Kompanzasyon Sorusu

merhaba arkadaşlar benim anlamadığım bir olay var. Yük çekilen faz için kondansatör alınması sistemi kompanze ederken yük çekilmeyen fazlar için gereksiz yere kapasitif yazmasına sebep olur.(burası tamam) Bu nedenle sistemdeki yüklerin %95i trifaze değil ise tek faz ve tek akım trafosundan ölçüm alan röle kullanılmamamlıdır. Bu konuyu bana anlatabilirmisiniz arkadaşlar tam olarak anlayamadım ben anlayan banada anlatabilirmi? 3 fazlı yük çoksa 1 fazlı, 1 fazlı yük çoksa neden 3 fazlı röle kullanılmadır

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bu röleyi incelemeni tavsiye ederim

-3 fazdan gerilim ve akım ölçerek,3 fazın reaktif gücüne göre kompanzasyon yapar.
-3 farklı yöntem seçeneği vardır:

*P1:3 fazın bileşke CosØ değerine göre kompanzasyon yapar.Elektromekanik sayaçlarda kullanılması önerilir.Trifaze kondansatörlerle kullanılır.
*P2:Her fazın CosØ değerini hedef CosØ değerine ulaştırmaya çalışır.Hem Trifaze, hem de Monofaze kondansatörlerle kullanılabilir.
*P3:Her fazın birbirinden bağımsız olarak kompanze eder.Hem elektronik sayaçlarda,hemde elektromekanik sayaçlarda kullanılabilir.Monofaze kondansatörlerle kullanılır.

http://krk.com.tr/urunler.asp?islem=detay&ID=130&KatID=75&aID=&kID=

elektronik67 ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar benim anlamadığım bir olay var. Yük çekilen faz için kondansatör alınması sistemi kompanze ederken yük çekilmeyen fazlar için gereksiz yere kapasitif yazmasına sebep olur.(burası tamam) Bu nedenle sistemdeki yüklerin %95i trifaze değil ise tek faz ve tek akım trafosundan ölçüm alan röle kullanılmamamlıdır. Bu konuyu bana anlatabilirmisiniz arkadaşlar tam olarak anlayamadım ben anlayan banada anlatabilirmi? 3 fazlı yük çoksa 1 fazlı, 1 fazlı yük çoksa neden 3 fazlı röle kullanılmadır
*3 Fazlı yükler dengeli yüklerdir, bu yükler üç fazdanda aynı oranda endüktifreaktif akım çekerler. Her faza(R-S-T'ye) verilmesi gereken kapasitifreaktif akımlarda aynı oranlardadır. Bunun anlamı şudur akım bilgisini tek fazdan almam yeterli,kondansatör gruplarımda üç fazlı olabilir.
*Tek fazlı yükü çok olan tesislerde dengesiz yüklenme oranı üç fazlı alıcısı çok olan tesise göre çok daha fazla olacaktır. Bu durumda her fazdan çekilen endüktifreaktif akım farklıdır ve akım bilgisini yalnız bir fazdan almak ve trifaze kondansatör grubu kullanmak tamamen yanlış olacaktır.

allah razı olsun hakan abi şimdi anladım abi tekrar teşekkürler

Arkadaşlar bir sorum daha olacak 2 fazlı bir yüküm var bir trafomda "R-S" diğer trafomda da "S-T" yi kullanıyorum. Yani "S" fazına daha fazla yükleniyorum.Peki bu durumda benim kaç fazlı röle kullanmam doğru olur.yardımcı olurmusunuz?

arkadaşlar ben cevabını buldum 1 fazlı röle olacak

Teknikadam_41 ' Alıntı:
elektronik67 ' Alıntı:
*3 Fazlı yükler dengeli yüklerdir, bu yükler üç fazdanda aynı oranda endüktifreaktif akım çekerler. Her faza(R-S-T'ye) verilmesi gereken kapasitifreaktif akımlarda aynı oranlardadır. Bunun anlamı şudur akım bilgisini tek fazdan almam yeterli,kondansatör gruplarımda üç fazlı olabilir.
*Tek fazlı yükü çok olan tesislerde dengesiz yüklenme oranı üç fazlı alıcısı çok olan tesise göre çok daha fazla olacaktır. Bu durumda her fazdan çekilen endüktifreaktif akım farklıdır ve akım bilgisini yalnız bir fazdan almak ve trifaze kondansatör grubu kullanmak tamamen yanlış olacaktır.

Konuyu cok basit bi sekilde anlatmissiniz, ben cok begendim ellerinize saglik.

Gorusmek uzere..

Bir fazlı röle akım trafosundan ve röle fiyatından kar etmek için yeterli olduğu sürece tercih edilebilir.
Maliyet unsurunun dışında herzaman 3 fazlı röle,hem mono kademe hem trifaze kademe devreye alabilen tercih edilmelidir.

reaktif güç kontrol rolelerindeki problemler hakkında bir iki çözüm
tense firmasının reaktif güç kontrol rolesinin bağı ile

Eğer sisteminiz problemli ise bu durumla karşılaşabilirsiniz
Sistemlerdeki problemler:
A) Fazlardaki güçler degesiz olabilir:
Bu durumda ya güçleri dengeli hale getireceksiniz yada sisteme monofaze kondansatörler bağlayacaksınız. Cihaz monofaze kondansatör seçiminde size yardımcı olacaktır. Cihazın istediğin monofaze kondansatör değerlerini gözleyip ekrandaki baskın olan değerleri baz olarak alabilirsiniz
B) Harmonik’li sistemler
Çekilen akım (invertörler balanstlar güç kaynakları gibi) harmonik oluşturan cihazlardan ötürü bozulabilir, bu bozulma sisteminizdeki güç faktörünü olumsuz yönde etkiler bu noktada reaktif güç kontrol cihazlarının yapabilecekleri fazla bir şey yoktur
Bu sistemleri harmonik filitreleri ile düzeltmek mümkün olabilir
C) Hızlı yük değişimleri
Sistemde çok hızlı değişen reaktif güçler var ise cihaz bu güçlere cevap vermekte geç kalabilir bu reaktif ve kapasitif oranlarının yükselmesine sebebiyet verir.
Normalde cihaz sisteme 4 Saniyede cevap verir ama yükler çok hızlı değişiyor ise bu değeri 2,5-3-3,5 saniyeye düşürebilirsiniz bu durumda cihaz kondansatör bekleme süresini göz önüne almayarak kondansatörleri devreye alıp çıkartacaktır. Ama bu çok uygun bir durum değildir kondansatörlerinize ve kontaktörünüze zarar verebilir, çok hızlı değişen yüklerin kontaktörler yerine tristör ile kontrol edilmesi uygundur.
D) Bağladıgınız kondansatörler yetersiz oldugu durumda
Bu durumda cihaz ekranda kondasatör yetersiz uyarısını verecektir.
E) Sistemden kapasitif yük çekiliyorsa
Bu durumda cihaz ekranda kapasitif yük uyarısını verecektir.
F) Kondansatör değerleri uygun seçilmemiş ise
Kondansatör değerlerini farklı güçlerde seçmek gerekmektedir. Yani cihaz istediği gücü bu kondasatör kombinozonundan bulabilmelidir.

Yanlış seçim
1.5Kvar-5Kvar -10Kvar-25Kvar -25Kvar-50Kvar

Doğru Seçim
Örnek 2: 1.5Kvar-2.5Kvar-5Kvar -7.5Kvar-10Kvar- 12.5Kvar-25Kvar-50Kvar-50kvar

akadaşlar röleye trifaze kondansatör yanında monofazeyi nasıl bağlıyoruz mesela şöylemi 1.kademe1.5kvar 2.kademe2.5 3.kad monfaze 4.kad 5kvar yardımcı olursanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,397
Kullanıcılar
450,282
Son üye
emrekrtd11

Yeni konular

Geri