Kompanzasyon Arızaları

verdiğiniz bilgiler için hepineize çok teşekkür ederim.. varsa başka bilgisi olan arkadaşlar devam ederse sevinirim hepinize kolay gelsin

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
akım trafolarından baska olcum sıstemlerıne referans alınma durumlarında ılerıde rolenın nızami olçum yapamamasına neden olma olasısılıgı var

bunun gıbı durumlarda kompanzasyon akım trafolarının mustakıl olmasını tavsıye ederim

peryodık bakımlarınızda kondansator akım degerlerının etıket degerlerıyle karsılastırmasını ıhmal etmeyın
akım trafolarının baglı oldugu baranın cektıgı akımları olcup rolenın okudugu akımla karsılastırın

faz sırasına umumıyetle dıkkat edın ( role baglantılarında)

kontaktorlerın roleden komut geldıgınde cekıp cekmedıgınden emın olun
rolenızın ayarlarının dogrulugundan emın olun

kondansatorlerın topraklanmasını tavsıye ederım

panonuzun ısletme ve koruma topraklamalarını mutlaka belırlı peryotlarda olcun

kısacası yırtığı kucukken dıkmek gerek
kompanzasyonda yapılan en buyuk hata cezalı fatura geldıgınde mudahaleye kalkılmasıdır

kolay gelsın

Moderatör tarafında düzenlendi:
bunlar basit basit arızalar...
Gercekten çetrefilli okumaya deger arızalar yazsarsanız daha makbül olur

Harmonik olma ihtimali olan yerlerde ölçüm yapmadan kompanzasyon yapmak.

öncelikle selamun aleykum teknik arkadaşlar acil bir konuda yardımlarınızı bekliyorum sıkıntım şudur:
sistem rg3-12cs entes röle ie kompanze ediliyor devrede 1 kondastör 15 kvar 9,10,11 kondastörler 0,25 kvar monofaze yani sistemde sadece 3 monofaze kondastör var sistem analizöründen görüken amperlerde, r=6 t=4 s=5 (fabrika akşam boşta iken) akım trafosu 100/5 ctr 0,050 girilmiş utr 1 otomatik kondastör tanıma yapıldı cs=10 seçili fabrika ag-og trafosu 600 kva'mış galiba bedaş öyle demiş ve yine trafoda fabrikaya giden enerji çıkışına 1,5+2,5 (4) kvar kondastör yerleştirilmiş ve devrede. sıkıntımız gündüzleri trifaze makinalarımız çalışıyor herşey çok iyi saat 08:30 dan 18:00 kadar endüktif %6 kapasitif%3 fakat 18:00 den 08:30 kadar endüktif ve kapastif artıyor ve fabrika tatil günlerinde bu oran dahada artıyor devrede zaten 3 monofaz olduğu için 9 kademede trifaze var bunlara dokunmak istemiyorum çünkü gündüzleri trifaze yükler ağırlıkta nasıl bir çözüm bulmalıyım yardımlarınızı rica ediyorum ve beni dinleme zahmeti gösterdiğiniz içinde minnettarım saygılarımla .

öncelikle selamun aleykum teknik arkadaşlar acil bir konuda yardımlarınızı bekliyorum sıkıntım şudur:
sistem rg3-12cs entes röle ie kompanze ediliyor devrede 1 kondastör 15 kvar 9,10,11 kondastörler 0,25 kvar monofaze yani sistemde sadece 3 monofaze kondastör var sistem analizöründen görüken amperlerde, r=6 t=4 s=5 (fabrika akşam boşta iken) akım trafosu 100/5 ctr 0,050 girilmiş utr 1 otomatik kondastör tanıma yapıldı cs=10 seçili fabrika ag-og trafosu 600 kva'mış galiba bedaş öyle demiş ve yine trafoda fabrikaya giden enerji çıkışına 1,5+2,5 (4) kvar kondastör yerleştirilmiş ve devrede. sıkıntımız gündüzleri trifaze makinalarımız çalışıyor herşey çok iyi saat 08:30 dan 18:00 kadar endüktif %6 kapasitif%3 fakat 18:00 den 08:30 kadar endüktif ve kapastif artıyor ve fabrika tatil günlerinde bu oran dahada artıyor devrede zaten 3 monofaz olduğu için 9 kademede trifaze var bunlara dokunmak istemiyorum çünkü gündüzleri trifaze yükler ağırlıkta nasıl bir çözüm bulmalıyım yardımlarınızı rica ediyorum ve beni dinleme zahmeti gösterdiğiniz içinde minnettarım saygılarımla .

Aleykümselam,
Trafo 630kVa ise ölçüm O.G.'den olmalı siz kompanzasyonu AG tarafından (AG akım bilgisi alarak) yaptığınız için düşük yükte trafo sabit kondansatörü fazla gelmekte aynı zamanda a.g. akım trafoları yük akımı çok küçük olduğundan röleye doğru değerleri iletememekte. Kompanzasyon sistemlerinde en çok yaşanan problemlerden birisidir.
Vermiş olduğunuz bilgilerde sıkıntı olduğunu görmekteyim; Set değerlerinde Akım trafosu oran değeri Ctr:0,05 diye yazmışsınız ancak bu değer 100/5: 20 olmalıdır. Ayrıca 630kVA trafonun ana pano akım trafosu 1000/5 olmalıdır. 50kVA trafonun akım trafosu 100/5 olur.
İlk paragrafta belirttiğim sorunun çözümleri; Ölçüm OG ise akım bilgilerini OG'den alabilen röle kullanmak, gece ve hafta sonu yük düşük ve sabitse münferit kompanzasyon yapmak, Düşük olan yüklenmede dengesizlik oluyorsa bu yükleri bir kompakt şalterden besleyip buna uygun akım trafosu ile bu bölgenin otomatik kompanzasyon sistemini ayrıca yapmak(Bu durumda lokal olarak yapılan otomatik kompanzasyon sistemindeki röle çekme bırakma süreleri ana panodaki otomatik kompanzasyon sisteminin röle çekme bırakma sürelerinden biraz daha düşük olmalıdır.)
OG akım bilgisi için revizyona giremem illa ag çözüm bulacağım diyorsan yukarıdaki açıklamalarıma ilaveten trafo sabit kondansatörünü kademeli yapıp kontaklı ampermetre ile (yük akımına göre) kondansatör devreye almak gerekir.

Kompanzasyon kontaktörleri üzerindeki yardımcı kontaklara bağlanan sarımlı / turlu kablolar bağlı olduğu kontak yerinden kopabilir. Bu yardımcı kontaklar ana kontaklardan önce kapanan kontaklar olup, büyük akımların ani akarak kondansatöre ve kontaktörlere zarar vermelerinin engellenmesi için kullanılırlar. Tesiste bu tür arıza ile sık karşılaşılmaktadır. Selamlar

öncelikle yorumladığınız için tşk ederim
evet akım trafo oranını yanlış yazmışım ctr 20 idi
kesinlikle doğru diyorsunuz lokal kampanzasyon düşünüyorum bende
bu arada alma bırakma ayarlarını biraz düşürdüm biraz fark etti
fakat dediğim gibi monofaz değişken yükleri kontrol edebilmek için
monofaz yükleri bir bölüme kaydırıp oradan monofaz kondastör ağırlıklı bir kompanzasyon yapmak şart sanırsam
sabit kondastöre gelince kontaklı ampermetreyi inceliyeceğim
yardımınız çok teşekkür ederim saygılarımla..

Köhler x/5 sayaç bağlantı şekline ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim

:) Arıza çoktur Gerek kullanıcı arızası gerek röle +şalt malzeme arızası.Sabaha kadar sayabilirim ama en fazla gözlemlenen kontaktör yapşması ve röle arızalarıdır.Kullanıcının yetersiz bilgi girmesi ve doğru kullanmamasından kaynaklanmaktadır.Kontaktörün kontaklarının yapışması da eskilikten vs. kaynaklanr.Ona bakarsanz sinyal lambalarndan birisinin lambası patlaktır yanmaz bu da bir arıza..Ama asıl arıza ne dersen daha ii yardmcı olurum.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri