kontrol kalemi mi? & faz kalemi mi?

volcanoos

Katılımcı Üye
biz fabrikada enerji kontrolü için faz kalemi kullanmaktayız. faz kalemlerini bilirisniz üzerinde voltaj kademeleri vardır ve fazı görmek için diğer ucuyla şase almamız gerekir. fabrikadaki arkadaşlar lamba arızasını gidermeye çalşırken hangi kablonun faz olduğunu anlamak istiyorlar fakat tavanda şase olmadığı için fazı göremiyorlar. tabi hemen bi uzatma kablo çekip onun şasesinden faydalanıyorlar. o esnada kontrol kalemi olsaydı faz hangiisi anlaşılacaktı. normal şartlarda faz kalemi bence daha faydalı ama bu gibi durumlar için de yanımızda en azından ufak kalemi tipi bi kontrol kalemi taşımamızın faydalı olacağının düşünüyorum. siz üyeler acaba kontrol kalemi mi yoksa faz kalemi mi kullanıyorsunuz paylaşırsak memnun olurum ???

faz kalemi kullanıyorumm..degeri görmem işime cok yarıyor...

bazen aldatıyor o andada dişlerimi sıkıp tüm dikkatimi toplayıp kablonun iletkenine elimi ani bi dokunuş yaptırıyorumm:) ama tavsiye etmem elektrik elektrikci adamı gıdıklar,korkan yada anlamayan adamı carpar:)
tabiki bunu 2,5 ve altı kablolar icin uygularım.kesit arttıkca tırsıyorum:)daha köklü cözümler kullanıyorum:)

ölçü aletiyleda bulabilirsin aradığın fazı ölçü aletinin bir ucunu faza diger ucu elle tutarak(nütrü kendi bedeninden verirsin) fazı bulursun sizin kullandıgınız faz kalemini hiç kullanmadım ben onda dedigim bu sistem ne derece gösterir hiç fikrim yok yalnız dikkat etmen bişey var omajda bu işi yaparsan çarpılırsın çok dikkatli olman lazım

ikiside kulanım alanlarına göre farklılık gösterir birini kullandıgın yerde diyerini kullanmaya bilirsin

panolarda kullanım ıcın cok uygun ama arkadasın dedıgı gıbı tavandakı lamba da sorun ıstee ama yıne dee kullanıslıı guzel bısı

ben kontrol kalemi kullananlardanım. Ama tabiki her zaman her yerde uygun kulanımı olmuyor. Bana kalırsa volcanoos arkadaşımızın dediği gibi ikisinide bulundurmak lazım. Bu mesleğe yıllarını vermiş bir saygın büyüğümün tavsiyesi ise asla kontrol kalemine aldanma her zaman yanında bi ölçü aleti olmalı derdi.... Yani güvenlik açısından temkinli yaklaşmamızı önerirdi.

ben ce kontrol kalemı daha mantıklı olur cunku sızın dedıgınız gıbı faz kalemlerınde sahse olayı oldugu ıcın her yerde kulanamazsınız ben kotrol kalemı kulandıgından tercıh kontrol kalmeı olur derım ;)

her ikisinin kullanım alanı farklıdır faz kalemi kullanmadım kullanmamda bu tip durumlarda imdadıma aometre yetişir bir teknik elemanın en baş tacı cihazı kontrol kalemi ve aometresidir maşalı tercihimdir bazen kablodan geçen akımıda ölçmem gerekebiliyo

maxialem ' Alıntı:
kontrol kalemi ve aometresidir maşalı tercihimdir bazen kablodan geçen akımıda ölçmem gerekebiliyo

maşalı degınız pers amper metre olmasın ???

ben maşalı diyim sen pens de benim gözümde farkeden bişey yok sen anladınsa herkes anlar sonuçta meramımızı anlatabiliyosak ne mutlu bize

reaktör ' Alıntı:
maxialem ' Alıntı:
kontrol kalemi ve aometresidir maşalı tercihimdir bazen kablodan geçen akımıda ölçmem gerekebiliyo

maşalı degınız pers amper metre olmasın ???

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri