kontrol kalemi mi? & faz kalemi mi?

Bence her ikisinin görevi ayrıdır ama yine tercihim faz kaleminden yana.en azından çalıştığım voltaj gerilimini görürüm.Sonuçta şaşeyi alabileceğim yakın mesafeler mevcut.kontrol kalemi çoğu zaman yanıltabiliyor.faz kaleminde bu risk daha az diye düşünüyorum

Faz kalemi veya ölçü aleti kullanmak en doğrusudur.Kontrol kalemi ( yeni çıkan besleme kaynaklı tipler
daha tehlikeli ),bazı durumlarda yanıltabilir ve insanı tehlikeye atabilir.Fabrika gibi tesislerde,arıza tespi-
ti için,kontrol kalemi kullanılmasına hiçbir zaman müsaade etmiyoruz.

biz fabrikada enerji kontrolü için faz kalemi kullanmaktayız. faz kalemlerini bilirisniz üzerinde voltaj kademeleri vardır ve fazı görmek için diğer ucuyla şase almamız gerekir. fabrikadaki arkadaşlar lamba arızasını gidermeye çalşırken hangi kablonun faz olduğunu anlamak istiyorlar fakat tavanda şase olmadığı için fazı göremiyorlar. tabi hemen bi uzatma kablo çekip onun şasesinden faydalanıyorlar. o esnada kontrol kalemi olsaydı faz hangiisi anlaşılacaktı. normal şartlarda faz kalemi bence daha faydalı ama bu gibi durumlar için de yanımızda en azından ufak kalemi tipi bi kontrol kalemi taşımamızın faydalı olacağının düşünüyorum. siz üyeler acaba kontrol kalemi mi yoksa faz kalemi mi kullanıyorsunuz paylaşırsak memnun olurum ???
Merhaba arkadaşım acizane bildiğim kadar yardımcı olmaya çalışayım........1ncisi üzerinde voltaj kademelerini gösteren 1.2.3.4.5.6.led lamba vs var.birde bu lambaların her yanında örneğin 6.12.24.100. 220.380.400.750.voltajları gösteriyor değilmi yani enson hangi led yanıyora onunyanında volajı gözüküyor negüzel değilmi ...???? .Burada dikkat edilecek nokta ölçüm yapan kişiye kalmış nedir o diyeceksin.......R fazı.ile mp,nötür arasına bakıyorsanız R.fazın 220 volt gelip yani 220 v .yüksekmi ,yoksa düşükmü geliyor ...bunu diğer.... S.T....Fazlarını da sıra ile kontrol ettikten sonra sıra .....2. İşleme geldi şimdide .RS.fazın 380 volt geliyormu yani 380v düşükmü yüksekmi geliyor onu göreceğiz.??? Şİmdi sıra 3çü. işlemde .R.T. fazın ölçümümünü aynı şekilde yaptıktan sonra yani 380volt.ölçümünüde yapmiş olduk.....<Sıra konrol kalemine geldi .onda ne var birtek lamba var.50 voltta gelse 250 voltta gelse malumunuz kesin olarak kaç volt olduğunu bilemeyiz..? ama en azından baktığımız yerde elektrik var olduğunu biliyoruz.oda yeter.........Şimdi dijil ölçü aleti ile Anolok ölçü aleti ile arasındaki farkka..yani senin tabirinle faz kalemi ile ölçüm yaptığımızda hemen ölçüm yapyığımız yerdeki elektriğin kaç voltaj olduğunu gördük değilmi ve bu arada fazkelemi ile kaç ölçüm yaptık.R.MP.....S.MP....T.MP...ve 3 fazın 220volt geldiğini ayrı ayrı gördük.ve en son 3 fazın kendi arasında ölçüm yapytık...yani R.Fazı ile S .fazın....R.fazı ile S.fazların 380volt olduğunu. ayrı ayrı gördük....Oysa kontrol kaleminde bunların hiçbirini yapamayız diye düşünüyorum...diyeceğim şudur... yıldız tornavida ile düz uçlu tornavidalar nasıl işleri ayrı ise....her takım ve aletleri yerinde kullanmak en doğrusu olsa gerek........ Atalarımızın dediği gibi takım çalışır el öğünür ....HÜNER TAKIMI kullana bağlı diyorum ....yardımcı olabildiysem ne mutlu bana hepinize selamlar......

Son düzenleme:
Dijital kontrol kalemi daima cebimde olur, faz ve nötr'ü hatta toprağı direkt ayırt edebilirsin. Kaliteli bir pensampermetre ve powermetre bu işle uğraşanların elinde mutlaka olmalı.

Faz kalemi veya ölçü aleti kullanmak en doğrusudur.Kontrol kalemi ( yeni çıkan besleme kaynaklı tipler
daha tehlikeli ),bazı durumlarda yanıltabilir ve insanı tehlikeye atabilir.Fabrika gibi tesislerde,arıza tespi-
ti için,kontrol kalemi kullanılmasına hiçbir zaman müsaade etmiyoruz.
selamlar ......elektrikte beni yanıltmıyacak bir ölçü aleti söylebilecek bir babayiğit varmı ...??? Öyle zaman olurki ....5000bin tl aldığın ölçü aletin....... yapamadığını 1.tl bir kontrol kalemi yapıverir.....saygılar.......

Dijital kontrol kalemi daima cebimde olur, faz ve nötr'ü hatta toprağı direkt ayırt edebilirsin. Kaliteli bir pensampermetre ve powermetre bu işle uğraşanların elinde mutlaka olmalı.
merhalar .....sakın......sakın ....yinede ...sakın...ha ..diyorum ...arkadaşlara..sitatik bir elektrikle bile gösteren bu kontrol kalemine güvenipte çalışma yaparsanız diyorum ...Hayatınızın hatasını yapmış olursunuz ...bir kardeş ...bir ..dost olarak bilmem anlatabildimmi ...saygılar hürmet bilgisini tecrübesini herkesle paylaşanlara......

Manyetik alan ile gösterim şimşek resmi çıktığında gerçekleşiyor. Gerilim var ise bunu mutlaka görüyorsunuz, klasik kontrol kaleminden bin kat iyidir beni hiç yanıltmadı. Benim için sadece yardımcı bir eleman. Teknik eleman Ölçü aletsiz iş yapmaz.

Bu arada bir düzeltme: İmzanızdaki hassiyetlerini kelimesi haysiyetlerini olacak.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri