Motorunuz switch e ulaşınca, zamanlayıcı/sayıcının dur bacağında sürekli sinyal olacak. Zamanlayıcı sadece, sinyali ilk gördüğü anda duracak ve bir daha bu bacaktaki sinyalin durumuna bakmayarak başla (start) bacağından sinyal gelmesini bekleyecek.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim ama plc benim için pahalı bir çözüm forumdan bir arkadaş yardımcı oldu şema gönderdi. Deneyip çalıştırabilirsem burada yayınlarım.

Sizin sisteminizi tam olarak bilmediğim için böyle bir kumanda devresi çizdim. Çalışması size bir fikir verir umarım.
IMG_20220918_173253.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri