KLİMA BTU HESAPLAMA

Mali açıdan sorun olmayacaksa bir üst seviye hem daha iyi soğutacak hem de kendini zorlamadan sizi tatmin edecektir. 15000 veya 16000 btu olmasından ziyade hangi marka alacağınız daha önemlidir bana göre.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Mali açıdan sorun olmayacaksa bir üst seviye hem daha iyi soğutacak hem de kendini zorlamadan sizi tatmin edecektir. 15000 veya 16000 btu olmasından ziyade hangi marka alacağınız daha önemlidir bana göre.

mali açıdan fazla veremem daikin mitsibuşhü alamam yani

beko arçelik düşünüyorum

benim açımdan 16,000 btu klima soğutma için 27 m2 yere yeterli gelir mi soğutur mu

100 kg lık yükü kaldırmak için bir el arabası yeterken neden koskoca kamyon alınsın ki? Paraya yazık değilmi?

Evin ideal ısı kazancı hesaplanıp ona göre kapasite çıkartılmalı ona göre cihaz seçilmelidir.

Hem daha az yakıt elektrik harcayacak hemde daha büyük cihaza daha fazla ödemeyecek.

25-27 metrekare alana 18000 yada 24000 cihaz taktırmak bence hiç mantıklı değil. Birde yıl 12 ay kullanılan cihaz olsa kendini kısa surede amorti eder bu ise sadece 3 ay kullanılacak.

Yine de son karar konu sahibi arkadaşımıza kalmış. Hayırlısı olsun.

s.a hocam bunun hesabına göre

27,40 m2 oda çatı katı üzeri krremit direk güneş odaya almıyor evin içi sıcaklığı 31 / 33 derece arasında nem ise % 45 lerde genellikle kaç btu klima yeterli olur ben bunu öğrenmek istiyorum

s.a hocam bunun hesabına göre

27,40 m2 oda çatı katı üzeri krremit direk güneş odaya almıyor evin içi sıcaklığı 31 / 33 derece arasında nem ise % 45 lerde genellikle kaç btu klima yeterli olur ben bunu öğrenmek istiyorum

Ustad yanlis anlama ama kac gundur arkadaslar size yardimci olmaya calisiyor,fikirlerini sunuyor fakat siz bu yorumlardan hic bir sey almiyor ve hala ayni seyleri israrla sormaya devam ediyorsunuz..servis gelmis 12000 btu ideal demis..sizin icinize sinmemis sanirim.alin bir ust kapasitelisini olsun bitsin..benim evde cati kati 23-24 m2.12000 btu gayet yeterli geliyor..tavan alcak..siz de alin 15-16 btu sunu olsun bitsin.

mali açıdan fazla veremem daikin mitsibuşhü alamam yani

beko arçelik düşünüyorum

benim açımdan 16,000 btu klima soğutma için 27 m2 yere yeterli gelir mi soğutur mu

Beko klima btu hesaplama olarak google ' a yazarsanır bazı metodları bulabilirsiniz. Hesaplara göre yaklaşık 12000 btu civarı oluyor sizin ihtiyacınız onun bir üstünü almanızı tavsiye ederim.

Beko klima btu hesaplama olarak google ' a yazarsanır bazı metodları bulabilirsiniz. Hesaplara göre yaklaşık 12000 btu civarı oluyor sizin ihtiyacınız onun bir üstünü almanızı tavsiye ederim.

Klima satın almadan önce hesap yapılırken bazı dikkat edilmesi gereken etkenler vardır.

Klima Btu Hesabını kendi kendinize yapmanız her zaman doğru ve sağlıklı olmayacaktır. Klima btu hesabı yapılırken sizin mekanınıza uygun klimanın net sonuçlarla yapması için mutlaka klima servisine danışmalısınız. Aşağıda basit olarak klima hesabı anlatılmıştır.

Klima Hesabının Ayrıntıları ve Örneklemeler

Oda metrekaresini 2,2 ye bölüp 1000 ile çarparsanız yaklaşık soğutma ihtiyacını bulabilirsiniz.
30/2,2 *1000 = 13636 btu/h buda demektirki 14000 btu/h yeterlidir.

Biraz daha teknik olan pratik klima hesabına görede (keşif ekipleri bunu kullanır)

Oda m2 si bölge katsayısı ile çarpılır, kişi sayısı içinde kişi başı 600 Btu/h eklenir. Aydınlatma gücü 500W ın üzerindeyse her 1W için 3,412 btu/h eklenir.

Bölge katsayıları şöyledir:

• Akdeniz:445
  • Doğu Anadolu:308
  • Ege:423
  • Güneydoğu Anadolu:462
  • İç Anadolu:346
  • Karadeniz:385
  • Marmara:385
Klima Hesabı Nasıl Yapılır?

Karadeniz’de oturduğunuzu düşünerek klima btu hesabı;
30 x 385 = 11550 Btu/h
2 kişi için = 2 x 600 = 1200 Btu/h
Evinizin ve işyerinizde kullandığınız aydınlatmanızın 500W üzerinde olduğunu düşünmüyorum bunun için ilave yapmıyoruz.

11550 + 1200 = 12750 Btu/h buda demktirki 13000 Btu/h yeterlidir.

(gerekenden fazla yüksek btu’lu klima kullanmak hem elektrik tüketimini arttırır hemde btu arttıkça kullanılan fanlarda yüksek kapasiteli olduğundan dolayı klimadan çıkan sesten’de rahatsız olursunuz)

Merhaba. Arçelik-beko'dan gelen klimanın BTU soğutma kapasitesini belirli şablonlara göre değerlendiren experler, (bir de çatı katında izolasyon,izocam,taş yünü,starafor,vb. izolasyon malzemesi hiç yoksa yazın güneşle tavandan gelen ekstra ısı kazancı oldukça fazla olur) bazı önemli kriterleri göz önüne alarak,örneğin mutfaktaki kişi sayısı,cam sayısı (Tek mi çift cam mı,sayısı,açılan kapı sayısı,ebatları,baktığı yönler,vb.) ve ocak,şohben,kombi,vb. ayni hacimde yer alan ve her zaman artı yönde ısı kazancı sağlayabilecek tüm ısı kaynaklarını tam göz önüne alarak 12000 BTU'yu seçmemişlerse,bu 12000 BTU'luk soğutma kapasitesi her halükarda az gelecektir,bundan emin olun ki. Bir kere satın alacaksınız ve alım gücünüzü biraz zorlayarak 15000-16000 BTU'luk olanını ve mümkünse daha tasarruflu çalışması için inverter prensipte çalışanını tercih edin.

İç Anadolu'da 28 m2 salondaki 11000 BTU'luk olanı bize yetiyor,(30 m2'ye kadar 12000 BTU'luk da denmiş tüm klima şablonlarında) ama biz sadece 2 kişiyiz, eğer sayımız 4-5 kişi gibi daha kalabalık olsaydı 15-16000 BTU'luk olanını mutlaka (Zaruri olarak) tercih etmemiz de gerekecekti.

Bir de mutfak gibi çok fazla ısı kaynağını direk ısı kazancı şeklinde içine alan ve diğer odalardan daha farklı bir ortam olduğundan,bu 12000 BTU'luk hesaplanan değer yukarıda sözünü etmeye de çalıştığım pek çok kriter hiç dahil edilmediyse çok az gelecektir.Biz salona klima seçerken belirli bir markadan sadece uygun değerde 11000 BTU olanı satışta olduğu için bu değeri salon için özellikle de seçmiştik. Son olarak çatıdan ve diğer çalışan tüm ısı kaynaklarından gelen artı ısı kazancından dolayıdır ki 12000 BTU mutfak ortamı için hiçbir zaman yeterli gelemez kanaatindeyim. Yani 12000'lik olanını satın almayı hiç düşünmeyin.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Arçelik-beko'dan gelen klimanın BTU soğutma kapasitesini belirli şablonlara göre değerlendiren experler, (bir de çatı katında izolasyon,izocam,taş yünü,starafor,vb. izolasyon malzemesi hiç yoksa yazın güneşle tavandan gelen ekstra ısı kazancı oldukça fazla olur) bazı önemli kriterleri göz önüne alarak,örneğin mutfaktaki kişi sayısı,cam sayısı (Tek mi çift cam mı,sayısı,açılan kapı sayısı,ebatları,baktığı yönler,vb.) ve ocak,şohben,kombi,vb. ayni hacimde yer alan ve her zaman artı yönde ısı kazancı sağlayabilecek tüm ısı kaynaklarını tam göz önüne alarak 12000 BTU'yu seçmemişlerse,bu 12000 BTU'luk soğutma kapasitesi her halükarda az gelecektir,bundan emin olun ki. Bir kere satın alacaksınız ve alım gücünüzü biraz zorlayarak 15000-16000 BTU'luk olanını ve mümkünse daha tasarruflu çalışması için inverter prensipte çalışanını tercih edin.

İç Anadolu'da 28 m2 salondaki 11000 BTU'luk olanı bize yetiyor,(30 m2'ye kadar 12000 BTU'luk da denmiş tüm klima şablonlarında) ama biz sadece 2 kişiyiz, eğer sayımız 4-5 kişi gibi daha kalabalık olsaydı 15-16000 BTU'luk olanını mutlaka (Zaruri olarak) tercih etmemiz de gerekecekti.

Bir de mutfak gibi çok fazla ısı kaynağını direk ısı kazancı şeklinde içine alan ve diğer odalardan daha farklı bir ortam olduğundan,bu 12000 BTU'luk hesaplanan değer yukarıda sözünü etmeye de çalıştığım pek çok kriter hiç dahil edilmediyse çok az gelecektir.Biz salona klima seçerken belirli bir markadan sadece uygun değerde 11000 BTU olanı satışta olduğu için bu değeri salon için özellikle de seçmiştik. Son olarak çatıdan ve diğer çalışan tüm ısı kaynaklarından gelen artı ısı kazancından dolayıdır ki 12000 BTU mutfak ortamı için hiçbir zaman yeterli gelemez kanaatindeyim. Yani 12000'lik olanını satın almayı hiç düşünmeyin.Kolay gelsin.

teşekkürler hocam

bende ondan 16,000 btu olarak almayı düşünüyorum 27 m2 odada açık mutfak olduğundan çatı olduğundan yalıtım olmadığından çatıda o yüzden 16,000 düşüneceğim

16,000 yeter heralde 3 ay kullanacağım günde 10 / 12 saat çalışacak sonuçta yazlık burası birde

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri