kondansatörlerin patlama sebebi neler olabilir ?

arkadaşlar birde kondansatör somunlarını sıkarken aşırı zorlamayın çünkü farketmişinizdir aşırı sıktığınız zaman kondansatörün gövdesine bağlı olan cıvatada dönüyo bu sebepten içerdeki bağlantılar zarar görebiliyor.buda kondansatörün yanmasına veya patlamasına sebep olabilir aklınızda bulunsun.ama bunun haricinde genel sebepler;
*harmonik
*aşırı sıcaklık
*kısa süreli voltaj gidip gelmeleri
*kondansatörlerin devreye giriş çıkış süreleri
*ve malzeme hataları...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar, kondansatörlerin en çok bozulma şekli harmoniktir. Ancak mevcut bulunduğunuz sistemden kaynaklanan harmonik etkilerinin yanında , çevre işletmelerde ki veya diğer bir değişle şebekeden yansıyan harmoniklerde ciddi hasarlara yol açabilmektedir. Örnek olarak Ankara 1. Organize Sanayi nde , işletmelerin harmonikleri düzenli olarak ölçtürülerek düzenleme yoluna gitmeyenlere yaptırımlar uygulanmaktadır. Yaptırım gerekçesi olarak ta yukarıda bahsettiğim diğer işletme ve elektrik besleme şebekesinin etkilenmesi gösterilmekteir.
Çalıştığım firmada yapılan ölçümlerde toplam ölçülen harmonik değerlerinin %15-20 arası etki payı çevre işletmelerden gelmekteydi. Ricalarımız üzerine çevre işletmelerde yapılan ölçüm ve düzenlemelerle bu oran şu an %8-10 mertebelerine indi.

merhaba arkadaşlar.
sayın zefiran bu spirlerin amacı ne diye sormuş.
tahminimce bobin etkisi oluşturarak harmonikleri yok etmek. bildiğim kadarıyla bir harmonik filtrede de kondansatör ile bobin ikilisi var. zaten kondansatör bağlı. bobini de bu şekilde oluşturarak birnevi harmonik filtre yapılmış. bence çok mantıklı ve zekice.

slm Arkadaşlar geçenlerde başima bir olaygeldi kompanzasyon panosunda kondasör değistiriyorduk o sıra kondansatörünlerin birinin tıpası attı elemizde 15 kv lık ko ndasatör olmadığı için 3 tane 5 lik konsatörü paralel bağladık ve enerjiyi verdiğimizde allev içinde kaldık bağlantımız da hata yoktu acaba kondasatör içinde fazlarmı çakıştı diyerek kondanstörün içini açtım ve gördüğüm manzara şöyle idi kondan satörün içinde her faz için ayrıbir kondansatör var ve bunlardan biri içeride erimiş ve delinmiş ti acaba büyüzden fazlar çakışmış olabilirmi diğer ikisi sağlamdı aydınlatırsanız sevinirim herkeze kolay gelsin

ben diyorum ki bulunduğunuz ortamda topraklama hattı olsun eğer topraklama olmazsa kondansatör deşarj işini zor yapar ve bu nedenlede patlayabilir

Kondansatörün tgdelta diye adlandırılan aktif kayıplarının yüksek olması kondansatör ısısını artırmakta artan ısı kondansatör içindeki havayı genleştirmekte ve kablo izolasyonuna zarar vermektedir.genleşen hava çıkacak yer aramakta ve kondansatör patlamaktadır.Artmış olan ısı kondansatörün içindeki kabloların izolasyonunu eritmektedir. Ortaya çıkan ısı dielektrik malzemeninde niteliğini kaybetmesine neden olup kısa devreye sebebiyet verir.Hem dielektrik malzemenin niteliğini kaybetmesi hemde kablo izolasyonunun zarar görmesi sonucu oluşan kısa devre kondansatör içindeki havayıda aşırı ısıtarak kondansatörün patlamasına neden olur.
Aslında patlama olduktan sonra yangın çıkmamaktadır.Kondansatörün içinde aşırı sıcaklık ve kısa devre sonucu tutuşan malzeme kondansatörü patlatmaktadır.

bir arkadaş eda marka kontonsatörün kalitesini sormuş ben bir tedaş işletmede aydınlatma servisinde calışıyorum elimize degişik güçte EDA nın balast ve ignitörleri geliyo gercektende vasat hiç memnun degiliz. kondansötörünü sahsen bilmiyorum ama onunda vasattan öte olmayacagını tahmin ediyoru.

tam bu konuyla ilgili başıma bugun gelen olayı anlatım arkdaşlar
2,5 kvarlık ede tüp kondansatörümüz devresinde 1x16 a lık 3 adet sigorta var ve bu kondansatör patlamış kontaktör bacakları yapışık kalmış sigortası atmış kompanzasyon kesicisi 3x 100 a t.m.ş. atmış üstüne işletmenin ana kesicisi 3x250a t.m.ş. atmış elektrikler kesilmiş jenereatör devreye girmiş butun gun işletme bunu fark etmemiş mesai bitimine tedaşe arayarak elektirigi ne zaman vereceksiniz sorunca durumu fark etmişler
ve kontrol ettigimde hiçbir anarmollik göremedim ortam serin röle zaman ayarı ton 10sn tof 10sn trc 35sn ayarlı işletmede şüphelendigim tek şey 3 faz girişli 3 faz çıkışlı 20 kw ups den kaynaklanabilecegi sizlerin bahsettiginiz harmonik etken olabilir bunun için 2,5 kvar şönt reaktör baglıcam bakalım nelerle karşılaşacaz

SAYIN ELETRO01 kardeşim aynı olay benimde başima geldi kondansatörü devre aldık aşırı bir şek,ilde ark içinde kaldık ve kolumda ve boynumda hafif derecelerde de olsa hafif diyorum çünkü yaşanan olay büyüktü ölümden döndük baralar alev içinde kaldı kesidi açtı AG cıkış tırofosunun XELP koplosu PATladı Allaha şürkür ölmedik tabi hata mühendisde idi BİR işletmeci elektrik işine hele o iş OG işi ise sende gidip elektrik işine elektronik mühhendisi alırsan böyle olur adam bilmiyor ama habire komut veriiryor üsteelikte gururlu yanlışsada doğru yani adam cinayet sebebi abi kondansatör gidik bak kısa devrfe yapıyor diyoruz Adam mühendisya çok biliyor yok ya ne kondansatörü diyor en sonunda beni delirtti kondansatörün içini açtım ve gösterdim ha öylemiymiş diyor bunlarda kendine mühdis diyor işte HA SAKIN YANLIŞ ANLAMAYIN MÜHHENDİS ARKADAŞALAR ben bunun gibi cahillere diyorum bilmiyorsan ögreneceksin ayıp değil nese kardeşler sizlede böyle adamlarla karşilaşirsanız verin eline o doğrusunu yapsın bari bir kaza olursa şayet kendisi zarra görsün herkese koly gelsin ALLAH YARDIMCMIZ OLSUN

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri