Kapasitiften Cezaya Giren Bir İşletmeye Gidiyoruz İlk Yapacağımız Ne Olmalıdır?

Arkadaşlar bu konu altına kapasitiften cezaya giren bir işletmeye gidiyoruz ilk yapacağımız ne olmalıdır bu konu altında bunları yazalım İlk madde benden tek isteğim her kez 1 madde yazsın...
1- Yapışmış kontaktör varmı diye bakarım

2- sabit kondansatorleri devreden cıkartırım

3- c k ayarına bakarım

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
yükteki motorların cektiği amperi ve motor momentlerini kontrol etmek gerekir,motor collektör ve fırcalarının deger kaybetmesi çekilen amperi düşürür.

Arkadaşlar konumuzla alakası yok ama, nerede sorabileceğimi bilmediğimden bu forumda sorma lüzumu hissettim.Sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim. Sorum şu: CNC tornaların kapasitif enerji çektiklerini gördüm.(Tabii hepsinin değil) Kurmuş olduğum sistemde hiçbir kondansatörün devreye girmediğini gördüm ve kombi sayaç kapasitiften cezaya giriyordu.Ben bu devreye self endüktans (reaktör) bağlayarak olayı çözdüm. Ancak bu CNC tezgahlarının neden kapasitif enerji çektiğini bilmiyorum. Bilenlerin bu konuda beni aydınlatmasını rica ederim. Verilecek cevaplar için şimdiden teşekkürler...Saygılarımla

arkadaşlar küçük bi otelde pano yaptık. henüz beş gün oldu. ama kapasitif yazıyor %50 oranında. kompanzasyonu komple devre dışı bıraktım 2 gün oldu hala %50 kapasitif yazıyor. ups de yok elektronik balansta. yardımlarınızı bekliyorum. bu arada sayaç ve sistem yeni. toplam talep gücü 30 kw

kapasitiften cezaya giriyorsa röleyi kontrol et eğer röle entes ise ilk kademeyi görmezse hatalı çalışır ya bütün kondansatörleri devreye alır (kapasitif ceza yersin) ya da hepsini devre dışı bırakır (indüktif ceza yersin) eğer röle düzgün çalışıyosa veya devrede hiç kademe yokken hala kapasitif cezada ise o zaman yük durumuna bak
elektronik balastlı floresanlar, ups ler kapasitif yük oluştururlar
bu durumda devreye indüktans bağlaman gerekir
daha detaylı bilgi için arayabilirsin 0312 385 41 22 BAYRAM

arkadaşlar küçük bi otelde pano yaptık. henüz beş gün oldu. ama kapasitif yazıyor %50 oranında. kompanzasyonu komple devre dışı bıraktım 2 gün oldu hala %50 kapasitif yazıyor. ups de yok elektronik balansta. yardımlarınızı bekliyorum. bu arada sayaç ve sistem yeni. toplam talep gücü 30 kw

Sayaç x5 ise bağlantıları kontrol edin.
Otelde bir yerlerde sabit kondansatör olabilir. Dağıtım panosundan sigortaları indirerek ve sayacı gözlemleyerek hangi hattın elektriğini kestiğinizde kapasitif yük gidiyorsa oraya ağırlık verin.
Otelde ledli aydınlatmalar kullanılıyor olabilir. Bunların DC güç kaynakları da kapasitif yüke sebebiyet verebilir bilginiz olsun.

Eğer kullandığınız role ile diğer analog ölçü aletlerini (ampermetre v.s.) bağladığınız akım trafosu ortak ise role, bağladığınız kondansatör değerlerini düşük görür.Dolayısıyla devreye daha fazla kondansatör alır.

Ayrıca kullanmış olduğunuz motorların kendi içerisinde de kompanzasyon kondansatörleri olabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
röleye girilen kademe değerlerine bakarım

rölenin haricinde PLC ile de yazılmışsa plc nin içindeki yazılıma bakarım.Röle varsa PLC ye ne gerek var deme çünki bu şekilde yapılmış yerlerde var.

Kontaktörlerin kontaklarında yapışma olup olmadığını kontrol et

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,228
Kullanıcılar
450,019
Son üye
ivanko_100

Yeni konular

Geri