Kondansatör Testi

Ali Arda

Üye
İşletmedeki kompanzasyonda bulunan kondansatörleri ayırıp kontrol etmek istiyorum daha önce yapmadım bunu nasıl yaparım 3 faz vererek faz akımlarını ölçmeliyim ve bu iş bittikten sonra deşarjı nasıl yapmalıyım bilgi veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kondansatörleri , uygun yolverici ile devreye aldıktan sonra,pensampermetre ile ölçtüğü-
nüz akımı,etiket değeri ile karşılaştımanız yeterlidir.Kondansatörlerin üzerinde deşarj direnç-
leri olduğu için,deşarj olması için 1-2 dakika beklemeniz yeterli olacaktır.Deşarj direçleri
yoksa,mutlaka,bir direnç veya bobin üzerinden deşarj etmeniz gerekir.SAKIN kablo ile kı-
sadevre ederek deşarj etmeye kalkmayın.

Sağol hocam yol verici derken sanırım kontaktörlü bi devre ile yapmam gerekiyor

Uygun amperajda N otomatla çalıştırmak pratiktir.Büyük güçlüleri,kontatörlü çalıştırmak
daha uygun olur.

Sağol hocam verdiğin bilgiler için daha önce yapmadığın için şüphelerim vardı
Birde elimdekiler amper olarak 14.5 amper 10kVar kaç ampere kadar kullanmak uygun olur kaç amperden az akım çekerse değiştirmem gerekir

Son düzenleme:
hocam benimde aklıma bişiy takıldı neden kısadewre ederek eçları desarj atmiorus onunda yanıtını werebilirsen cok sewinirim tsk...

Şarj gerilimini kısa devre ederken çok şiddetli ark oluşur.Büyük güçlü kondansatörlerde, bu
ark çok şiddetli patlama şeklinde olur.O nedenle,direkt kısa devre etmekten kaçınılmalıdır.Akım
değerinin % 15-20 den düşük olması halinde kondansatörü yenisi ile değiştirmek gerekir.

yaptını acıklamalar için teşekürler
benim calışdım işletmede işler düştü için dengesiz yüklenmeler meydana geldi bu trifaze olan yüklerden bi sorunum yok ama monofaze olan yükler dengesiz r.s.t fazlarındandeişik zamanlarda devreye giriş yaptıklarından R=FAZI -97 S=FAZI 99 T=FAZI 95 gibi değer verdinden sağlıklı bir kompanizasyon yapamıyom acaba monofaze yükleri bir fazda birleştirsem ve onlara ayrı bir role kulansam diye düşünüyom bana bu konuda yardsım ederseniz sevinirim

Yükleriniz az ise,münferit kompanzasyon çözümünü düşünebilirsiniz.

trifaze yükler fazlada monofaze yükler deişken

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri