Kablo Kesit Tayini Formülü (kablo kesit hesabı formülü)

elktrhasan ' Alıntı:
mrb arkadaşlar ben elektronik mühendisi arakadaşımın iki katı sigorta kullanılır demesini anlamış değilim.1.2 katı koyuyoruz genelde.yanlışım varsa biri beni aydınlatsın lütfen......
Sigorta secimi yapilirken, nominal akimin +%20 fazlasina kadar normal kosul kabul edilip devrenin acmamasi istenir.Bu yuzden 1.2 kati secilmesi dogru olanidir.Kolay gelsin

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
coşkun arkadaşım yıldız üçgen klıma diyorsun ben genelinden bahsediyorum.

10 amper çeken bir devreye 12 amper takmalıyız yani.Peki bu durumu degiştşrebilecek özel durumlar olabilirmi misal şu üründe şu yüzden biraz daha yüksek kullanmak gerekir gibisinden?

Asiri akim veya asiri-dusuk gerilim, elektrik literaturunde terim olarak taninlanmis. % limitleri net olarak isimlendirilmis.Bu yuzden bu degerlerin ustunde, herhangi bir ozel durumdan bahsedilemez.
Illa ki ozel bir durum ornegi vermek gerekirse, yangin pompalarini besleyen linyelerin salteri ozel olarak sadece manyetik acmali ( Anma akimin 10-12 katinda acma yapacak sekilde ) secilir ve ana salterden sonra degil once baglanir.Ama bu ornegimiz,sigorta secimindeki termik koruma amacli uygulama icin ozel bir durum degil apayri bir konudur.Saygilar

arkadaslar gerilim düşümü hesaplanması akım değerinin hesaplanması eş deger katsayısı ve aydınlatma hesabı yapan programları olusturdum ilk başta biraz karışık gelebilir umarım işinize yarar saygılarımla elektrik elektronik mühendisi ihsan KILIÇ

pvc boruları icindeki iletken sayısı belirleme pvc borularının icindeki iletkenler ne cok sıkı olmalı iletkenlerden akım gectigi icin oluşacak ısıdan etkilenmemeli iletkenler nede cok geniş olmalı manyetik alandan dolayı iletkenlere oluşan manyetik alanı sıfırlamak için (faz-nötr)

akım taşıyan iletkenlerde elektron akışı ile birlikte ısınma meydan gelir içersinden akım gecen iletken ısınır ve kesit akım geciş miktarına göre belirlenir.umarım işinize yarar

Ekli dosyalar

• HESAPLAMA.zip
    18.3 KB · Görüntüleme: 75
Slm arkadaşlar. Bir asenkron motor yıldız çalışsa da üçgen çalışsa da (normal yüküne bindiği zaman) aynı hat akımını mı çeker... Eğer öyleyse bu demek oluyor ki üçgen çalışmadaki faz akımı yıldız çalışmadaki faz akımından küçüktür. Böyle bir şey var mı?

P= 1,73 *U*I*cosq
Burdaki 1,73 (yıldızda Uf=Uh/kök3 veya üçgende Ih=/kök3) yani P = [ (3*Uf*If*cosq) / kök3 ]
yani 3 / kök3 = 1.73'tür. o zaman formül P = 1.73*Uf*If*cosq olur. Biz burdan I akımını çekersek bulduğumuz değere göre kablo kesiti tayin edemeyiz. O zaman kablo kesiti tayin ederken bulduğumuz I, bize Ifazı vereceğinden yıldız için aynı üçgen için 1.73 katını mı alacağız. Bu böyle uzar gider....

Bana bu konuda geniş geniş bilgi verebilirseniz çok mutlu olurum....

Genel formul:
P=3 *I(faz)*U(faz)*cosq

Yıldızda:
I(faz)=I(hat)/1.73
U(faz)=U(hat)

üçgende:
I(faz)=I(hat)
U(faz)=U(hat)/1.73

Aşağıdaki Genel formulde
P=3 *I(faz)*U(faz)*cosq

üçgen için faz akımını ve faz gerilimini hat gerilimi cinsinden yazarsan
P=1.73 I(hat)*U(hat)*cosq
yıldız için gene faz akımını ve gerilimini hat akımı cinsinden yazarsan
P=1.73 I(hat)*U(hat)*cosq
aynı formülü bulursun.

Yani iki durumda da ;
makinanın çektiği gücü ve hat gerilimini biliyorsan formülde yerine koyunca hat akımını bulursun.Kesit tayininde önemli olan da zaten hat akımıdır

slm arkadasim ben alman yadan yaziyom
ben sizin hesap formulü ile burayi karsilastiriyom ayni degil

Arkadaşlar üç fazlı ve tek fazlı devrelerde gerilim düşümü hesabı ve akım kontrolü hesabı ile ilgili bir çok sitede bir çok program inceledim ve çoğunun yanlış ve gereksiz veri kalabalıkları ile dolu olduğunu gördüm. Bunlara örnek vereyim motorlar için demeraj akımından yola çıkıp kesit hesaplayan dosya gördüm bir sürü formülüzasyonlar, Motorlar için kesit belirlemede motor etiket gücünü direkt elektriksel güç olarak alıp hesap yapan dosyalar gördüm. Yapılan yanlışlıklarla birlikte oluşan kalabalık haliyle bu dosyaları kullanmak isteyenlerinde kafasının karıştığına şahit oldum. Bu nedenlerden dolayı size gayet basit ve pratik üç fazda ve tek fazda gerilim düşümü hesabı yapabileceğiniz kendi hazırladığım xls dosyayı sunuyorum. redüksiyon(reduction:azaltma,küçültme) faktörü hesaplanırken birçok kat sayı (fonksiyon) değişken vardır,doğrusu bu katsayıların tek tek belirlenmesidir.Gerçek akım taşıma kapasitesi kablonun akım taşıma kapasitesinin direk %70'i %75'i %80'i gibi sabit alınarak yapılan hesap aslında doğru değildir o nedenle bu hesabı dosyama koymadım(kısadevre+gerilim düşümü hesabı olarak daha önce size sunduğum dosyada %73 kabulü var mesela) . Kabul edilebilir gerilim düşümü değeride yapı bağlantı kutusundan aydınlatma devreleri için %1,5 motor(kuvvet)devreleri için %3 kendine ait özel trafosu olan tesisler için %5 olduğu bilindiğinden kullanıcı kesitin gerilim düşümüne göre uygun olup olmadığına zaten karar vermiş olacaktır. Kesitin Akım kontrolüne göre uygunluğunun belirlenmesinde toplam redüksiyon faktörünü oluşturan k katsayılarını belirten tablolar emo ajandalarının arkasında mevcuttur yada doğru olmamakla birlikte en kötü durum varsayılıp redüksiyon faktörü %70 alınır. Akım kontrolünde bu uyarımı dikkate aldıktan sonra vermiş olduğum dosya ile yükünüze çekeceğiniz kablonun kesitini rahatlıkla belirlemiş olursunuz.

Ekli dosyalar

• kesit_hesabı.rar
    8.3 KB · Görüntüleme: 179
Arkadaşlar ben yeniyim henüz buada ama nacizane bi bilgim var bunu da paylaşayım dedim
Sistemin sağlıklı olarak kullanılabilmesi için I/S oranı < 3,5 'dan küçük olmalıdır...

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Geri